AfaSlovník, ktorý bude mať aj slovenskú verziu, úspešne bojuje s afáziou
Aplikáciu AfaSlovník pred oficiálnym použitím testovalo viac ako 1 200 užívateľov.
Afázia, ako sa domnievajú mnohí, nemá s poruchami intelektu zhola nič spoločné.
Vodafone dlhodobo podporuje aktivity, ktoré skvalitňujú život ľudí s postihnutím.
Aplikácia je jednoducho použiteľná v počítači, tablete, ale aj v múdrom telefóne.
AfaSlovník, ktorý učí pacientov po cievnej mozgovej príhode (mŕtvici) znovu hovoriť, ide po mesiacoch testovania do ostrej prevádzky. Jeho spustenie pri príležitosti Európskeho dňa logopédie (6. marca) symbolicky sprevádza osvetová kampaň venovaná afázii. Informáciu o prvej aplikácii svojho druhu v Česku priniesol portál Helpnet.
Aplikácia, vývoj ktorej podporuje Nadácia Vodafone, mala pred oficiálnym spustením približne 1 200 používateľov z radov pacientov a logopédov. Kvôli koronavírusu bolo odložené oficiálne predstavenie aplikácie, ktoré sa malo uskutočniť na konferencii InSP v Prahe. Osvetová kampaň sa zabezpečuje k danej situácii upravenými prostriedkami a formami. Jej tvárou je spevák a herec Václav Neckář, ktorý si ochorením sám prešiel.
Intenzívna terapia, usilovnosť a pomoc blízkych
Cievna mozgová príhoda je všeobecne známy pojem, ročne V Česku toto onemocnenie postihne takmer 50-tisíc ľudí. Až tretina pacientov, ktorí mŕtvicu prežijú, následne trpia afáziou, závažným narušením komunikačných schopností. Napriek tomu prevláda o tomto ochorení medzi laickou verejnosťou veľmi nízke povedomie a býva chybne zamieňané okrem iného s poruchami intelektu. A práve to sa rozhodol AfaSlovník zmeniť. Václav Neckář a jeho brat Jan natočili video spot približujúci afáziu a pocity pacientov širokej laickej verejnosti.
Václava Neckářa mozgová mŕtvica zasiahla v roku 2002 pri ceste na koncert. Málokto si dokáže predstaviť následky mŕtvice, s ktorými sa spevák musel vysporiadať. Príhoda vážne poškodila spevákovo rečové centrum a spôsobila mu ťažkú afáziu. Mal problémy s produkciou reči, tak aj s porozumením. Od základov sa učil rozprávať, memoroval texty vlastných piesní. Vďaka intenzívnej terapii, svojej usilovnosti a podpore blízkych sa dokázal vrátiť do bežného života, a navyše, opäť koncertovať. Aj preto je vzorom pre mnohých pacientov s afáziou.
„AfaSlovník slúži pacientom s narušenou komunikačnou schopnosťou, ako mal pán Neckář, k intenzívnej terapii. Tá je nevyhnutná v priebehu celého ochorenia a kľúčové sú predovšetkým prvé dva mesiace. Afatik môže trénovať reč na každodennej báze z pohodlia domova v čase, keď nie je na terapii u klinického logopéda. Okrem toho môže logopéd zadať pacientovi v aplikácii domáce cvičenie na mieru a v štatistikách monitorovať úspešnosť jeho plnenia,“ vysvetľuje Lucia Macková, spoluautorka AfaSlovníka a logopédka vo Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady.
A v tejto súvislosti dodala, že intenzívna liečba afázie pomáha znižovať pacientove ťažkosti pri komunikácii. Zároveň eliminuje riziko, že by sa kvôli stresu z neschopnosti komunikovať izoloval od spoločnosti. Naopak, AfaSlovník pomáha k rýchlejšiemu návratu do bežného života.
AfaSlovník bude mať čo nevidieť slovenskú verziu
AfaSlovník, teda spomínaná aplikácia je rozdelená na slovníkovú časť a testy. Pacientov po celý čas aplikáciou sprevádza hlas Gustava Bubníka, okrem iného dabléra Toma Cruisa a Charlieho Sheena. Pacientom a logopédom slúžia viaceré štatistiky. Okrem iného sú určené na sledovanie pokroku vo vzdelávaní či na porovnanie napredovania.
„Aplikáciu sme od apríla minulého roka testovali s logopédmi a ich pacientmi. Podarilo sa nám tak získať spätnú väzbu od reálnych užívateľov. Niektoré poznatky sme zapracovali priamo do slovníka, ktorý už je k dispozícii. Tie komplexnejšie, ako napríklad ďalšie typy testov, si nechávame pre budúcu fázu rozšírenia aplikácie,“ hovorí Ondřej Macko, spoluautor aplikácie, ktorá bola predstavená 16. novembra 2019 na konferencii Asociácie klinických logopédov ČR.
Aplikácia vznikala za podpory Nadácie Vodafone. „Technológie, ktoré skvalitňujú životy ľudí a boria bariéry, podporujeme dlhodobo. A presne to je cieľom AfaSlovníka. Navyše vďaka sieti Nadácie Vodafone ho môžeme rozšíriť aj do ďalších viac ako dvadsiatich krajín, v ktorých naši kolegovia pôsobia. Tým môžu pomôcť s návratom do bežného života miliónom pacientov,“ hovorí Adriana Dergam, podpredsedníčka správnej rady Nadácie Vodafone.
Česká republika sa radí ku krajinám s jedným z najvyšších výskytov a úmrtnosťou spôsobenou mozgovou mŕtvicou. Avšak ani vo svetovom meradle nejde o zanedbateľné čísla. Ročne postihne mozgová mŕtvica približne 15 miliónov ľudí, z toho 38 percent z nich sa vyrovnáva s jej následkami v podobe afázie.
„Preto by sme do budúcna radi rozširovali AfaSlovník aj do ďalších krajín. Už teraz pracujeme na slovenskej verzii. Sme nadšení, že svoj hlas pre aplikáciu prepožičal herec a moderátor Maroš Kramár,“ dopĺňa Zuzana Hanibalová, ďalšia spoluautorka AfaSlovníka.
Pätnásť tematických kategórií
Českí lekári a ďalší odborníci dosiahli pri liečbe afázie revolučnú zmenu. Doposiaľ sa využívali prevažne len papierové pomôcky a cvičenie sa uskutočňovalo pod dohľadom logopéda alebo blízkej osoby. AfaSlovník je revolučnou pomôckou v tom, že umožňuje pacientovi pracovať samostatne a navyše zábavnou formou.
V slovníku sú jednotlivé slová či obrazce znázornené v reálnom prostredí, čo zvyšuje ich dôveryhodnosť. Keďže pacient vidí jednotlivé predmety v priestorovom usporiadaní, uľahčuje mu to ich identifikáciu v bežnom živote. AfaSlovník rozdeľuje slová do 15 tematických kategórií – predmety dennej potreby, mesto, zvieratá, ovocie atď. Každá fotografia je doplnená zvukovým záznamom.
Pacient si svoje pokroky môže overovať v testovej časti AfaSlovníka. Každý test je zameraný na preverenie konkrétnej oblasti slovnej zásoby. Kontroluje sa výber správnej fotografie podľa popisu, okomentovanie fotografie, umiestnenie slova do vety a podobne. Jednotlivé úlohy možno vzájomne konfrontovať či podmieňovať.
Lekári odporúčajú, aby pacienti začali AfaSlovník používať čo najskôr, pretože umožňuje výučbu 700 najčastejšie používaných slov a zaužívaných slovných spojení. Keďže aplikácia je použiteľná v počítači, tablete i v múdrom telefóne, učiť sa dá skutočne kdekoľvek. Dôležité je, že aplikácia umožňuje sledovanie pokrokov vo výučbe, čo je mimoriadne motivujúce. Inšpirujúce tiež je, že desiatky pacientov sa už vyliečilo a AfaSlovník považujú za najlepšieho pomocníka.
(j.szabo@vozickar.sk)