Africké safari so zaujímavou bezbariérovou ponukou pre vozičkárov
ČLÁNOK PONÚKA: Dôvodom pre návštevu východočeského mesta Dvůr Králové nad Labem je africké safari Josefa Vágnera, ktoré v roku 1989 rozšírilo miestnu ZOO o unikátne prostredie verne kopírujúce africké národné parky.
Nájsť turistickú destináciu, kde je bezbariérová hlavná atrakcia, ale aj ubytovanie prispôsobené pre pobyt vozičkárov, dokonca aj blízka reštaurácia, je veľký problém. My sme takýto „zázrak“ objavili v susednom Česku. Africké safari Josefa Vágnera, ktoré od roku 1989 dopĺňa klasické ZOO, sa nachádza vo východočeskom meste Dvůr Králové nad Labem v širokej kotline Chlumeckej tabule 30 kilometrov od Hradce Králové v okrese Trutnov. Odtiaľ nie je ďaleko do Krkonoš či do susedného Poľska.
Africké safari sa môže pochváliť viacerými inovatívnymi prístupmi nielen pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Najnovšie aktivity tejto pre verejnosť otvorenej ZOO už v roku 1946 smerujú k ochrane prírody. Samozrejme aj samotných zvierat – 500 druhov afrických kopytníkov, šeliem a vtákov.
■ Africké safari s doplnkovými expozíciami
Kráľovodvorské africké safari je umiestnené v rovinatom teréne polabskej krajiny na rozlohe 50 hektárov s dĺžkou približne päť kilometrov. Návštevníci vyčlenené trasy prechádzajú ako v bežných afrických rezerváciách – na vlastných či požičaných motorových vozidlách. Prehliadka je preto ľahko zdolateľná aj na mechanickom či elektrickom invalidnom vozíku. Bezbariérová je aj miestna reštaurácia U Lemura, a to včítane bezbariérových WC. Trasy pre vozičkárov sú mierne upravené, aby nedošlo k ohrozeniu imobilných ľudí divokými šelmami.
V africkom safari môžete dnes vidieť viacero, aj ohrozených druhov afrických zvierat. Nechýbajú medzi nimi zebry, nosorožce, antilopy, levy, gorily, šimpanzy, lemury, surikaty, exotické vtáctvo, plazy a rybičky. Výbehy dopĺňa prístrešok s presklenou časťou a pavilóny pre návštevníkov. Dokonca aj mostíky s vyhliadkami na nosorožcov a žirafy zdoláte aj na invalidnom vozíku.
Návštevníci so špecifickými potrebami dostanú na požiadanie aj sprievodcu, ktorý ich oboznámi so životom zvierat tvoriace africké safari, s ich zvykmi v stádach či malých rodinných spoločenstvách. Dokonca ich prevedú aj doplnkovými expozíciami, ako je napríklad animalistická galéria obrazov zobrazujúcich vývoj pravekých zvierat na Zemi. Expozícia afrických predmetov – masiek, sošiek, batik či bubnov zo zbierok Josefa Vágnera – dotvára celkovú atmosféru tejto turistickej atrakcie. Model odchytového tábora v Ugande s puškami, ďalekohľadmi, sieťami a ďalšími predmetmi už evokuje takmer reálnu ilúziu vzdialeného afrického kontinentu.
A keďže na africké safari jeden deň nestačí, ubytovať sa môžete v bezbariérovom hoteli Safari pri vstupe do otvorenej ZOO. Hotel Safari Lodge poskytuje svojim hosťom netradičné a komfortné ubytovanie v 30 izbách. Kapacita hotela je 98 osôb. Pripravených je 21 dvojposteľových izieb, 2 bezbariérové izby a 7 apartmánov pre 2 osoby.
■ Kvôli ekológii zanevreli na spaľovacie motory
Africké safari ako prvé ZOO v Európe spustilo projekt E-safari, podstatou ktorého je postupný prechod na používanie elektromobilov. Oproti spaľovacím motorom nezaťažujú životné prostredie, navyše sú nehlučné, takže neobťažujú zver. V prvej etape tohto projektu park bezplatne požičiava návštevníkom na 50 minút elektromobil na prehliadku čried zebier, pakoňov či antilop. Keďže vozidlo značky Leaf na jedno dobitie najazdí 200 kilometrov, stačí ho dobíjať raz za 24 hodín v noci. Online internetový rezervačný systém umožňuje ľuďom zistiť, kedy je elektromobil voľný.
Pokiaľ návštevník príde do parku s vlastným elektromobilom, má 50-percentnú zľavu na vstupnom. Samotná ZOO postupne obmieňa svoj vozový park. A na priľahlom parkovisku bola vytvorená sekcia pre nabíjanie automobilových batérií. Africké safari kúpilo vysokoúčinné nabíjacie stanice, ktoré batérie zadarmo nabijú v priebehu niekoľkých desiatok minút. Aj týmto spôsobom chce ZOO motivovať ľudí, aby začali v širšej miere využívať elektromobily, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.
Vedenie ZOO v svojej snahe o celosvetovú ochranu životného prostredia zašlo ešte ďalej. Z jedál pre návštevníkov a z krmív definitívne vyradilo palmový olej. Pestovanie palmy olejnej je totiž hlavnou príčinou likvidácie tropických dažďových pralesov v Ázii a Afrike. A krmovinárstvo je po potravinárskom priemysle a výrobe biopalív tretím najvýznamnejším používateľom tejto komodity.
Kto je kto
Josef Vágner (1928 – 2000), ktorý africké safari založil a je po ňom aj pomenované, bol jeden z najvýznamnejších českých prírodovedcov, cestovateľom a lovcom. Dlhé roky pôsobil vo funkcii riaditeľa východočeskej ZOO v meste Dvůr Králové nad Labem.
V roku 1965 sa stal riaditeľom ZOO a do roku 1976 zorganizoval deväť expedícií na odchyt a kúpu zvierat z Afriky. Následne založil ich systematický chov a následný predaj do iných ZOO, jedincov viacerých ohrozených druhov reexportoval späť do Afriky. Vďaka dôslednému výberu jedincov, starostlivosti o zvieratá a postupnej aklimatizácii dosahoval pri transportoch stratovosť 1,8 percenta. To bol vzhľadom na bežnú úmrtnosť zvierat pri preprave vo výške 30 – 50 percent svetový unikát.
Je autorom 12 kníh, ktoré boli preložené do siedmich jazykov. Napísal viacero vedeckých a odborných prác, pravidelne publikoval v českých i zahraničných odborných časopisoch.
Okrem zoologie sa zaujímal aj o botaniku a etnografiu hlavne východnej Afriky. Vďaka znalosti svahilčiny a niekoľkých kmeňových jazykov získal mnoho výnimočných fragmentov ľudovej tvorivosti pôvodných obyvateľov Afriky.
Spolupodieľal sa aj na otvorení ZOO v Košiciach.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/madajova-na-voziku-cestuje-po-svete/
https://www.vozickar.info/bystrianska-jaskyna-nie-je-bezbarierova/
https://www.vozickar.info/bezbarierova-turistika-v-ekvadore/
https://www.vozickar.info/karneval-voziku-ukazkovou-integraciou/