Aj invalidný vozík je z Číny?!
Tvrdenie, že zrod invalidného vozíka spadá do pradávneho obdobia vynájdenia kolesa a následne stoličky (alebo naopak), je veľmi povrchné a časovo nejasné. Pri hľadaní rukolapnejších dôkazov sa dostaneme až do starej Číny. Na obraze z roku 525 nášho letopočtu neznámy autor zachytil muža sediaceho na stoličke, ktorá mala na konci nožičiek kolieska.
Prvý bol hodinár
Prvá písomná zmienka o invalidnom vozíku nájdená v Európe je o viac ako tisíc rokov staršia. Jovani Fontana, taliansky konštruktér banských zariadení zanechal vo svojej pozostalosti kresby invalidného vozíka s poznámkou, že ho, nevedno pre koho, vyrobil v roku 1546. Pohyb vozíka umožňoval dômyselný systém lán napojený na kolesá. Ďalším dokladom z tej doby je plátno dobového umelca, na ktorom v roku 1595 zachytil španielskeho kráľa Filipa II. sediaceho na masívnej stoličke s kolieskami, ktorú tlačil sluha.
Konštrukčne reálnejší predchodca súčasného invalidného vozíka bol vynález len 22-ročného hodinára Stephena Farflera z Norimbergu. Invalidný vozík, či skôr vozidielko si vyrobil v roku 1655 pre zlepšenie vlastnej mobility. Toto „približovadlo“ možno zo širšieho pohľadu pokladať za predchodcu súčasných trojkoliek, bicyklov, dokonca aj áut. Veď Karl Friedrich Benz vynálezca prvého automobilu ho zostrojil v podobe motorovej trojkolky, ktorú mu Cisársky patentový úrad zaregistroval v roku 1886.
Elektrický pohon na invalidný vozík
K výraznému rozšíreniu invalidných vozíkov, ale aj postelí na kolieskach a rôznych pohyblivých stoličiek došlo počas prvej svetovej vojny. Súviselo to s potrebou rýchlo premiestňovať a prevážať zranených do nemocníc, na operačné stoly. No a po vojne zase ostalo veľa vojakov bez dolných končatín, takže invalidné vozíky boli stále žiadané.
Už v čase vojny sa na trhu začali objavovať prvé invalidné vozíky s vlastným pohonom. Britskí inžinieri poskladali prvý invalidný vozík s motorovým pohonom v roku 1916. Vozík však bol veľký, ťažkopádny, komplikovane sa ovládal. Navyše bol drahý, viac sa podobal na auto ako na ľahký vozík, takže oň nebol veľký záujem. Zlom nastal v čase, keď sa konštruktéri začali zamýšľať nad možnosťou využiť na pohyb invalidných vozíkov elektrickú energiu.
Pri hľadaní ideálnej formy využitia elektrickej energie ako pohonnej jednotky invalidného vozíka bolo v tom období realizovaných viacero neúspešných pokusov. Prvý funkčný invalidný vozík s elektrickým pohonom napokon zostrojili v roku 1923 anglickí konštruktéri.
Obsluha vozíka bola jednoduchá. Pohybom páčky na reostate sa menila rýchlosť vozíka a jeho pohyb smerom dopredu alebo dozadu. Na zatáčanie slúžila dlhá riadiaca páka spojená s predným kolesom.