Ako zvýšiť svoje šance zamestnať sa
Nedávno sme na portáli vozickar.sk pod titulkom Všetci majú plnú hubu integrácie, ale… zverejnili príbeh ženy vozičkárky, ktorá sa roky neúspešne pokúša nájsť si prácu. Ak ste na tom podobne, a nádeje na uplatnenie sa na trhu práce ste sa aj napriek mnohým legislatívnym a iným bariéram nevzdali, prinášame niekoľko tipov, ako by ste mohli svoje šance na trhu práce zvýšiť.
Vyznieva to ako klišé, ale dôležité je zanechať dobrý prvý dojem. Ten častokrát zanechávate už prostredníctvom svojho zaslaného životopisu a motivačného listu. Je nesporné, že ak je uchádzač o zamestnanie ťažko zdravotne postihnutý, jeho šance uspieť vo výberovom konaní do zamestnania to v istom ohľade značne okliešťuje. Ako teda napísať životopis a motivačný list tak, aby nimi ťažko zdravotne postihnutý človek svojho potenciálneho zamestnávateľa zaujal a svoje šance na prijatie do zamestnania zvýšil?
Dôležité je ujasniť si, či uvádzať alebo neuvádzať informáciu o zdravotnom postihnutí. Zákon č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov chráni zdravotne postihnutých uchádzačov o zamestnanie v tom zmysle, že nemusia uvádzať informáciu o svojom zdravotnom postihnutí. V praxi je však dobré, ak uchádzač o zamestnanie informáciu o svojom zdravotnom postihnutí vo svojom životopise a motivačnom liste uvedie, a to najmä v prípade, ak ho jeho zdravotné postihnutie výrazne limituje pri podávaní pracovného výkonu a ak k svojmu pracovnému výkonu potrebuje mať vytvorené špecifické pracovné podmienky. Ak by ťažko zdravotne postihnutý uchádzač o zamestnanie túto informáciu vo svojom životopise a motivačnom liste neuviedol a oznámil by ju až na osobnom pracovnom pohovore, mohlo by sa stať, že by svojho potenciálneho zamestnávateľa uviedol do nepríjemnej situácie, ktorá by z jeho strany mohla byť vnímaná ako nátlak.
V motivačnom liste je okrem dosiahnutého vzdelania a absolvovania rôznych kurzov zvyšujúcich kvalifikáciu na danú pracovnú pozíciu potrebné uviesť stručne, jasne a zrozumiteľne svoje silné a slabé stránky. Táto informácia totiž budúcemu zamestnávateľovi napovie, ako sa daná osoba vie ohodnotiť. Medzi silné stránky možno zaradiť manuálnu zručnosť, dobrý zrak a podobne. Medzi silné stránky ale tiež možno zaradiť niektoré žiaduce osobnostné vlastnosti, ako napr. zodpovednosť, spoľahlivosť, precíznosť, lojalitu alebo tiež ochotu učiť sa nové veci. Je tiež osožné, ak telesne postihnutý uchádzač o zamestnanie vyzdvihne to, v čom si myslí, že je lepší ako ostatní uchádzači, napr. ak ovláda počítačový program, ktorý síce nie je potrebné ovládať k výkonu pracovnej pozície, o ktorú sa uchádza, ale myslí si, že by ovládanie daného počítačového programu mohlo zefektívniť jeho prácu, prípadne, že by používanie tohto počítačového programu bolo osožné pre spoločnosť, v ktorej má uchádzač záujem pracovať. Naopak, medzi slabé stránky možno zaradiť nemožnosť dvíhať ťažké bremená, alebo potrebu bezbariérového pracoviska, prípadne tiež potrebu častejších krátkych prestávok v práci. Je potrebné, aby osoba uchádzajúca sa o zamestnanie opísala svoje silné aj slabé stránky pravdivo a vecne. Zdravotne ťažko postihnutý človek by si obzvlášť mal dať pozor na to, aby jeho motivačný list nepôsobil prosebným tónom a aby sa vyhol vetným konštrukciám, ktoré by mohli vyznieť ako citový nátlak.
Správnu formu štruktúrovaného životopisu nájdete na adrese: https://www.istp.sk/europsky-zivotopis .
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-1/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-2/
https://www.vozickar.info/praca-ohrozuje-davky-poskytovane-tzp-3/