Spoločnosť AnyoneGo na Salóne Vozickar.info prezentovala ciele budúceho rozvoja
ČLÁNOK PONÚKA: Pohľad na odvážne zámery inovatívneho českého výrobcu invalidných vozíkov na 3D tlačiarni, ktoré prezentovala spoločnosť AnyoneGo na Salóne Vozickar.info v Senci. Jej víziou je vývoj kompenzačných pomôcok pre ľudí s telesným postihnutím.
Firma s progresívnou technológiou, nevšednou výrobou či nadčasovým produktovým smerovaním je ozdobou každej dobrej výstavy technického zamerania. Takéto „želiezko v ohni“ sme mali aj my v Senci. Český start up AnyoneGo na Salóne Vozickar.info (19. 4.) predstavil invalidné vozíky vyrobené na 3D tlačiarni. Zatiaľ ich užívateľmi sú domáce zvieratá, hlavne psy a mačky (divízia AniGo). Čo nevidieť sa však isto svojimi pracovnými výsledkami, také je logické smerovanie vývoja, pochváli aj divízia MenGo. Tá je zameraná na inovatívnu a unikátnu výrobu prototypov kvalitatívne lepších a sofistikovaných kompenzačných pomôcok pre ľudí.
■ Pružne meniť parametre vozíka umožňuje len 3D tlač
Ivan Lukáš, spoluzakladateľ českej spoločnosti AnyoneGo na Salóne hneď úvodom priznal, že výroba invalidných vozíkov na 3D tlačiarni je ešte len v plienkach. Preto sa traja zakladatelia firmy rozhodli overiť si najmodernejšiu technológiu výroby, tak povediac o jednu úroveň nižšie.
„A v tomto vývoji sme sa dostali tak ďaleko, že v najbližšom období ponúkneme komerčný predaj invalidných vozíkov pre zvieratá. V tejto divízii vytvárame vozíky a špeciálne ortézy v špecifickej konštrukčnej podobe tak, aby sa dali vyrábať pomocou 3D tlačiarne na mieru,“ vysvetľoval I. Lukáš.
Základnou informáciou, ktorá o spoločnosti AnyoneGo na Salóne odznela, je, že sú jediní na svete, ktorí s pomocou 3D tlače pomáhajú nemým spoločníkom človeka. Pritom ich pomoc je rýchla a relatívne lacná, ale hlavne presná, flexibilná, efektívna, teda vysoko účinná. Z pohľadu budúceho smerovania spoločnosti AnyoneGo môžeme súčasné obdobie vnímať ako naberanie skúseností s využívaním 3D tlače, ktorá je perspektívnou formou výroby v blízkej budúcnosti. Všetci vo firme sú presvedčení o tom, že následná výroba kompenzačných pomôcok pre človeka sa už vyhne „detským nemociam“.
Výrobné schémy unikátnych vozíkov AniGo (animal – zviera, go – ísť) je možné ľubovoľne upravovať a prispôsobiť individuálnym požiadavkám „zákazníka“. Podľa zadaných inštrukcií je možné upraviť rozmery a kľúčové konštrukčné prvky v závislosti na druhu postihnutia zvieraťa. Moderná 3D tlač umožňuje výber použitého materiálu či farebného prevedenia.
Vďaka 3D tlači nie je pri výrobe vozíčka problém pružne meniť jeho parametre a súčasne sa vyhnúť nutnosti vyrábať pri akejkoľvek zmene konštrukcie vždy nové formy pre odliatky. Výrobný proces je tak oveľa efektívnejší, rýchlejší. Po nastavení individuálnych parametrov trvá výroba jedného vozíka približne 90 hodín. Náklady na výrobu vozíkov AniGo sa odvíjajú od veľkosti zvieraťa a kombinácie výrobných materiálov. Cena začína na sume 12 490 českých korún (490,36 eur).
■ AnyoneGo na Salóne prezentovala veľkú flexibilitu
Slovo pred pozorne počúvajúcim publikom dostal aj druhý (prvý) najdôležitejší muž spoločnosti AnyoneGo. Jan Jiránek, spoluzakladateľ spoločnosti, ktorá vznikla v roku 2016, je šéfdizajnér a technologický vizionár. S tým, ako by mala vyzerať a aké funkcie by mala mať ideálna kompenzačná pomôcka navrhnutá pre „sekundárnu“ mobilitu, má vlastné skúsenosti. Úraz chrbtice ho totiž na invalidný vozík „posadil“ pred tridsiatimi rokmi.
J. Jiránek pracoval na koncepte vozíka AniGo od roku 2012. Jeho konečný vývoj nie je ani teraz ukončený, aj keď už bolo vytlačených viac ako 30 prototypov dielčich konštrukčných prvkov, ale aj celých vozíkov.
„V súčasnosti ponúkame vozíček AniGo pre zvieratá výhradne s postihnutím zadných láb. V nasledujúcich mesiacoch sa budeme venovať vývoju varianty pre hendikepy predných končatín,“ popisuje ďalšie plány Jan Jiránek.
Dodal, že výroba postavená na technológii 3D tlače priniesla projektu výroby kompenzačných pomôcok takmer neobmedzenú flexibilitu. Prípadné vývojové nedostatky možno vďaka 3D tlače okamžite detekovať a upraviť podľa ideálnych parametrov.
Zmeny návrhu možno modifikovať priamo v programe pre 3D modelovanie. Pritom tlačiarne sú ľahko ovládateľné a poskytujú vysokú presnosť výroby aj v drobných detailoch na povrchu produktu.
„Práve tieto možnosti 3D tlače nám umožňujú precízne funkčne dotvoriť každý detail. Psík s naším vozíkom si môže sadnúť, ľahnúť. Pri behu do zákrut pociťuje obdobné fyzikálne stavy, preťaženie či odstredivá sila, ako zdravé zviera. Vozík AniGo ponúka zvieraťu postihnutému na zadné končatiny takmer plnohodnotný život,“ vyhlásil J. Jiránek.
Dodal, že vozíky pre zvieratá sú ľahké, pevné, individuálne prispôsobené stupňu a charakteru postihnutia. Ľahko sa dajú poskladať/zložiť, modifikovať niektoré jeho časti, napríklad výmenou kolies podľa druhu terénu (kamenistý, piesok). Ako výrazné pozitívum môžeme vnímať aj estetickosť výsledného produktu z pohľadu tvarového či farebnosti.
■ Úchopová časť francúzskej barly je ideálne tvarovaná
Ako šéfdizajnér českej spoločnosti AnyoneGo na Salóne zdôraznil, všetky uvádzané aspekty a skúsenosti pri vývoji a výrobe produktov pre zvieratá budú plne využité pri navrhovaní kompenzačných pomôcok pre ľudí. Už len predstava, čo všetko 3D tlač ponúka pri príprave konečného modelu akéhokoľvek produktu, je inšpirujúca.
AnyoneGo na Salóne predstavil aj dva vyvíjané produkty divízie MenGo – ortézu na ľudské končatiny a francúzsku barlu. Tá je už natoľko prepracovaná, že ju čakajú len záverečné skúšky, ktoré predchádzajú oficiálnemu schvaľovaciemu procesu.
Barla má unikátny tvar, ktorý je patentovo chránený. Jeho výrobu umožnila až 3D tlač. Úchopová časť je ergonomicky ideálne tvarovaná, takže pri opieraní sa o ňu, nevytvára tak intenzívny protitlak na dlaň ako klasická barla. Jej používateľ nemá obavu z možného zošmyknutia dlane z nej. Navyše vytvára pocit vyššej stability. Materiál, ktorý bol pri jej výrobe použitý, je hygienicky a zdravotne neškodný, pevný a má protišmykové vlastnosti v úchopovej časti.
Spoločnosť AnyoneGo je otvorená rokovaniam so strategickými partnermi a investormi, ktorí by dokázali vidieť „svet“ ich očami. A zároveň sa stotožnili s nastavenou firemnou víziou a pomohli urýchliť vývoj pripravovaných produktov pre ľudí a telesným znevýhodnením. Vývojové oddelenie zároveň uvíta akékoľvek podnety, pripomienky, názory či nápady, ktoré prispejú k vývoju ďalších účinných pomôcok pre hendikepovaných.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/bekim-cvici/
https://www.vozickar.info/sexualna-asistencia-v-cesku/