Aplikácia pre monitoring parkovacích miest
Parkovacích miest pre zdravotne postihnutých je oproti nedávnej minulosti omnoho viac. Keď však krúžite v cudzom meste nervózne hľadajúc značku , tak konštatovanie obsiahnuté v prvej vete vnímate ako nič neriešiacu frázu. V duchu si možno aj zanadávate – kde do čerta tie parkovacie miesta sú, keď ani jedno jediné nemôžem nájsť.
-
Mobilná aplikácia parking4disabled
Takéto situácie sa proste stávajú a zažil ich už zrejme každý vozičkár. Zažil, ale už ich zažívať nemusí. A ak sa ešte stále dostávate do takej prekérnej situácie, tak potom, a teraz povieme niečo, čo sa vám ale páčiť nebude – keď nevidíte dostatok parkovacích miest pre imobilných, nadávajte už len sami na seba.
Prečo? Občianske združenie go-ok www.go-ok.eu totiž vytvorilo a prevádzkuje funkčnú mobilnú aplikáciu parking4disabled – Monitoring verejných vyhradených parkovacích miest, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť z adresy: http://www.parking4disabled.eu/sk/na-stiahnutie.
„Monitoring a navigátor verejných vyhradených parkovacích miest pre zdravotne postihnutých parking4disabled vás nasmeruje k najbližšiemu, alebo ku konkrétnemu parkovaciemu miestu. Stačí zadať ulicu a appka parking4disabled vás k nemu „dovedie“ vďaka navigácii, ktorú už máte nainštalovanú v mobile,“ uviedol Ivan Páleník, jeden zo zakladateľov portálu go-ok, aktivisti ktorého tento celosvetový projekt vytvorili.
-
Špendlíky pre označenie vyhradených parkovacích miest
A teraz jedna dôležitá informácia – databázu parkovacích miest v slovenských, ale aj v zahraničných mestách môžete nielen voľne využívať, ale ak máte trošku dobrej vôle, sami sa podieľate na jej dopĺňaní, aktualizovaní.
Postup je jednoduchý – cez mobilnú aplikáciu odfotíte parkovacie miesto pre zdravotne postihnuté osoby. Po rešpektovaní jednoduchých pravidiel ich administrátor schváli a miesta sa objavia v aplikácií na mape ako “špendlíky”, ku ktorým je užívateľ následne navigovaný. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy android a iOS a je editovateľná/využiteľná na celom svete.
„Táto aplikácia je funkčná od minulého roka. Máme v nej zaznamenaných už vyše 800 parkovacích miest a pravidelne pribúdajú ďalšie. Aj vďaka známym osobnostiam (pozri –https://www.youtube.com/watch?v=ZHeRNPO2I0E&feature=youtu.be), ktoré vyzývajú ľudí zapojiť sa do nášho projektu a veľmi jednoduchým nenáročným spôsobom navádzajú pomáhať ťažko zdravotne postihnutým motoristom,“ zdôraznil I. Páleník.
Dodal, že vyhradené parkovacie miesta sú nenahraditeľnou pomocou pre tých, ktorí majú rôzne pohybové ťažkosti. Sú nadimenzované tak, aby spĺňali určitú šírku, mali strategické rozmiestnenie a prístup k nim musí byť bezbariérový. Preto je dobré vedieť, kde sú a hlavne ako ich rýchlo nájsť.
-
Občianske združenie go-ok pomáha od roku 2010
Okrem monitorovania vyhradených parkovacích miest vytvárajú aktivisti go-ok viacero ďalších projektov v prospech imobilných zdravotne postihnutých ľudí. V roku 2010 napríklad vytvorili originálny celosvetový projekt Monitoring prístupnosti, ktorý sme vlani predstavili v rozhovore s Ivom Páleníkom pod titulkom Bezbariérovosť a mizerná informovanosťo nej.
Projekt je zameraný na monitoring prístupnosti objektov podľa informácií, ktoré do programu vkladajú jeho užívatelia. To znamená, že nedochádza k „nálepkovaniu“ objektov za bezbariérové, ale k popisu konkrétnej priechodnosti povedzme vstupov s udaním šírky dverí či výšky schodu.
„Náš tím pozostáva z odborníkov v oblasti architektúry, produktových špecialistov v oblasti kompenzačných pomôcok a debarierizácie, programátorov a dobrovoľníkov. Dobrovoľníkov získavame a registrujeme cez vlastný portál www.dobrovolnictvo.info,“ dozvedeli sme sa od Iva Páleníka, ktorý aj touto cesto vyzýva ďalších ochotných ľudí k spolupráci.
Výsledky aktivít týchto ľudí nájdete aj na portáli www.lol.go-ok.eu (bezbariérové absurdity), www.translator.go-ok.eu (systematické preklady dobrovoľníkmi pre naše projekty) a www.handicap.sk (portál pre hendikepovaných).
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/novy-projekt-opatrovatelskej-sluzby-je-po-oktobri-2015-konecne-otvoreny/
https://www.vozickar.info/s-parkovacim-preukazom-nepotrebujete-dialnicne-znamky/
https://www.vozickar.info/sexualne-asistentky-poznaju-uz-aj-v-cesku/
https://www.vozickar.info/mizerna-informovanost-o-bezbarierovosti-2/