Aplikácia Záchranka aktívne pokukuje na miesto nehody
Aplikácia Záchranka dala záchranárom oči, ktoré dovidia k volajúcim o pomoc.
Operátor tiesňovej linky 155 rozhoduje o tom, či je potrebné použiť video hovor .
Video prenosy je vhodné využiť hlavne napríklad pri hromadných nehodách.
Až aktívne telefonické spojenie s linkou 155 zabezpečí výjazd záchranného vozidla.
Záchranné zložky by mnohokrát uvítali, keby mali vizuálne informácie z miesta nehody ešte pred príjazdom k danej lokalite. Záchranárom by to umožnilo nielen zmapovanie celého terénu, ale napríklad aj navigovanie pri poskytovaní predlekárskej pomoci. Po viac ako ročnom vývoji tento problém vyriešili odborníci z prednemocničnej neodkladnej starostlivosti. Aplikácia Záchranka dnes odpovedá nielen na základné otázky – kde sa volajúci nachádza, čo sa mu stalo, prípadne kto potrebuje pomoc. Pokiaľ to operátor potrebuje, dnes sa dostane aj k vizuálnym záberom ešte pred príjazdom zdravotnej záchrannej služby. Obrazne povedané, oči záchranárov sa dostali k volajúcim o pomoc.
Rozdelenie účastníkov havárie podľa závažnosti poranení
Novinka sa od júna testovala na krajských zdravotných záchranných službách a počas troch mesiacov pomohla v desiatkach prípadov. Nová technológia dopĺňa štandardný postup volania na linku 155 alebo prostredníctvom aplikácie Záchranka. Pre užívateľov aplikácie sa nič nemení, žiadnu zmenu nezaregistrujú a kvôli novej funkcionalite nič nie je potrebné aktualizovať.
Operátor tiesňovej linky rozhoduje o tom, či je potrebné video hovor použiť. Ak áno, zašle na telefónne číslo volajúceho SMS správu, otvorením ktorej sa aktivuje video prenos. Rozhovor naďalej prebieha na pozadí, video je prenášané bez zvuku. Súčasne je znovu uvádzaná poloha volajúceho a otvára sa okno pre chat. Toto všetko funguje aj v prípade, že volajúci nemá nainštalovanú aplikáciu Záchranka. Avšak prenos videa je možný len v prípade, že volajúci má pripojenie na internet a kameru v telefóne.
Video prenosy sa v prvom rade využíjú pri hromadných dopravných nehodách. Operátor linky 155 prostredníctvom vizuálnych podnetov získa prehľad o celkovej situácii. A na základe toho môže odporučiť volajúcemu napríklad rozdelenie účastníkov havárie podľa závažnosti poranení. Zároveň môže operatívne rozhodnúť o privolaní leteckej záchrannej služby či iných zložiek. Aj v tomto je teda prínos aplikácie Záchranka, ktorá vstupuje do bežnej prevádzky, zásadný.
Operátor tiež môže volajúcemu poskytovať telefonicky asistovanú prvú pomoc. Video prenos umožní navigovať záchrancu pri jeho práci. Aj kontrolovať, či je napríklad pri masáži srdca dodržiavaná správna frekvencia. Ak má volajúci v aplikácii Záchranka uvedené, že je nepočujúci, po otvorení video prenosu môžu vzájomne komunikovať prostredníctvom chatu. Výhodou tiež je, že operátor môže video prenos zaslať aj posádke smerujúcej k miestu havárie, aby sa mohla efektívne pripraviť na očakávaný zásah.
Aplikácia Záchranka je študentským nápadom
Pri vývoji celej technológie aplikácie Záchranka bol zásadný dôraz kladený na bezpečnosť prenášaných dát. Snímanie obrazu je krátkodobé a nikde sa neukladá. Komunikácia sa uskutočňuje len medzi telefónom volajúceho a konkrétnym pracoviskom operátora zdravotníckej záchrannej služby. Volajúci sa môže rozprávať aj s posádkou, ktorá sa presúva na miesto nehody. Podľa organizácie EENA (European Emergency Number Association) je česká novinka unikátna nielen v rámci Európy, ale i celosvetovo. EENA potvrdila, že sú štáty, ktoré podobnú technológiu testujú. Avšak Česko je prvá krajina, kde je aplikácia Záchranka využívaná už v štandardnom pracovnom režime.
„Vďaka skvelej spolupráci viacerých partnerov sa z aplikácie Záchranka stal komplexný nástroj, ktorý nespí na vavrínoch. Pre svoje potreby využíva vždy nové technológie tak, ako prichádzajú na trh. Aplikácia Záchranka potvrdzuje, že aj zo študentského nápadu môže vzniknúť inovatívne riešenie, ktoré môže pomôcť miliónom ľudí. A to znásobuje poslanie našej nadácie – pomáhať spoločnosti prostredníctvom nových technológií. A to aj robíme,” vyjadril sa Richard Stonavský, predseda správnej rady Nadácia Vodafone, ktorá tento projekt finančne zastrešuje.
Teraz si už len zopakujme, že aplikácia Záchranka je napojená na systémy záchranných služieb v Česku. Po stlačení núdzového tlačidla sa vytočí číslo 155 a zároveň záchranárom dôjde núdzová správa o polohe volajúceho s ďalšími potrebnými údajmi. Pripomíname, že až telefonické spojenie s linkou 155 zabezpečí výjazd záchranného vozidla. Pokiaľ sa volajúci nachádza v horách, aplikácia Záchranka to sama rozozná a podľa signálu GPS núdzovú správu odošle aj horskej službe v danej oblasti.
Plánované napojenie aplikácie na Android Wear
Aplikácia Záchranka funguje len na dotykových telefónoch a hodinkách Apple Watch. Na tablete. notebooku a počítači ju nemožno použiť, pretože okrem zaslania správy je automaticky vytáčaný hovor na dispečing linky 155. V dlhodobom pláne však je napojenie aplikácie záchranka na Android Wear, tiež sa vyvíja ďalšie riešenie pre seniorov, ktorí nepoužívajú dotykový telefón. Odpovede na to, čo ľudí najviac zaujíma v súvislosti s touto témou, nájdete v samostatnej sekcii Časté otázky.
Aplikácia Záchranka je použiteľná v Rakúsku, na Slovensku len v oblasti Vysokých Tatier.
Foto: archív za