Apple Watch pre vozičkárov
Príbeh, ktorý stojí za vývojom aplikácie „Wheelchair Activity“ Apple Watch
Spoločnosti WWDC 2016 a Apple už uskutočnili mnoho krokov smerom k zlepšeniu prístupnosti pre hendikepovaných naprieč portfóliom svojich produktov. Avšak uvedenie aplikácie Apple Watch Activity pre vozičkárov bolo v tomto smere skutočným míľnikom. Jej vývoju sa spoločnosť Apple venovala ostatný rok. A ako je zrejmé, fitnes aplikácia tohto druhu nebola pre vozičkárov nikdy predtým dostupná.
„Chceli sme niečo robiť“
„Spoločnosť Apple vždy kládla dôraz na prvky prístupnosti, na možnosť používať aplikácie Apple Watch takpovediac bez bariér. Už keď sme dokončovali „watchOS 1.0“ vedeli sme, že chceme urobiť niečo i pre vozičkárov,“ vysvetľuje Ron Huang, riaditeľ softvérového inžinierstva pre technológie „Location and Motion“.
Produkt „watchOS 3“ spoločnosti Apple je pripravený k distribúcii na jeseň tohto roka. Apple Watch pozostáva z dvoch aplikácií monitorujúcich cvičenie, resp. tréning vozičkárov. Jednou je možnosť prepnutia nastavení z režimu „Time to Stand (Čas stáť)“ do režimu „Time to Roll (Čas pohybovať sa na vozíku)“. Tou druhou je „Activity ring optimization (Krúžok pre optimalizáciu aktivít)“. Nie je to samostatná aplikácia, ale funkcie, ktoré budú dostupné prostredníctvom nasledujúcej novej verzie aplikácie „Activity App“. Tú už súčasní majitelia hodiniek Apple používajú.
Hovoril som s Dawnou Callahan, programovou riaditeľkou Nadácie pre hendikepovaných športovcov, ktorá je sama vozičkárkou a ako povedala, hendikepovaní ľudia majú tendenciu byť “menej pohybliví v porovnaní so zdravými. Z tohto dôvodu sú náchylnejší trpieť ochoreniami ako napr. obezita. Tá vedie k sekundárnym zdravotným problémom typu srdcový infarkt alebo diabetes.“
Príbeh vývoja Apple Watch
Vývoj Apple Watch, ktorý trval rok, bol skutočnou výzvou. Len v samotných Spojených štátoch sa viac ako 2,2 milióna ľudí pohybuje pomocou invalidného vozíka. Napriek tomu spoločnosť Apple nedisponovala dostatkom informácií, ktoré by mohli pomôcť k vývoju daného produktu.
„Hoci existovalo niekoľko štúdií, väčšina z nich pozostávala z malého počtu subjektov. Navyše boli robené len v podmienkach laboratórií. Vozík bol používaný „zdravými“, resp. tými, ktorí štúdiu realizovali“, vysvetľuje Huang.
„Tím vývojárov si pôvodne myslel, že meranie aktivity vozičkárov bude podobné počítaniu krokov ako pri použití aplikácie „Activity tracker“. Ukázalo sa však, že budú musieť uvažovať inak. Pri prvej iterácii, resp. opakovanom kroku v rámci procesu sa aplikácia prepočítala najmenej o 50 percent.“
Zohľadňujúc, ako sa vozičkári na vozíkoch pohybujú, uvedomíte si, aké je množstvo rôznych kritérií, ktoré by senzory na hodinkách mali vedieť zmerať a pochopiť.
- Otočenie kolesa a v akom rozsahu sa v oblúku posúvajú ruky pri tomto pohybe.
- Spôsoby posúvania (otáčania) kolesami.
- Terén – do kopca/z kopca, hladký alebo členitý povrch – to všetko vplýva na výslednú aktivitu.
- Neaktívne gestá/pohyby, ktoré sa javia ako poháňanie kolies.
- Vzdialenosť.
- Aktivita premietnutá do počtu kalórií.
- Dokonca bolo potrebné porozumieť, resp. zohľadniť hodnoty ako šírka kolesa či výška sedačky.
Inžinieri Apple si uvedomili, že pre Apple Watch budú musieť doslova od nuly navrhnúť úplne nové algoritmy individuálne prispôsobené potrebám vozičkárov.
Začínanie od nuly
„Zistili sme, že niektoré zo základných princípov používaných pre výpočet kalórií sa neprepočítavajú správne v prípade použitia vozičkármi. Museli sme do značnej miery začať od nuly,“ povedal Huang.
Spoločnosť Apple preštudovala všetku dostupnú literatúru, vrátane brožúr „Sprievodca mobilitou“, ktoré pacienti dostávajú pri prepustení z nemocnice. Následne spolupracovala s Nadáciou pre hendikepovaných športovcov (ktorá sprostredkováva prístup ku grantom pre športovcov) a s Nadáciou Lakeshore. S cieľom, aby uviedla svoju vlastnú štúdiu do užívania, resp. urobila ju dostupnou pre samotných vozičkárov.
Na rozdiel od niektorých predchádzajúcich štúdií, spoločnosť Apple chcela nazhromaždiť dáta o tom, ako hendikepovaní používajú istý typ vozíka. Vybrala si ten, ktorý má väčšina vozičkárov. Vybavila preto vozíky senzormi, meračmi akcelerácie a ďalšími meracími prístrojmi. Vozičkári, ktorí sa zúčastnili štúdie, nosili masky pre zmeranie spotreby kyslíka a spálených kalórií.
Radšej, než vykonávať štúdie v umelých laboratórnych podmienkach, spoločnosť Apple realizovala iný postup. Pre Apple Watch uprednostnila zbieranie dát prostredníctvom meraní počas každodenných aktivít a každodennej rutiny vozičkárov zúčastnených štúdie.
Spoločnosť Apple nakoniec nazhromaždila 3 500 hodín dát od 300 rôznych užívateľov vykonávajúcich viac ako 700 rôznych úkonov.
Ďalší krok
Spoločnosť Apple potom použila tieto dáta v snahe zistiť ako správne merať „posun obručí“, čo je v prípade vozičkárov akýmsi ekvivalentom pre kroky. Toto predstavovalo nové množstvo výziev.
„Objavili sme veľa rôznych štýlov „posunu obručí“, povedal Huang. „Na začiatku sme si mysleli, že počítanie „posunu obručí“ bude veľmi podobné počítaniu krokov.“
Tak tomu však nebolo. Pôvodný softvér sa v „posunoch obručí“ prepočítal o vyše 50 percent. Huangov tím vykonal sériu vylepšení softvéru až kým výsledky neboli presné. „Čím viac vidíte do vývoja, tým viac si uvedomíte aké ťažké a náročné to bolo,“ povedal Huang.
Tím sa zameral na tri rôzne spôsoby posunu obručí.
- „Prvým je posun v polkruhu, posúvajúc obruče tzv. od desiatej po tretiu hodinu.
- „Druhý, nazvaný oblúkový posun, je ten, ktorý používate, keď sa potrebujete pohnúť smerom do kopca. Ide o kratší, ráznejší posun obručí s rýchlym návratom rúk do východiskovej polohy. To preto, aby sa zabránilo nechcenému sklzu smerom naspäť dolu.
- A nakoniec, tzv. polo slučka, resp. takmer úplné pretočenie obruče naraz. Je to rázny štýl posunu obručí používaný najmä pri pretekoch na vozíku. Vtedy je potrebné sa do zabratia obručami skutočne celý vložiť.“
Prečo na tom záleží
„CAF vidí aplikáciu „Activity“ hodiniek Apple optimalizovanú pre vozičkárov ako príležitosť povzbudiť ich smerom k väčšej aktivite,“ povedala Callahan.
Prečo to teda spoločnosť Apple urobila?
Apple sa kontinuálne zameriava na poskytovanie najlepších produktov vo svojej triede prístupných pre všetkých. Mac už dlhodobo ponúka možnosti pre zlepšenie prístupnosti služieb i pre hendikepovaných. Pritom na iných platformách sú podobné rozšírenia spoplatnené. „U nás však ide o súčasť firemnej politiky ako pozitívne prispieť k rozvoju širšej spoločnosti. V tomto prípade sme dosiahli niečo unikátne. Nikdy predtým nebola dostupná fitnes aplikácia, ktorá by vedela vyhodnocovať takéto informácie špecifické pre vozičkárov,“ uviedol Huang.
Toto by mohlo byť reálnym prínosom pre ľudí.
„Keďže nie sú schopní používať dolné končatiny, je pre vozičkárov náročnejšie nájsť aktivity, ktorým by sa pravidelne venovali a ktoré by prispievali k zvyšovaniu ich tepovej frekvencie,“ vysvetľuje Callahan.
„Tešíme sa na pozitívny dopad, ktorý táto aplikácia môže mať na používateľov,“ povedala. „Veľmi sa tešíme na začatie používania aplikácie od jesene. Ako aj na jej možnosti, ktoré ponúkne komunite vozičkárov.“
V neposlednom rade je určite zaujímavou tiež skutočnosť, že vyvinutím aplikácie schopnej merať pohybovú aktivitu vozičkárov, spoločnosť Apple nazhromaždila poznatky, ktoré by rovnako mohli byť nápomocné pri vývoji nástrojov monitorujúcich aktivitu i v ďalších zmenených podmienkach, resp. situáciách.
Zdroj: Computerworld.com/preklad A. Fialová