PREDSTAVUJEME Občianske združenie Asociácia pomoci postihnutým
Zlosť a zloba na štát, ktorý zanedbáva a šetrí na tých najzraniteľnejších v spoločnosti, má rôzne podoby. Môžeme kompetentným vykrikovať, že im kvôli vlastnej neschopnosti (či naopak, zlodejskej schopnosti) unikajú milióny. A keď tie peniaze v rozpočte chýbajú, zoškrabujú ich z boľavého chrbta ťažko zdravotne postihnutých. Alebo, tak ako Asociácia pomoci postihnutým (APPA), môžeme na to ísť z opačného konca.
Iní nech v mediálnom boji uštedrujú verejné verbálne pľuvance do tváre (ne)zodpovedných. A my, tak ako Asociácia, pomáhajme tým, ktorých štát ignoruje, nevšíma si ich a nepomáha im.
-
Klub pre postihnutých, ktorým pomôžu len ľudia prajní
Asociácia pomoci postihnutým je občianske združenie, ktoré už od roku 2009 asistovalo zdravotne znevýhodneným ľuďom pri úhrade špeciálnych rehabilitačných pobytov. No vidiac, čo všetko štát vo vzťahu k trvalo zdravotne postihnutým zanedbáva, chce pomáhať ešte viac. A preto od začiatku tohto roka Asociácia pomoci postihnutým výrazne rozšírila svoju pomoc a podporu tým, ktorí ju potrebujú.
„Okrem úhrad rehabilitácií, ktoré neprepláca poisťovňa, ponúkame pomoc s doplatkami na vozíky a ich úpravy. Pomôžeme pri financovaní bezbariérového riešenia domov a bytov, prispejeme aj na doplatky pri kúpe a úpravách automobilov. Vieme pomôcť, ak telesne postihnutý potrebuje špeciálnu operáciu alebo drahé, ťažko dostupné lieky. Pomáhame široko a cielene, podporujeme aktivity samotných hendikepovaných, ale aj ich rodín, priateľov a ľudí, ktorí im pomáhajú.“ Týmito slovami Asociáciu pomoci postihnutým predstavila Miriam Juhanesovičová, predsedníčka občianskeho združenia.
Ku koncu marca mala Asociácia vo svojom klube zaregistrovaných viac ako 250 členov. Sú to ľudia s telesným postihnutím rôzneho veku hľadajúci pomoc, ktorá sa im nedostáva od štátu. Deti a niektorých dospelých, ktorí nemôžu o sebe sami rozhodovať, v klube zastupujú kontaktné osoby o ne sa starajúce (rodič, súrodenec, priateľ, opatrovateľ a pod.). A čo jeden člen klubu, to jeden viac či menej smutný príbeh o tom, aký je osud vrtkavý, ako si vie škaredo zahrať vabank s ľudským zdravím. Pri čítaní krátkych životných príbehov na stránke APPA sa nejedny oči vykúpu v slzách ľútosti a srdce tých prajných sa isto roztlčie túžbou byť núdznym nápomocní.
-
Jedna jóbova rana za druhou devastuje pokoj v duši
Aj Patrik Konya patrí medzi tých, ktorým lepší život urobia len tí zdravší a prajnejší. Tento príbeh vyrozprávala jeho mamička, ktorá napriek ťaživým ranám osudu dopadajúcich priamo na ňu, chce v prvom rade to najlepšie pre svojho synčeka.
„Patrik sa narodil 29. mája 2013 ako druhý syn. Pôrod prebehol bez komplikácií. Povedali mi, že je zdravý. Paťko si v prvých mesiacoch pekne držal hlavičku, priberal. Keď mal šesť mesiacov, prestal priberať, prepadával v sede, neprevracal sa. Na nôžky a na ručičky sa nevzoprel. Vedeli sme, že niečo nie je v poriadku. Po mnohých vyšetreniach, nesprávnych diagnózach a mesiacoch beznádeje a čakania na konečný verdikt sme sa dozvedeli, akou zákernou chorobou trpí. Má svalovú atrofiu, typ jeden.
Do nášho života vstúpilo ďalšie nešťastie. Stratili sme milujúceho, starostlivého ocka. Môj partner, otec našich detí náhle zomrel 12. marca 2016 na zlyhanie srdca. Stále nemôžem uveriť, že už nikdy nepríde a že jeho hlas už nebudeme počuť ani v telefóne. Ale je niečo, čo nás spája navždy – naše deti.
Ostala som s nimi sama.
-
Paťko potrebuje veľa vecí… hlavne polohovaciu posteľ
Potom prišla ďalšia rana. Náhle sa skomplikoval Paťkov zdravotný stav. Prekonal zápal pľúc. Bála som sa, že mu zlyhajú, ale našťastie, za pomoci lekárov z Banskej Bystrice to zvládol. Je to bojovník.
Žije sa nám ťažko. Muž bol živiteľom rodiny. Žijeme z rodičovského príspevku, detských prídavkov a sirotského. Keďže sme neboli zosobášení, nemám nárok na vdovský dôchodok. Ešte kým žil, koncom decembra 2015 kúpil dom, v ktorom sú vhodné podmienky pre Paťka. Do tohto domu sme sa nasťahovali v novembri minulého roka. Bohužiaľ, po jeho smrti po ňom ostali aj dlhy. Musím platiť hypotéku. S mojou maminkou sme sa rozhodli, že to zvládneme, ale netušili sme, čo nás znovu postihne. Maminke diagnostikovali rakovinu pľúc, posledné štádium. Nikto nevie, dokedy tu bude s nami. Podstúpila operáciu vo Vyšných Hágoch. Stráca hlas, ťažko dýcha a je slabá. Pred mesiacom bola na ožarovaní.
Starám sa teda o mojich dvoch synov a aj o moju mamku…
Paťko potrebuje veľa vecí, na ktoré nemáme peniaze. Najviac by nám pomohla celodenná sedačka, špeciálna autosedačka na prevozy k lekárom. Aj keď nemáme auto, našťastie nás má kto odviezť. A úplne najviac by Paťko potreboval polohovaciu posteľ, lebo ešte stále spáva so mnou. Všetky tieto veci urobia jeho život aspoň trošku lepším.“
-
Asociácia pomoci postihnutým sa snaží pomáhať všetkým
Ľudia z Asociácie neodmietajú nikoho, kto sa s nimi skontaktuje. A nemusí ísť len o finančnú pomoc. Niektorí ľudia potrebujú „len“ poradiť, nasmerovať, zorientovať sa v problematike, alebo absolvovať špecializovaný kurz.
„So širšou pomocou sme začali v januári a hľadanie tej najefektívnejšej podpory je dlhšie trvajúci proces. V týchto dňoch preto máme veľa práce s rozpracovanými prípadmi. Samozrejme, máme už aj niekoľko úspešne vyriešených žiadostí. Spomeniem pomoc s úhradou špeciálnej antidekubitnej podložky, s kúpou špeciálnej trojkolky či s doplatkom na kúpu kvalitného vozíka. Vyriešili sme aj viacero žiadostí od ľudí, ktorí len jednoducho potrebovali zorientovať sa,“ dozvedeli sme sa od M. Juhanesovičovej.
Dodala, že celkovo v najbližšom období vedenie APPA čaká hlavne veľmi veľa práce. Aktívne oslovujú partnerov, s ktorými by radi realizovali konkrétnu pomoc pre konkrétnych ľudí. Asociácia pomoci postihnutým spolupracuje aj s inými organizáciami.
„Píšeme a podávame projekty, pripravujeme vlastné charitatívne akcie. Taktiež naplno rozbiehame vzdelávacie aktivity, ktoré chceme priblížiť čo najviac priamo k ľuďom v regiónoch,“ približovala najbližšie ciele asociácie M. Juhanesovičová.
Dodala, že pripravujú aj špecializované kurzy pre pracovníkov domovov sociálnych služieb. Zamerané budú na osvojenie si dôležitých praktických zručností potrebných pri manipulácii s klientmi s telesným postihnutím.
-
Charitatívny aukčný salón pripravovaný na jeseň
APPA pri pomoci postihnutým spolupracovala a spolupracovať aj v budúcnosti bude s viacerými nadáciami a fondami. Vhodné programy vyhlasujú nadácie veľkých bánk či zodpovedne rozmýšľajúce firmy. Asociácia pomoci postihnutým sa však nespolieha len na tieto partnerstvá. Vo svojej činnosti je omnoho flexibilnejšia, ba povedali by sme, že až špecifická či skôr netradične pokroková. Ešte z minulosti má asociácia vytvorený veľmi zaujímavý projekt, ktorý by sme mohli charakterizovať ako Charitatívny aukčný salón.
„Ide o spojenie umenia a charity. Vďaka peknej myšlienke a cielenej pomoci nám poprední slovenskí autori venujú svoje výtvarné diela bez nároku na honorár. Počas jesennej aukcie vydražíme umelecké diela a výťažok použijeme ako finančnú pomoc pre vopred vybratých ľudí s telesným postihnutím. Aukciu realizujeme v spolupráci s Aukčným domom SOGA, vďaka čomu narastá úroveň a prestíž celého projektu. Priaznivci výtvarného umenia tak môžu získať nielen hodnotné umelecké dielo, ale aj pomôcť ľuďom v neľahkej životnej situácii,“ opisovala jednu pripravovanú aktivitu M. Juhanesovičová.
Podobný rukopis má pôsobenie APPA v oblasti podpory tých, ktorí postihnutým pomáhajú. Každá kultúrna, spoločenská, ale aj športová akcia, podobne ako aukčný salón, môže mať aj charitatívny rozmer.
„Zorganizujte si preto vlastné podujatie, z ktorého výťažok sa dá využiť na zlepšenie kvality života telesne postihnutých. Pri individuálnom podujatí pomôžeme s propagáciou a realizáciou verejnej zbierky, pripravíme informačné letáky,“ radí a zároveň sľubuje M. Juhanesovičová.
-
Asociácia pomoci postihnutým vstupuje na scénu v plnej paráde
Asociácia však nechce svoje aktivity zredukovať len na preplácanie účtov a rozdeľovanie financií. Veľa sa dnes hovorí o tzv. koučingu. Po osemročných skúsenostiach s prácou s touto skupinou znevýhodnených sa o niečo podobné chce pokúsiť aj APPA.
Takmer každý z ľudí alebo rodín, ktorí potrebujú pomoc, môžu aj niečo ponúknuť. Veľa vecí dokážu buď oni sami, alebo ich rodiny. Často im chýba len odvaha, usmernenie a podpora od niekoho so skúsenosťami.
„Tu niekde vidíme našu úlohu. Pomáhať, radiť, spájať… Pomôcť pri organizovaní benefičného podujatia, nájsť sponzora, partnera. Spájať tých, ktorí chcú pomôcť, s tými, ktorí pomoc potrebujú. Neostať iba pri prvoplánovom pýtaní a dávaní. Pocit vlastného pričinenia a zistenie, koľko vecí dokážem sám a že aj ja viem ľuďom niečo ponúknuť, je okrem finančného benefitu veľmi silnou motiváciou,“ tvrdí Juhanesovičová.
Pre lepšie pochopenie tohto ideového zámeru vytvorila modelovú situáciu, ako by mohol taký koučing v praxi vyzerať. Pohybovo znevýhodnený človek potrebuje vozík – lepší, ako je ten, ktorý práve má. Lepší vozík by pre tohto človeka znamenal nielen kvalitnejší život, ale predovšetkým prístup k pracovným príležitostiam. Na úrade mu však dajú financie len na vozík, ktorý sa ničím nelíši od toho, na ktorom sedí teraz. Čo urobiť, kde vziať na doplatok na lepší, kvalitnejší výrobok?
-
Nový invalidný vozík otvorí „Cestu do života“
A v tomto momente nastupuje Asociácia pomoci postihnutým v plnej paráde. Musí zistiť, čo tento človek dokáže, akým okolím je obklopený, v akom regióne žije. Jednou z možných ciest je klasický postup – nájsť subjekt, ktorý doplatok „zatiahne“.
„Ďalšou možnosťou je využiť vlastnú aktivitu – zorganizovanie vlastnej charitatívnej akcie s pomocou priateľov, rodiny. Práve takéto aktivity by sme chceli podporiť. Nájsť partnera, ktorý pomôže finančne. Pomôcť možno s prípravou, medializáciou, ale aj s organizáciou… Práve sme jeden takýto „prípad“ úspešne vyriešili a mladý muž už čoskoro bude využívať nový invalidný vozík, ktorý mu doslova otvorí „Cestu do života“. Tento príbeh bude prezentovaný aj v TA3 s rovnakým názvom relácie. A je príkladom, že vždy existuje viac možností pomoci. Nikdy sa netreba vzdávať,“ hovorí M. Juhanesovičová s tým, že takúto formu pomoci by radi v budúcnosti vo svojej činnosti znásobovali.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/organizacia-muskularnych-dystrofikov/
https://www.vozickar.info/obcianske-zdruzenie-ludia-proti-hendikepu/
https://www.vozickar.info/nove-logo-pristupnosti-utoci-slovensko/