Atypický invalidný vozík z filmového plátna
Invalidné vozíky, ako ste sa aj na stránkach vozickar.info neraz presvedčili, majú rôznu podobu. Niekedy ohúri a zaujme ich technologická a inovatívna vyspelosť. Inokedy zase netradičné prostriedky na prepravu imobilných zdravotníckou pomôckou ani nazvať nemožno. Slušne povedané môžeme tú netradičnosť nazvať združeným pojmom atypický invalidný vozík.
Tentokrát sme ich hľadali za hranicami všedných dní. Zavítali sme totiž do sveta, v ktorom vládne fantázia, autorská fikcia a neortodoxná myšlienka. V reálnom svete by nami objavený atypický invalidný vozík nemal nárok na existenciu. Žiť a prežiť mohol len na filmovom plátne.
-
Rozprávajúci škrečok a veverička, drak, zlé ježibaby
Prvý takýto extra kúsok vymyslel Pavel Göbl, scenárista a režisér českej filmovej rozprávky Kováč z Podlesia. V tomto detskom svete, tak ako vždy, dominuje boj dobra so zlom, spravodlivosti s neprávom, ale aj lásky s intrigami. Nechýba v nej zaľúbený párik, rozprávajúci škrečok a veverička, drak, zlé ježibaby, čarovný meč. V Podlesí sú aj čudesné stroje, ktoré sú schopné vyrobiť hoci aj zlatý prsteň. Vymyslel ich jednonohý kováč (Bolek Polívka). No keďže o elektrine v tejto rozprávke ľudia ešte ani nechyrovali, kováč si musel poradiť i s týmto problémom. Jeho „manufaktúru“ poháňajú hovoriaci animovaní hlodavci – škrečok a veverička. Na striedačku roztáčajú duté koleso, ktoré koženými remeňmi a ozubenými kolesami poháňa prvý výrobný automat na svete.
A aj keď sa hlodavce a kováč neraz prekárajú a navonok na seba zlostia, sú to veľkí kamaráti. Potvrdí sa to vo chvíli, keď hlodavce začujú, že jedine kováč môže zachrániť svojho synovca Toníka (Gregor Bauer). Svojím zázračným mečom, ktorý si tiež sám vyrobil, musí zabiť draka v jaskyni. „Ako sa však k nej, schovanej v hustom lese, so svojou drevenou nohou dostanem?“ Vysloví kováč nahlas neriešiteľnú úlohu a bez odpovede na ňu odíde spať.
Na druhý deň mu škrečok ukáže svoj vynález – kreslo s kolesami. A to nie hocijaké. Kováč sa do neho posadí a viac sa o nič nemusí starať. Škrečok totiž skopíroval pohon z kováčovej „manufaktúry“. Dve duté kolesá roztáčajú hlodavce a dômyselný systém remeňových prevodov roztáča kolesá rozprávkového invalidného vozíka.
A ako to už v rozprávke býva, dobro zvíťazilo nad zlom, pravda nad nespravodlivosťou a láska nad intrigami. Kováč porazil draka a Toník s Betkou (Valéria Šámalová) žijú po svadbe šťastne, až do dnešných dní. A kováč sa azda dodnes vozí na invalidnom vozíku, ktorý „rozpohybovali“ jeho zvierací kamaráti.
-
Presná kópia bojového obrneného vozidla
Druhý atypický invalidný vozík je v podstate vernou kópiou bojového vozidla z postapokalyptického filmu Mad Max… Na Slovensku bol premietaný v českom dabingu pod názvom Šílený Max – Zběsilá cesta. Pripomeňme si, že hlavným hrdinom filmu je Šialený Max (Tom Hardy). Putujúc po zničenej krajine narazí na rebelov unikajúcich pustatinou v obrnenom aute. Tyranizuje ich Immortan Joe, vojenský vodca, ktorý ich nemilosrdne prenasleduje.
Presnú kópiu bojového obrneného vozidla z tohto filmu si vyrobil Ben Carpenter, študent inžinierstva z Floridy. Chodí s ním na rôzne filmové festivaly a dokonale napodobňuje akčné scény Šialeného Maxa. Stredobodom pozornosti je aj na mnohých stretnutiach fanúšikov fantasy a sci-fi filmu. To preto, lebo americká mládež herca Toma Hardyho miluje. Je to ich vysnívaný idol. Zrejme nielen kvôli jeho umeniu pred filmovou kamerou. Obľúbený akčný hrdina má niekoľko tetovaní na celom tele. V mladosti ho v rodnom Londýne niekoľkokrát zatkla polícia za výtržnosti, pitie alkoholu na verejnosti či pri drogových raziách medzi londýnskymi gangami.
A teraz to najdôležitejšie – Ben Carpenter sa narodil so svalovou dystrofiou. Jeho filmový atypický invalidný vozík je preto nielen prostriedkom nahradzujúcim choré nohy. Umožňuje mu aj začleňovať sa do života komunity zdravých a spolu s nimi sa hoci aj šialene zabávať.
-
Agenti zabránili atentátu na amerického prezidenta
A teraz nasajme slávnu históriu kovbojov vo filme Wild Wild West (na Slovensku premietaný pod názvom Divoký západ). Túto zmes westernu, verneovky, akčnej komédie a sci-fi režíroval Barry Sonnenfeld. Hlavnú úlohu v ňom zohral aj atypický invalidný vozík poháňaný parou.
Filmový príbeh sa odohráva v roku 1869. Ulysses Simpson Grant, 18. prezident USA poverí černošského vládneho agenta Jamesa Westova (Will Smith) vypátrať generála McGratha (Kenneth Branagh). Mäsiar z New Liberty, ako ho prezývajú, chce spáchať atentát na prezidenta. Tesne pred zatknutím agentovi unikne pri mestečku Morgan. A to vinou šerifa a vynálezcu Artemusa Gordona (Kevin Kline), ktorý tiež pátra po generálovi.
Nakoniec sa prenasledovatelia, hoci neradi, na príkaz prezidenta spoja svoje sily. Generála však nedokážu zadržať napriek tomu, že v občianskej vojne prišiel o pol tela. Sedí na invalidnom vozíku, ktorý poháňa para.
Generál chce prezidenta zabiť počas slávnostného spustenia železninice spájajúcej pred vojnou znepriatelené časti Ameriky do prevádzky. Na miesto slávnostného zabitia posledného oceľového nitu do tela železničnej koľaje sa generál blíži vo vnútri obrovského bizarného kovového pavúka. Jeho parný invalidný vozík sa pohybuje nielen dopredu. Dokáže cúvať, prekonávať prekážky. Keď sa chce generál pozrieť z pavúka von, ukáže sa, že vozík má aj nohy. Tie dvihnú vozík aj do výšky dvoch metrov.
Ani všetky možné vedecké vynálezy zo sveta fantastiky však generálovi nepomôžu. Vládny agent a šerif ho tesne pred atentátom v dramatickom súboji z vnútra pavúka zhodia do priepasti aj s jeho nevšedným vozíkom. Prezident je zachránený, no invalidný vozík na parný pohon je pre budúcnosť nenávratne stratený.
-
Atypický invalidný vozík pre kráľovnú matku
Náš filmový exkurz ukončíme znovu v rozprávke, tentokrát s názvom Zázračný nos. Je to jeden z nedávnych filmových rozprávkových príbehov natočený v česko-slovenskej koprodukcii pod režisérskou taktovkou Stanislava Párnického. Dve kráľovské rodiny, dve princezné a mnoho uchádzačov o ich ruky. To je základné hereckého obsadenia filmového príbehu. A k tomu ešte hľadaná najkrajšia vôňa novej voňavky.
Čo sa týka intríg okolo nájdenia najbohatšieho ženícha, najdôležitejšia je kráľovská matka (Iva Janžurová). Jej atypický invalidný vozík je nezvyčajný tým, že je poriadne starý, historický. Je to skôr (ne)kráľovské kreslo s kolesami, za ktorých stojí sluha v kráľovskom livreji.
Aj v tejto rozprávke sa všetko dobre skončilo. Princezné nakoniec dostali mužov, ktorí im najviac pasovali, ich rodičia zase ženíchov, ktorých si vysnívali. Znepriatelené princezné sa pomerili a milo sa na seba usmievali. A princezná Diana (Kristína Kanátová) sa nakoniec zbavila veľkého nosa, ktorý špatil jej peknú tváričku.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/paintball-hracov-telesnym-postihnutim/
https://www.vozickar.info/nevesta-sa-mu-tancujuc-pozerala-rovno-do-oci/
https://www.vozickar.info/let-balonom-atrakciou-aj-imobilnych/