Automobilka Toyota sa mimoriadne aktívne zapája do programu Robot Project
Program Tokyo 2020 Robot Project je robotickou víziou pre najbližšie roky.
Exoskeletóny na letiskách a pri pomoci pracovníkom olympijského zázemia.
Vozidlo špeciálne vyvinuté pre pomoc športovcom i návštevníkom.
Na úvodný ceremoniál vyvíjajú lietajúce auto Skydrive.
Viacero odborníkov sa zhoduje v názore, že olympijské a paraolympijské hry 2020 budú prvými robotickými hrami na svete. Niežeby sa Japonsko chystalo do súťaží zapojiť roboty, ktoré by si sily merali so živými olympionikmi. To v žiadnom prípade. Program Tokyo 2020 Robot Project, ktorý sa už rozbehol, však priznáva robotike mimoriadne postavenie.
Tento program spája špičkových teoretikov a praktikov zo sféry robotiky s odborníkmi z ministerstva školstva a hospodárstva, ako aj z iných do prípravy hier zainteresovaných subjektov. Ich spoločným cieľom je využiť robotické systémy všade, kde je to pre ľudí prospešné. Ako sa vyjadril Hirohisa Hirukawa, líder programu Robot Project, hry sú jedinečnou príležitosťou na prezentovanie japonskej robotickej technológie.
„Tento projekt nie je o vystavovaní robotov, ale o ich využití v reálnom čase. A následne, po ukončení olympiády a paraolympiády, aj v živote bežných Japoncov,“ povedal pre médiá Hirukawa.
Pozornosť sa upriamuje na ľudí so zdravotným postihnutím
Tokijské hry budú v znamení televízie v 8k rozlíšení, 5G sietí a mnohých robotických systémov. Spoločnosť Panasonic nedodá klasické roboty, ale exoskeletóny Power Asist Suit. Tie budú pracovať najmä na letiskách a ako pomocníci pracovníkov v zázemí. Najmä pri zásobovaní, prenášaní ťažkých nákladov v olympijskej dedine či pri likvidácii odpadu z vytvorených skládok. Aj takéto činnosti sú zakomponované do programu.
Spoločnosť Toyota zase vyvinula roboty, ktoré umožnia plnohodnotné sledovanie hier ľuďom so zdravotným postihnutím. Roboty ich odvezú na miesto na štadióne, donesú im občerstvenie, budú ich informovať o výsledkoch. Masaaki Komiya, generálny riaditeľ olympijských hier Tokio 2020 pri tejto príležitosti uviedol:
„Tento projekt robíme s pomocou mnohých ľudí, aby sme pripravili inovatívne olympijské hry, ako je uvedené v úvodnom projekte. Prajem si, aby čo najviac ľudí zažilo pripravované moderné technológie, ktoré sú jednou zo silných stránok Japonska. Verím, že prostredníctvom nich predstavíme nový štýl olympijských hier.“
ZDROJ: Techbox
Nástupná rampa pre invalidný vozík
Spoločnosť Toyota sa do prípravy hier zapája veľmi aktívne. Pre potreby návštevníkov hier, športovcov a ľudí s hendikepom vyvinula špeciálny elektromobil APM (Accessible Peaple Mover). Elektromobil s dojazdom 100 kilometrov je určený len pre jazdu po olympijských komunikáciách a nie po bežných cestách. Aj toto je zahrnuté do programu Robot Project.
Vozidlo je prispôsobené pre jazdu päť pasažierov + vodič. Vďaka nástupnej rampe sa do vozidla pohodlne zmestí invalidný vozík či detský kočík. Maximálna rýchlosť vozidla je (len) 19 kilometrov za hodinu. Toyota očakáva, že počas hier pršať nebude, preto je vozidlo bez dverí a zasklených okien. Pred dažďom bude cestujúcich chrániť len pevná strieška.
V priestore hier bude v rámci programu Robot Project premávať 200 elektromobilov. Ďalšie budú pri štadiónoch pripravené prevážať hlavne ľudí s imobilitou, starších ľudí, tehotné ženy a rodiny s deťmi. V čase voľných období môžu byť elektromobily použité aj inými účastníkmi hier.
ZDROJ: Toyota
Olympijský oheň sa bude zapaľovať z lietadla
A pri Toyote ešte jedno zastavenie. Podľa jej predstavenstva Toyota podporila vývoj lietajúceho auta Skydrive. Automobilka poskytla skupinke vývojárov 40 miliónov jenov (330-tisíc EUR) a kapacity svojho vývojového oddelenia. Pričinila sa tiež o to, že ďalší investor podporil vývoj lietajúceho auta sumou 2,5 milióna jenov (20 700 EUR).
Skydrive využíva technológiu lietajúcich dronov, teda bezpilotných lietadiel. Má tri rotory a rozmery 2,9 x 1,3 metra. Najvyššiu rýchlosť má mať 100 kilometrov za hodinu a lietať má vo výške 10 metrov. A teraz to najdôležitejšie z pohľadu programu Robot Project. Skydrive by malo, bez ďalšej konkretizácie, zapaľovať olympijský oheň. Teda ďalší program, ktorým sa plní Robot Project.
Zatiaľ je známe, že Skydrive by malo vzlietnuť z akejkoľvek verejnej cesty a riadené bude intuitívne. Toyota tiež oznámila, že do rozvoja nových robotických technológií v najbližších rokoch investuje 1,3 bilióna jenov (1,76 miliardy EUR). V súvislosti s týmto vývojom Takeschi Chiyamada, prezident spoločnosti Toyota povedal:
„Veci sa nebudú rozvíjať, ak budete len čakať a peniaze poskytnete až vtedy, keď budú nové technológie už overené. Lídri musia byť príkladom aj v tomto smere.“
A s týmto názorom sa nedá nesúhlasiť. Veď týmto smerom sa uberá nielen predolympijský technologický vývoj, ale aj správanie sa väčšiny „veľkých“ priemyselných spoločností.
ZDROJ: Techbox
Ďalšie články z tejto kategórie:
Učí hendikepované surfovat na Bali: Je to jen o hlavě, najít cestu a překonat strach
Posunúť dopredu som sa musela vždy sama
Každá spoločnosť má vlastné podmienky prepravy špecifických potrieb cestujúcich
STU Bratislava aj tentokrát so súťažou pre startuperov