Basketbal na vozíku sa hrá v 80 štátoch sveta
Viaceré zdroje uvádzajú, že basketbal na vozíku je najobľúbenejším a najrozšírenejším kolektívnym športom telesne postihnutých. Súťažne sa hrá vo viac ako 80 krajinách sveta. Na Slovensku by ste ho však márne hľadali. Občas je triafanie deravého koša súčasťou cvičebného programu v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej.
Basketbal na vozíku ako prví začali hrať veteráni 2. svetovej vojny v USA. Rehabilitačné centrá s „basketbalovou terapiou“ sa objavili spočiatku v Kalifornii a Novom Anglicku. Prvý oficiálny zápas medzi dvoma strediskami sa odohral už vo februári 1947. Prudký rozvoj tohto športu telesne postihnutých nastal v USA rok na to, keď birminghamský klub Flying Wheel podnikol ročné turné po amerických rehabilitačných centrách.
V roku 1949 bola z iniciatívy profesora Nugenta z Illinoiskej univerzity založená Národná basketbalová asociácia vozičkárov (NWBA). Tá ešte v tom istom roku usporiadala prvý národný šampionát, ktorého sa zúčastnilo šesť mužstiev.
-
Prvé paraolympijské hry aj s basketbalom na vozíku
V rovnakom čase doktor Ludwig Guttmann vymyslel podobný šport v rehabilitačnom zariadení na liečbu poranení chrbtice v britskom Stoke Mandeville. Nazval ho „vozičkársky netball“. Hrali ho prevažne, podobne ako v Spojených štátoch, vojnoví veteráni. Keď sa však americký vozičkársky tím Pan Am Jets po prvý raz v roku 1955 predstavil na stokemandevilských medzinárodných hrách, basketbal na vozíku sa ďalej uberal už len podľa amerických pravidiel. A netball v krátkom čase zanikol.
Následne sa tento šport rozšíril po celom svete. Basketbal na vozíku je určený športovcom s fyzickým postihnutím neumožňujúcim beh, skok, ani otáčanie sa okolo vlastnej osi. Hrajú ho ženy, aj muži v tímoch s piatimi hráčmi. Veľkosť ihriska a výška košov je rovnaká ako pri hre zdravých basketbalistov. Tento šport riadi Medzinárodná federácia vozičkárskeho basketbalu (IWBF).
V niektorých krajinách bolo v prvých rokoch povolené vytvárať zmiešané družstvá mužov a žien. Avšak počas paraolympijských hier v roku 1960 v Ríme po prvý raz pod deravými košmi o medaily bojovali len čisto mužské kolektívy. Ženy začali hrať basketbal na vozíku pod olympijskými kruhmi až o osem rokov neskôr na paraolympijských hrách v Tel Avive (Izrael).
Napriek tomu v niektorých krajinách je doposiaľ povolené v národných ligových súťažiach vytvárať zmiešané družstvá. Dôvodom je nízky počet žien na vozíku, ktoré majú o tento šport záujem. Vytvoriť viaceré ženské kolektívy pre národnú ligovú súťaž by bola v mnohých krajinách nerealizovateľná úloha.
-
Basketbal na vozíku na Slovensko nedošiel
Je zaujímavé, že napriek spoločnému štátu Čechov a Slovákov (do roku 1993), sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia basketbal na vozíku začal rozvíjať len v Česku. Udomácnil sa v rehabilitačných ústavoch v Kladrubech a Hrabyni. So špecializovanou športovou prípravou, aj keď len medzi mužmi, v Česku začínali v roku 1984. Prvé neoficiálne majstrovstvá ČR basketbalu na vozíku sa konali v roku 1987 v Hrabyni. Oficiálne o rok neskôr v Prahe. Od roku 1992 sa hrá česká Národná liga basketbalu vozičkárov.
Česká liga je v súčasnosti rozšírená o dve rakúske mužstvá, ktoré priniesli novú konkurenciu a motiváciu. Najväčší úspech dosiahlo české národné družstvo v roku 2003, kedy sa v Brne konali Majstrovstva Európy skupiny B. Zo štvrtého miesta český basketbal na vozíku postúpil do skupiny A medzi dvanásť najlepších mužstiev Európy. Medzi elitou sa Česko udržalo dva roky. V roku 2005 v Paríži znovu zostúpili do skupiny B.
-
Najdlhší zápas zapísaný Guinessovej knihy rekordov
Medzi svetovú špičku v basketbale vozičkárov patria v súťaži mužov i žien družstva z USA, Kanady, Holandska, Austrálie, Francúzska, Talianska, Nemecka a Veľkej Británie. Na tohtoročných paraolympijských hrách v Rio de Janeiro (Brazília) prvenstvá z Londýna 2012 obhájili ženská i mužská reprezentácia USA. Obidve národné družstvá získali zlaté medaily aj v Pekingu 2008, takže americkí vozičkári a vozičkárky pretavili svoje boje pod deravými košmi do čistého, neprerušeného hetriku.
Ženská reprezentácia sa v počte prvých miest dotiahli na Kanadu, ktorá má za ženský basketbal na vozíku zlaté medaily z Barcelony 1992, Atlanty 1996 a zo Sydney 2000. V mužskej kategórii suverénne kraľujú Američania, keď si z paraolympiád doposiaľ doniesli 6 zlatých medailí.
Keď už sme ponorení do štatistiky, na záver jedna pikoška – zápis z Guinessovej knihy rekordov. Najdlhší zápas v hre basketbal na vozíku trval 36 hodín a 3 minúty. Odohrali ho tímy študentov a zamestnancov univerzít Omaha a Nebraska v USA 24. a 25. októbra 2004.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/p-vidasic-o-tanecnom-sporte-na-voziku/
https://www.vozickar.info/skateboarding-zachutil-vozickarom/
https://www.vozickar.info/paradrezura-slovensku-stale-plienkach/
https://www.vozickar.info/lukostrelba-vyraznymi-svetovymi-uspechmi/
https://www.vozickar.info/novym-sportom-box-invalidnych-vozikoch/