Bezbariérová turistika v Ekvádore má aj slovenský odtlačok prsta
Aj keď sa vraví, že samochvála smrdí, musíme sa pochváliť (veď kto už vás dnes pochváli, ak sa nepochválite sami ). Portál Vozickar.info zaznamenal jednu originálnu návštevu až z juhoamerického Ekvádora. A keby len to. Obsah stránky, rozmanitosť tém, ktoré ponúkame, (zrejme) natoľko zaujali, že sme dostali unikátnu ponuku. Áno, prikývli sme na ňu, exotická téma – bezbariérová turistika v Ekvádore – našich čitateľov určite zaujme.
Takže na pozvanie cestovnej kancelárie 2112 Tours so sídlom v ekvádorskom hlavnom meste Quite sa (virtuálne) presúvame do krajiny údajne najkvalitnejšieho kakaa na svete. Bezbariérová turistika v Ekvádore je totiž spojená práve s touto „cestovkou“. A 2112 Tours je zase „dieťaťom“ Mareka Gundu (36). Vôbec vám to meno neznie cudzokrajne? Ani nemôže, veď Marek je rodák z malej dedinky Pastuchov pri Hlohovci. Akurát pri narodení mu sudičky dali do vienka túlavé topánky. Čím bol starší, tým viac sa vzďaľoval od rodnej hrude.
„Vždy som veľmi rád cestoval. A na to som potreboval angličtinu. Preto som v roku 2003 odišiel pracovať do Anglicka, kde som žil takmer osem rokov. Potom som sa zatúlal do Austrálie. Na tomto kontinente som pobudol ďalšie štyri roky,“ začal Marek na pomyselnej mape kresliť miesta svojho trvalejšieho pobytu.
Ak by k nim pridal aj krajiny, ktoré z rôznych dôvodov navštívil, bolo by ich viac ako štyridsať. Túlavé topánky od sudičiek mu proste sadli ako uliate. Menovať jednu krajinu po druhej, v ktorej čo-to pobudol, nejdeme, pretože, ako to už v živote býva, vždy len jedna cesta a jedna krajina sa „rajom“ stáva. A pre Mareka presne takou bola, hocˊ to vtedy vôbec, ani náhodou netušil, cesta z Austrálie do krajín Južnej Ameriky.
-
V Austrálii musel najprv stretnúť exotickú Gabrielu
„Po návrate z tohto výletu do Austrálie som sa začal aktívne učiť španielčinu. Bol som si totiž istý, že sa tam ešte vrátim. Cítil som to v hĺbke svojej duše,“ spomínal Marek Gunda netušiac, že sa v ňom prebudil duch portugalského moreplavca Fernão de Magalhãesa.
Práve tento slávny portugalský moreplavec v službách španielskeho kráľa v roku 1520 Ekvádor objavil. A Marek tiež začne objavovať krajinu stráženú z jednej strany Peru a z druhej Kolumbiou. Najprv však bude musieť v Austrálii stretnúť exotickú Gabrielu, zamilovať sa do nej a potom sa presťahovať do jej rodného Ekvádora.
Sudičky ho tentokrát odviali poriadne ďaleko od domova. Čo však má robiť v nepoznanom svete mu už nepovedali. Keď sa však Marek zamyslel, došlo mu, že ho bez nápovedy nenechali. Veď nech vo svojom živote robil čokoľvek, cestovanie mu išlo najlepšie. A to bol predsa dar a zároveň ekvádorské pošepnutie od jeho sudičiek. A tak sa jeho túlavé topánky povolaním mu stali.
„Otvorili sme si s Gabrielou cestovnú kanceláriu 2112 Tours. Veď som sa v podstate celý život pripravoval na túto životnú cestu. Na vlastnej koži som testoval, čo turisti potrebujú, čím im dobrá cestová kancelária ulahodí. Ekvádor je krásna krajina, má slávnu históriu, bohatú faunu i flóru, zaujímavý miestny folklór. Je teda čo turistom ponúkať. No ak sa chcem medzi konkurenciou presadiť, musím niečím novým zaujať,“ uvažoval Marek a začal listovať vo svojich spomienkach z krajín, ktoré v minulosti navštívil.
-
Troška dobrodružstva, štipka adrenalínu aj pre vozičkárov
V mysli sa mu zjavovali krajiny, miesta, ľudia… Medzi nimi aj imobilní, na vozíku. S niektorými z nich sa pri svojich potulkách svetom dal aj do reči. Spoznal ich životné príbehy. A obdivoval ich, že napriek telesnému hendikepu žijú aktívne. Svojou vôľou a silou, nielen fyzikou, ale hlavne duševnou, si vyslúžili jeho veľkú úctu.
Tie obrazy sa mu zjavovali dovtedy, kým nepochopil, že to nie je náhodný výber spomienok. Bola to výzva, vízia, ktorú mu ponúkalo vlastné podvedomie (jeho milé a dobroprajné sudičky). Otvorilo sa mu tretie mystické oko, ktoré má údajne každý z nás. Ani to mu však nepomohlo, nič nové neobjavil. Marek si totiž nespomínal, že by niekde videl ponuku zájazdov špecificky pripravených pre imobilných turistov. A potom mu to došlo – niekedy to, čo nevidíme, je presne to, čo hľadáme.
„A preto som sa o tému bezbariérová turistika v Ekvádore začal intenzívne zaujímať. Toto je tá diera na trhu, ktorú treba zaplátať,“ vravel si Marek a začal študovať reálie súvisiace s touto problematikou. Postupne si v mysli začal vytvárať štruktúru takého zájazdu. Chcel ho okoreniť troškou dobrodružstva, aj vozičkárom chcel dopriať štipku adrenalínu. Samozrejme v rámci možností. „Keďže takýto druh zájazdov je pomerne náročný na logistiku, našli sme si obchodného partnera s množstvom skúseností s bezbariérovým turizmom. A spoločne sme začali organizovať tento druh turistiky, navzájom sa dopĺňajúc,“ hovoril o novom biznise Marek Gunda.
Najvyšší čas ukončiť naše úvodné rozprávanie, lebo sme práve prileteli do mesta Quito a ubytovali sa v bezbariérovom hoteli. Čaká nás dvanásťdňové dobrodružstvo s ďalšími deviatimi ľuďmi pripútanými na invalidný vozík alebo používajúcimi podporné chodítka. Možno to budú len starší ľudia, ktorí majú problém s dlhšou chôdzou. Každého však sprevádza rodinný príslušník alebo asistent.
-
Bezbariérová turistika v Ekvádore sa začína na rovníku
Podľa programu na druhý deň po prílete a aklimatizovaní sa v nadmorskej výške 2 850 metrov n. m. bezbariérová turistika v Ekvádore v podaní cestovnej kancelárie 2112 Tours začína hneď prvým bonbónikom. Je ním monument Mitad del Mundo (Stred sveta) postavený presne na rovníku. Pamätné „selfíčko“ na čiare rozdeľujúcej matičku Zem na severnú a južnú pologuľu bude určite vďačná momentka.
„Odtiaľ pôjdeme do mesta Otavalo. Ďalší deň totiž zavítame na najväčší trh tradičných ručných výrobkov domorodých obyvateľov Ekvádora. Neskôr nás svojou pôvodnou architektúrou určite upúta aj blízke koloniálne mesto Ibarra, ktoré leží na úpätí sopky Imbabura,“ prezrádzal Marek Gunda programe najbližších dvoch dní.
My sme si v programe prečítali aj ďalšie trasovanie zájazdu. Plavba ľoďkou po jazere Cuicocha bude pokračovaním putovania po nepoznaných divoch tajuplnej prírody. Zároveň aj prísľubom ponorenia sa do rituálnych zvykov pôvodných obyvateľov ekvádorského pralesa. Samotné jazero na južnom úpätí vulkánu Cotacachi je kaldera (sopečný útvar vytvorený prepadnutím stien sopky) s priemerom tri kilometre. Prírodnou zaujímavosťou je, že v kaldere sú štyri dacitové lávové dómy tvoriace suché ostrovy.
V ďalších dňoch prekonáme niekoľko pohorí a klimatických zón. Ekvádor je totiž prírodne najrozmanitejšia krajina na svete. Má až 46 ekosystémov. Zastavíme sa napríklad v lokalite, ktorá je známa bohatým výskytom vzácnych kolibríkov. V pokoji popíjajúc kávu ich budeme pozorovať pri napájadlách vzdialených od stolov menej ako dva metre.
„Po príchode skupiny do Amazonu navštívime miestnu komunitu, kde budeme mať možnosť vidieť bohaté tradície, neobvyklé zvyky. Staneme sa súčasťou takého bežného života domorodcov. Uvidíme aj ženy pri príprave jedál či typického amazonského nápoja Čiča. Pre tých, ktorí budú mať odvahu vstúpiť do sveta tajomnej mystérie, je pripravené stretnutie s miestnym šamanom. Kam našu dušu prenesú pôvodné rituály už je na silách, ktoré sa rodia medzi zemou a nebom,“ s tajuplným hlasom popisoval Marek ďalšie dni, ktoré ponúka bezbariérová turistika v Ekvádore.
-
Turistický okruh sa uzavrie v Quite
Vo výpočte pripravených turistických atrakcií môžeme pokračovať, veď sme ešte len v prvej polovici 12-dňového výletu. Čaká nás Amazonsky prales s domorodým sprievodcom, ale aj obchodíky, reštaurácie, parky a námestia v mestečkách Archidona a Tena. Jeden deň musí patriť aj ekvádorskému zlatému pokladu – kakau. Navštívime preto spoločnosť Kallari, ktorá združuje amazonské komunity pestujúce kakao. Spoločne vytvárajú akúsi alternatívu k plantážovému pestovaniu tohto hnedého zlata, ktoré je k prírode mimoriadne nešetrné. Počas celej návštevy bude možné ochutnávať chutné zrná, zúčastňovať sa ukážky výroby čokolády z kakaových zŕn. A na konci vyrobenú čokoládu aj ochutnať.
Ďalší adrenalín je pripravený v podobe splavu amazonskej rieky Anzu. Všetci budú mať na sebe záchrannú vestu, prilbu, pripravené bude ďalšie nevyhnutné bezpečnostné vybavenie. Splav bude monitorovať bezpečnostný kajak pre prípad akéhokoľvek nečakaného problému. Bezbariérová turistika v Ekvádore je totiž v cestovnej kancelárii 2112 Tours prepracovaná do detailov.
„Bezpečnosť našich klientov je prvoradá úloha. V pralese používame špeciálne vozíky, ktoré ťahajú domorodci. Autá na prepravu majú plošinové zdviháky, ubytovanie je bezbariérové. Počas celého zájazdu sú v podpornom tíme ľudia pripravení klientom pomôcť v každej situácii,“ pripomínal Marek Gunda.
Určite najbezpečnejší bude desiaty deň výletu venovaný relaxu v kúpeľoch mesta Baňos. Parný kúpeľ s liečivými bylinkami, tzv. Baňo de Cajón, bahenná maska, liečivá voda – to sú procedúry, ktoré potešia telo i dušu. A na ďalší deň už je v pláne len záverečná etapa – návrat smerom na sever do andských výšok späť do Quita, najvyššie položeného hlavného mesta na svete. Cestou budeme vidieť zasnežené vrcholy sopiek, ale aj miestnych domorodých obyvateľov pracujúcich na malých políčkach. V Quite navštívime historické centrum, ako vôbec prvé zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, s jeho najvýznamnejšími chrámami a námestiami. Bude to tiež posledná možnosť nakúpiť miestne výrobky a suveníry.
-
Slovenská vláda sa má čo učiť od tej ekvádorskej
Bezbariérová turistika v Ekvádore a starostlivosť tohto juhoamerického štátu o ťažko zdravotne znevýhodnených ľudí, to sú témy k sebe patriace ako dve ušká na tradičnej indiánskej miske. Dozvedáme sa, že starostlivosť o hendikepovaných v Ekvádore je na relatívne slušnej úrovni.
„Samozrejme“, vraví Marek, „v porovnaní s európskymi krajinami sa to môže stále zdať slabé, no v juhoamerickom kontexte je Ekvádor jednoznačne lídrom.“
Pričinil sa o to hlavne súčasný prezident Lenin Moreno, ktorý je sám pripútaný na invalidný vozík. Hlavne v období, keď bol vo funkcii viceprezidenta, zaviedol niekoľko dôležitých zmien a zákonov v prospech ťažko zdravotne postihnutých ľudí.
„Zorganizoval v krajine prvé sčítanie hendikepovaných. Zákonom inicioval vytvorenie centier zdravia so špeciálnymi jednotkami pre diagnostiku, liečbu a rehabilitáciu. Podľa programu, ktorý uviedol do života, osoba celodenne starajúca sa o hendikepovaného, dostáva príspevok vo výške minimálnej mzdy. (O takomto luxuse na Slovensku môžu opatrovatelia zatiaľ len snívať – pozn. autora) Dal do užívania 15-isíc bytov pre rodiny s jedným alebo viacerými ťažko zdravotne postihnutými osobami,“ Marek Gunda vyratúval vládne opatrenia a s jemnou dávkou hrdosti v hlase upriamil našu pozornosť na ďalšie nariadenie skvalitňujúce ekvádorský cestovný ruch.
Novozvolený prezident Lenin Moreno váhou svojej osobnosti podporil program Turizmus pre všetkých. Jeho súčasťou je on-line kurz Sprievodca pre pomoc hendikepovaným turistom, ktorý pripravuje osoby pracujúce vo všetkých odvetviach cestovného ruchu, aby dokázali venovať optimálnu pozornosť hendikepovaným turistom a propagovať Ekvádor ako Destináciu pre všetkých. Mnohé okolité štáty Južnej Ameriky, po viditeľnom úspechu týchto zmien, začali Ekvádor „napodobňovať“.
Nuž, my len dodajme, že program Turizmus pre všetkých, súčasťou ktorého je on-line kurz Sprievodca pre pomoc hendikepovaným turistom, by si mohla osvojiť aj slovenská vláda. Minimálne z tohto pohľadu je totiž Slovensko vo vzťahu k Ekvádoru ešte stále len rozvojovou krajinou.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/oreado-cestovna-agentura-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/nezaujem-o-potapanie-vozickarov/
https://www.vozickar.info/krkonose-bez-barier-vitaju-aj-vozickarov/
https://www.vozickar.info/karneval-voziku-ukazkovou-integraciou/