Bezbariérové centrum košickej Technickej univerzity pomáha už dve desaťročia
Prvotná myšlienka od pedagógov biomedicínskeho a rehabilitačného inžinierstva.
Bezbariérové centrum za uplynulých 20 rokov pomohlo takmer 200 poslucháčom.
Odporúčanie obsahujúce technické prispôsobenia pre podporné technológie.
Spolupráca v oblasti nutných asistenčných technológií a inkluzívneho vzdelávania.
Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) oslávilo 20. výročie svojho vzniku. Neustále v plnom nasadení plní svoju základnú funkciu – podpora študentov so špecifickými potrebami. A to už počas prijímacieho konania a následne v priebehu celého štúdia. Odborní pracovníci centra pomáhajú novo prijatým poslucháčom už pri výbere študijnej špecializácie.
Najviac práce bolo s odstraňovaním architektonických bariér
Prvotná myšlienka vytvorenia pracoviska na podporu študentov so špecifickými potrebami vznikla na Strojníckej fakulte. A to medzi pedagógmi zameranými na biomedicínske inžinierstvo a tiež rehabilitačné inžinierstvo. Ďalší podnet s tou istou myšlienkou prišiel od dnes už profesora Dušana Šimčíka po jeho návrate z pracovného pobytu v Anglicku a USA.
„Na Slovensku v tom čase neexistovali žiadne systémy na podporu študentov so zdravotným postihnutím. To bol dôvod, prečo sme spracovali projekt a následne od 1. júla 2000 otvorili Bezbariérové centrum,“ uviedol D. Šimčík, ktorý je vedúcim tohto rektorátneho pracoviska.
Dodal, že Bezbariérové centrum za uplynulých 20 rokov poskytlo pomoc a podporu 171 svojim študentom a ďalším 27 mimo TUKE. Najviac ich bolo s postihnutými dolnými končatinami (20 percent), poruchami učenia (18 percent) a so zdravotným oslabením (16 percent).
Práce pri etablovaní Centra bolo neúrekom. Najprv bolo potrebné odstrániť desiatky architektonických bariér, vybudovať výťahy, plošiny, sprístupniť prednáškové a ďalšie potrebné priestory. Popri tom bolo Bezbariérové centrum vybavené požadovanou technikou, potrebným technickým a technologickým zázemím. A to všetko podľa druhu zdravotného postihnutia. Ďalšia neľahká úloha spočívala aj vo vytvorení vhodných ubytovacích priestorov pre mladých ľudí so zdravotným hendikepom.
Bezbariérové centrum je veľmi dobre technicky vybavené
A aký je vlastne postup, keď Bezbariérové centrum navštívi nový poslucháč? „My mu na základe vyhodnotenia jeho schopností vypracujeme odporúčanie na úpravy pri štúdiu, ktoré sú mu šité na mieru. To preto, lebo každý má špecifické požiadavky pri prístupe ku štúdiu. Odporúčanie obsahuje aj technické prispôsobenia a návrhy na využívanie podporných technológií. Tie uľahčujú prístup k študijným materiálom,“ dozvedeli sme sa od profesorky Aleny Galajdovej.
Tá navyše zdôraznila, že Bezbariérové centrum je veľmi dobre technicky vybavené. Má moderné špeciálne podporné prostriedky, ktoré môžu študenti využívať priamo v Centre alebo si ich zapožičajú na celé obdobie štúdia. A aj názory poslucháčov a absolventov potvrdzujú, že Bezbariérové centrum zohráva(lo) významnú úlohu pri podpore ich štúdia.
Vzdelávacie programy pre koordinátorov a ostatných pracovníkov
Technická univerzita v Košiciach pokrýva široké spektrum potrieb vzdelávania. A v mnohých odboroch je jediným centrom vedy, výskumu a vzdelávania nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom priestore. Systematicky rozvíja aj inkluzívne prostredie odstraňovaním architektonických, ale aj informačných bariér.
Dôležité je aj plnenie nadinštitucionálnej národnej funkcie ako metodického, znalostného a koordinačného centra. Spoločne s obdobným zariadením Univerzity Komenského v Bratislave. S pôsobnosťou pre všetky špeciálne pedagogické pracoviská na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami na slovenských vysokých školách. Bezbariérové centrum tieto úlohy plní hlavne na východe a v strede Slovenska.
Centrum iniciovalo a spolupracovalo pri tvorbe viacerých metodických materiálov upravujúcich prácu koordinátorov. Tiež pracovníkov špeciálnych pedagogických pracovísk vysokých škôl. Spomenieme Metodické usmernenie pre vytváranie podmienok na podporu študentov so špecifickými potrebami. Tiež všeobecný vzor organizačného poriadku pre podporné centrá na vysokých školách.
Organizácia viacerých vzdelávacích aktivít určených pre koordinátorov a pracovníkov podporných centier na rôznej úrovni znalostí. Počnúc legislatívou, cez metodické usmernenia pre vytváranie prístupného akademického prostredia až po prípadové štúdie a špeciálne tematické semináre. To sú ďalšie úlohy, ktoré plní košické bezbariérové centrum.
Opomenúť nesmieme skutočnosť, že Bezbariérové centrum vo veľkej miere spolupracuje aj so zahraničnými partnermi, ktorí patria medzi špičku v oblasti podporných asistenčných služieb. Tiež inkluzívneho vzdelávania v rámci Európy i celého sveta. Medzi najvýznamnejšie spolupracujúce inštitúcie patria vybrané univerzity z Talianska, Anglicka či Rakúska. Avšak aj v USA či v Južnej Kórei.
Foto: archív TUKE
1 odpoveď
[…] Bezbariérové centrum košickej Technickej univerzity pomáha už dve desaťročia […]