Bezbariérové Chorvátsko v ponuke Špecializovanej cestovnej agentúry Oreado
Podľa minuloročných štatistík bolo Chorvátsko tretím najobľúbenejším letným dovolenkovým cieľom Slovákov. Viac ich dovolenkovalo už len v Turecku a Grécku. Tohtoročný záujem o tieto dva štáty však kvôli terorizmu a utečencom výrazne poklesol.
Aj preto je Chorvátsko s približne 4,5 miliónov obyvateľmi, tak ako sme prisľúbili, témou nášho druhého rozhovoru s Rastislavom Sovišom, spoluzakladateľom a konateľom Špecializovanej cestovnej agentúry Oreado, ktorá ponúka overené ubytovanie pre vozičkárov.
● Jadranské more je pre našinca najbližšie. Avšak je rozdiel, či sa vyberieme do Rijeky alebo do omnoho vzdialenejšieho Dubrovníka. Ponúknite vozičkárovi najbližšiu destináciu na mape Chorvátska.
– Osobne preverené ubytovanie v súkromných apartmánoch máme v Crikvenici, vzdialenej 580 kilometrov od Bratislavy. V tejto lokalite máme 9 apartmánov I. a II. stupňa bezbariérovosti vo veľmi priaznivej cenovej relácii. V hlavnej letnej sezóne, teda od júla v cene už od 462 eur za celý apartmán pre 4 osoby na 7 nocí. Pláže sú dostupné od apartmánov, ktoré sú v uličkách na miernom kopci, najviac do tisíc metrov, pričom ich je v meste hneď niekoľko. Na verejnej pláži sú toalety pre vozičkárov, na súkromných je zase možnosť za mierny celodenný poplatok dostať sa do mora pomocou takzvaného vozičkárskeho výťahu. Pláže sú predovšetkým pieskové, ale nájde sa aj štrk s jemným zrnom, okruhliaky a betón.
● Zoznámte nás s mestom, s jeho ponukou, ktorou toto letovisko láka turistov?
– Crikvenica je stredne veľké letovisko s približne 11 tisíc obyvateľmi situované v mierne svahovitom teréne, čo je pre Chorvátsko príznačné. V centre mesta, ktoré je hneď vedľa verejnej pláže, je veľmi príjemné novo zrekonštruované námestie s kaviarňami, obchodmi a reštauráciami. Crikvenica ponúka prechádzky na dlhých promenádach popri pobreží. V lete sa tu pre turistov organizuje bohatý kultúrny a spoločenský program, zahrňujúci festivaly, výstavy, gastronómiu, športové a animačné programy a rôzne atrakcie. Viac ako 2000 rokov trvajúca história tohto miesta ponúka aj návštevy historických kultúrnych pamiatok. Táto destinácia je preto vhodná pre trávenie rodinných dovoleniek, rovnako aj pre dovolenku s partnerom vo „dvojke“. Približne 30 kilometrov vzdialený ostrov Krk s národným parkom je skvelou možnosťou pre uskutočnenie celodenného výletu.
● Spomínate pieskovú pláž. Tá v Crikvenici je výnimkou či skôr pravidlom?
– Keď sa povie Chorvátsko, mnohí si predstavia pláž so štrkom či betónovými platňami. Nie je to však úplná pravda. Keby som mal vymenovať konkrétne destinácie, v ktorých má Špecializovaná cestovná agentúra Oreado osobne preverené ubytovacie kapacity a v ktorých je piesočná pláž, musím uviesť Crikvenicu, Zadarskú riviéru a Omiš. Piesočná pláž Čierne mólo v Crikvenici patrí spolu plážami v Zatone na Zadarskej riviére k TOP 10 piesočnatým plážam v Chorvátsku. V destinácii Omiš je prakticky celé pobrežie tvorené nedozernou piesočnatou plážou. Každá z týchto lokalít je iná a ponúka rozmanité možnosti.
● Prezraďte o týchto destináciách „drobné“ zaujímavosti?
– O Crikvenici sme už hovorili. Zadarská riviéra, ktorá je situovaná približne v strede Chorvátska, je na rovine a nekonečné piesočné pláže sú tu najmä v oblasti Zatonu, Privlaky a Ninu. Lákadlom pre túto oblasť je prírodné, voľne dostupné liečivé bahno, vhodné na liečenie rôznych reumatických a kožných ochorení. Stačí sa natrieť bahnom od hlavy po päty, poležať hodinku-dve na rozhorúčenom piesku, zmyť ho potom v mori a z dovolenky sa klient vracia zdravší a vizuálne o niekoľko rokov mladší. V tejto oblasti sú vybudované dva nájazdy do mora pre vozičkárov, a to v destinácií Zaton a Petrčane. Blízkosť Zadaru, hlavného mesta Strednej Dalmácie, ktorý je vzdialený asi 25 kilometrov od Zatonu, ponúka široké možnosti pre trávenie letnej dovolenky.
V letovisku Omiš sú prakticky len piesočné pláže. Najväčším lákadlom pre túto lokalitu je žeriav pre vozičkárov, ktorým sa dá na verejnej pláži pohodlne dostať do mora, ako aj relatívna rovina, na ktorej sa letovisko Omiš nachádza.
● So svojimi klientmi často telefonujete, aby ste im „ušili“ dovolenku podľa ich prianí…
– Skutočne telefonujeme prakticky s každým klientom, pretože internetová prezentácia, nech by bola akokoľvek dobre spracovaná, nedokáže odpovedať na mnohé otázky klientov. Pritom najmä informácie získané priamo z miesta počas našej info cesty po Chorvátsku v podobe odporúčaní pre konkrétne požiadavky väčšinou najviac zavážia pri konečnom výbere destinácie a apartmánu.
● Predstavte si však inú situáciu – príde nerozhodný zákazník, ktorý v podstate ani nevie, čo by chcel. Alebo má špecifické požiadavky. Ako riešite také situácie?
– Naozaj sa stretávame s rôznymi želaniami klientov. Momentálne riešim záujem 14-člennej skupiny s malými deťmi a jedným klientom na vozíku o dovolenku. Požiadavka, že chcú bývať blízko seba, je logická. Avšak obočie sa mi nadvihlo až po korienky, keď som si vypočul, že to má byť destinácia, kde bude môcť stará mama každý večer sedávať pri živej hudbe. Ako sa dá zabezpečiť, že hrať budú každý večer?
● Chorvátsko je predsa krajina, ktorej hospodárstvo a zamestnanosť „žije“ z turistického ruchu. Mali by ponúkať to, čo turistom na očiach vidia.
– To aj robia, ale my ako cestovná agentúra v zásade program pre klientov zatiaľ ako službu neposkytujeme. Je to len na báze odporúčaní a informácií z našich info ciest. Ak túži niekto po atrakciách ako je zorbing, vodné lyže či potápanie, vieme mu poradiť väčšiu destináciu – Pula, Crikvenica, Omiš či Makarska, kde je z čoho vyberať. Osobne som síce v zorbingovej guli ešte nebol, ale zásadne v tom problém nevidím. Vodné lyže preferuje niekoľko mojich známych na vozíku. Je to vždy o odvahe konkrétneho človeka, na čo všetko si trúfne, čo mu strach ešte dovolí. Poznám napríklad vozičkára, ktorý skočil na lane z mosta SNP v Bratislave sediac na invalidnom vozíku.
● A ak niekto hľadá pokojnejšiu, pohodovejšiu dovolenku, čo mu Chorvátsko ponúka?
– Samozrejme, aj také požiadavky mávame. Ak niekto hľadá miesto, kde bude menej ľudí, mal by si vybrať Krk, Malinska, Privlaka či Nin.
● Chorvátsko nie je len more. Ak by prišiel zákazník s tým, že chce 14-dňovú dovolenku, no viac ako 4 dni nechce byť na pláži, aký zájazd by ste mu poskladali?
– Takýto typ dovolenky je reálny mimo hlavnú top sezónu, pretože v lete je možné ubytovanie najmenej na 7 nocí. Pri našej aprílovej info ceste po Chorvátsku, kedy sa ešte nedalo kúpať v mori, hoci sem-tam nejaká hlava z vody už trčala, nás prekvapila pomerne vysoká vyťaženosť niektorých ubytovacích rezortov. Boli to hlavne mladí ľudia a seniori, pretože mimo sezóny je Chorvátsko cenovo veľmi atraktívne a hlavne je pomerne blízko.
● Napriek tomu, že sme pred hlavnou turistickou sezónou, čo by ste klientovi na základe špecifikácie uvedenej v predošlej otázke ponúkli povedzme na september, október?
– Napríklad poznávací asi 120 kilometrov dlhý peší alebo cyklistický výlet, pre vozičkára na vozíku s prídavným adaptérom po Istrii so začiatkom v Umagu a cieľom v Pule. Istria je prakticky rovina s nekonečnými plážami, popri ktorých vedú cestičky, chodníky, sú tam národné parky, pobrežie je posiate kempmi. Všetky, ktoré sme navštívili, mali vozičkárske toalety a sprchy. Na tejto trase sú atraktívne mestá plné histórie, ako je Umag, Novigrad, Poreč, Vrsar, Rovinj či Pula. Bola by to kombinácia ubytovania v nami osobne preverených apartmánoch a kempoch po dvoch nociach na každom mieste, pričom každý druhý deň by klienti prešli 25 km a jeden deň by mali na spoznávanie jedného z naozaj veľmi zaujímavých miest po ceste. A napokon by vo Fažane, neďaleko Puly strávili 3 dni na pláži v kempe so stoličkovým výťahom do bazéna v apartmáne III. stupňa bezbariérovosti.
● Ak sa povie Chorvátsko, na základe minuloročných skúseností, o ktoré lokality majú Slováci najväčší záujem?
– Citeľne sú to destinácie, v ktorých je možný vstup do mora pomocou vozičkárskeho žeriavu. Je to veľmi komfortné riešenie ako sa bez problémov dostať do vody bez nacvičovania rôznych akrobatických čísel a možných poranení. Treba však počítať s tým, že na výťah, hlavne v top sezóne, si vozičkár počká vo viac či menej dlhom rade. Takéto zariadenia máme v destináciách Crikvenica, Omiš a Makarska, v blízkosti ktorých má Špecializovaná cestovná agentúra Oreado preverené ubytovacie kapacity, či už súkromné apartmány alebo hotelové zariadenia.
● Chorvátsko ste prešli z jedného konca na druhý. Kde sa vám osobne najviac páči a je miesto, kde sa opakovane radi vraciate?
– Moja odpoveď nemôže byť úplne kompetentná, pretože z pohľadu Oreado sme okrem ostrova Krk, kde máme niekoľko osobne preverených ubytovacích zariadení, zatiaľ nevenovali pozornosť ostatným chorvátskym ostrovom. Zatiaľ máme v ponuke len pevninské Chorvátsko. Ale z toho, čo sme doteraz videli, ma najviac zaujala Istria, kde sú na pomerne malej rozlohe územia možnosti trávenia dovolenky aj mimo pláž naozaj veľmi veľké. Jeden z mojich tipov na tohtoročnú letnú dovolenku je práve na Istrii.
● Ako hodnotíte Chorvátsko ako celok z pohľadu zabezpečovania architektonickej bezbariérovosti?
– Chorvátsko je na tom približne podobne ako Slovensko. Verejná infraštruktúra, hotelové zariadenia, kultúrne pamiatky, pláže už prešli zásadným vývojom smerom k bezbariérovosti. Naopak, súkromní majitelia apartmánov nemajú veľký dôvod sa týmto zaoberať, lebo svoje kapacity dokážu dostatočne pokryť „zdravými“ klientmi. Napriek tomu existuje určitý dopyt do lacnom bezbariérovom ubytovaní v Chorvátsku formou prenájmu súkromných apartmánov. Ide totiž o cenovo najvýhodnejší variant pre trávenie dovolenky s rodinou alebo v skupinke.
● Hovoríte o bezbariérovosti vo všeobecnosti. Niekedy je však rozhodujúca kvalita, či lepšie povedané stupeň vytvorenej bezbariérovosti.
– Ak by sme chceli našim klientom ponúkať len skutočne bezbariérové apartmány prístupné aj pre klientov na elektrických vozíkoch, Chorvátsko ich poskytuje len minimum. Tie čo sú, väčšinou vznikli len pre to, že ich majitelia sú sami vozičkári. Takže si tieto priestory v podstate prispôsobili pre seba. Avšak pre klientov s požiadavkou na adaptovanú kúpeľňu III. stupňa bezbariérovosti sme osobne navštívili a preverili 14 hotelových zariadení v Chorvátsku, ktoré ponúkame ako kompletné pobytové balíky, vrátane stravy. Poskytujú absolútny komfort bezbariérovosti. Cenovo sú však nad ponukou súkromných apartmánov.
● Prezraďte našim čitateľom, po ktorej krajine budeme putovať v ďalšom rozhovore?
– Z ponuky Špecializovanej cestovnej agentúry Oreado to bude Taliansko, konkrétne jeho severovýchodná časť pri Jadranskom mori, po ktorej sme v októbri absolvovali našu info cestu.
(j.szabo@vozickar.sk)
Kto je kto
Rastislav Soviš, (39) pochádza a momentálne žije v Bratislave, kde so svojou partnerkou vychováva 3,5-ročného syna Mateja. Na invalidnom vozíku sa ocitol po úraze na lyžiarskom výcviku v siedmej triede základnej školy, kedy na lyžiach, ako sám hovorí, vymenil takmer istú smrť nárazom do stromu za nekontrolovaný pád „len“ s následným zlomením chrbtice (TH 7). Pred úrazom toho veľa nestihol, asi len zelený pás v karate. Po úraze a niekoľkoročnom rehabilitačnom procese absolvoval gymnázium na Mokrohájskej ulici v Bratislave a vyštudoval sociálnu prácu na vysokej škole svätej Alžbety. Napriek tomu, že je pohybovo znevýhodnený, prešiel viacerými zamestnaniami. Pracoval v banke, vlastnil a prevádzkoval internetovú herňu a kaviareň, pracoval v športovom areáli, na živnosť vyrábal a administroval niekoľko webových stránok a obchodov, založil a prevádzkoval podporované bývanie v rámci neziskovej organizácie Plegia. Vo voľnom čase hrával tenis na vozíku od reprezentačnej až po dnes rekreačnú úroveň. Vo februári 2015 založil so spoločníkom Špecializovanú cestovnú agentúru Oreado, ktorej je spolumajiteľom a konateľom.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/oreado-cestovna-agentura-pre-vozickarov/
https://www.vozickar.info/letiska-su-pripravene-lietadla-azda-tiez/
https://www.vozickar.info/vozickari-vo-verejnej-hromadnej-doprave/
https://www.vozickar.info/vozickari-vo-verejnej-hromadnej-doprave-2/
https://www.vozickar.info/hotelove-peripetie-a-jedna-oskarova-garancia/