Bezbariérovosť úradov práce preverovala ombudsmanka J. Dubovcová (1)
Bezbariérovosť prístupu do úradov práce, sociálnych vecí a rodiny – to je tohtoročný dlhodobý prieskum, ktorý je potvrdením záujmu Jany Dubovcovej, verejnej ochrankyne práv (ombudsmanky) prispievať k tomu, aby sa ľuďom so zdravotným postihnutím skvalitňoval kontakt so štátnou správou.
V tejto súvislosti pripomeňme, že zabezpečenie prístupnosti fyzického prostredia, teda bezbariérovosť je pre osoby so zdravotným postihnutím jedným z ich základných ľudských práv. Vyplýva to i z článku 9 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorého zmluvnou stranou je aj Slovenská republika.
-
Bezbariérovosť kontrolovali vo vyše 80 budovách
Cieľom záverečnej správy, ako zdôraznila ombudsmanka, je poukázať na najčastejšie zistené nedostatky a bariéry, ktoré spôsobujú prekážky pre telesne a zmyslovo – zrakovo (slabozrakí a nevidiaci ľudia) postihnuté osoby. (V ďalšej časti sa zameriame len na zistenia, ktoré narúšajú bezbariérovosť telesne hendikepovaným osobám – pozn. aut.) Podstatnou časťou prieskumu je vyhodnotenie zistení o zabezpečení bezbariérového prístupu v úradoch práce a tiež zhodnotenie ich (ne)prívetivosti s ohľadom nielen na potreby osôb so zdravotným postihnutím, ale aj na potreby seniorov, rodičov s detskými kočíkmi, deti a pod.
Zamestnanci Kancelárie osobne navštívili 72 pracovísk úradov práce po celom Slovensku, ktoré sú umiestnené vo viac ako 80 budovách. V prvom rade zisťovali, či je vstup do úradov v súlade s § 56 Vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Podľa tejto právnej normy musí byť prístup zabezpečený najmenej jedným vstupom na úrovni komunikácie pre chodcov bez vyrovnávacích stupňov. Pri novostavbe musí byť takto riešený hlavný vstup. Ak nemožno prístup do budovy zabezpečiť vyššie uvedeným spôsobom, musí byť vyrovnanie riešené rampou, schodiskovou plošinou alebo vonkajším výťahom.
-
Nie každé technické zariadenie odstraňuje bezbariérovosť
Pracovníci Kancelárie ombudsmanky zistili, že vstup do budovy úplne nevyhovujúci pre telesne postihnuté osoby nemajú zabezpečený len tri úrady práce. Ostatné objekty (80) sú z tohto pohľadu v poriadku, ale bezbariérovosť…
Napríklad rampou má bezbariérový vstup vyriešený 42 budov, avšak len 28 týchto technických zariadení má vyhláškou požadovanú šírku (1,3 m). Navyše, rampy často nie sú, v zmysle platnej legislatívy, prerušené odpočívadlami, a to ani vtedy, keď sú dlhé niekoľko desiatok metrov.
Celkom 12 budov má vstup zabezpečený inými spôsobmi (nájazdovou plošinou – 4 budovy, schodiskovou plošinou – 3, koľajnicami – 2, schodolezom, zdvíhacou plošinou a elektrickou plošinou). Schodiskové, zdvíhacie, elektrické plošiny, ako je uvedené v správe, však nie sú univerzálnym riešením, pretože problémom ostáva bezbariérový prístup pre rodičov s kočíkmi, starých ľudí, ľudí po úraze (napr. so zlomenou nohou) a pod.
Plošiny sú často zamknuté alebo nefunkčné, prípadne chýba či nefunguje zvonček a na ich odomknutie je potrebné dlho čakať.
„Mali by byť iba núdzovým riešením, aj to v odôvodnených a výnimočných prípadoch. Možno konštatovať, že aj v týchto prípadoch nie je bezbariérovosť do budovy dostatočne zabezpečená a právo na prístupnosť dodržaná nie je,“ tvrdí J. Dubovcová.
Nevhodným a nedostatočným riešením sú tiež koľajnice, pretože svojou šírkou nevyhovujú potrebám osôb na vozíku a kočíkom súčasne. Napr. koľajnice prispôsobené vozíkom môžu byť príliš široké/úzke pre kočíky a naopak. Toto riešenie je tiež nevhodné pre starších ľudí.
Poznámka autora: Problémy s odomykaním plošín nemusela ombudsmanka kritizovať, keby Slovensko viac-menej neignorovalo európsky projekt používania univerzálneho kľúča. S jeho pomocou si takéto technické zariadenia či toalety pre imobilných vo väčšine krajín Európskej únie odomyká každý zdravotne postihnutý sám. Medzi krajinami, ktoré sú do tohto projektu zapojené, nájdeme susedné Česko, ale aj Rumunsko, Bulharsko či dokonca Turecko. O tomto projekte uverejnil portál vozickar.sk príspevok pod titulkom Eurokľúče pre zdravotne postihnutých k toaletám sú v nedohľadne.
(V druhom príspevku si priblížime nedostatky, ktoré z pohľadu bezbariérovosti zistili pracovníci Kancelárie verejného ochrancu práv priamo v budovách úradov práce. Uverejníme ho zajtra 17. novembra.)
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/klientske-centrum-namiesto-vytahu/
https://www.vozickar.info/podzemny-vylet-pre-dobrodruzne-duse/
https://www.vozickar.info/mizerna-informovanost-o-bezbarierovosti-2/
https://www.vozickar.info/volny-pad-zvlada-vozickar-omnoho-lepsie/