Bezbariérovosť úradov práce preverovala ombudsmanka J. Dubovcová (2)
Z úvodnej časti správy o prieskume zabezpečenia bezbariérového prístupu do miestnych úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý uskutočnila Jana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv (ombudsmanka), vyplynulo, že nie všetky budovy majú vybudovaný ideálny vstup pre imobilných. Napriek tomu sme sa vo včerajšom príspevku (16. novembra), obrazne povedané, s väčšími či menšími problémami do jednotlivých úradov práce s invalidným vozíkom dostali. Bude bezbariérovosť samozrejmosťou aspoň vo vnútri jednotlivých objektov?
-
Vozičkár má mať k dispozícii schodiskovú plošinu alebo výťah
Pri kontrole pracovníci kancelárie ombudsmanky vychádzali z platnej právnej úpravy, ktorá stanovuje, že pri dvojpodlažnej stavbe určenej na užívanie verejnosťou, ktorá nie je vybavená rampou, a pri viacpodlažnej stavbe sa prístup zabezpečí najmenej jedným osobným, prípadne upraveným nákladným výťahom alebo schodiskovou plošinou. Pri stavbe s výťahom sa prístup k nemu zabezpečí na každom podlaží. Výťah musí byť dostatočne priestranný na to, aby sa doň zmestila osoba na vozíku so sprievodom, prípadne rodič s kočíkom. Vstupné dvere a kabíny musia mať šírku najmenej 80 cm. Šírka výťahovej kabíny je najmenej 1,1 m, hĺbka minimálne 1,4 m.
-
Bezbariérovosť nie je prísť za klientom na parkovisko
„Podľa našich zistení sa výťah nachádza v 41 budovách (teda v polovici kontrolovaných objektov). Výťahová kabína však spĺňa vyhláškou stanovené rozmery (šírku a hĺbku) iba v 17 budovách. Viac ako polovica výťahových kabín (24) požadované rozmery nespĺňa. Výťahové kabíny vybavené držadlami aj sedadlom má 18 budov. Držadlo chýba v šiestich výťahových kabínach, sedadlo chýba v 23 výťahových kabínach,“ uvádza v správe J. Dubovcová.
Niekedy môžu telesne postihnutým osobám spôsobovať problémy prahy, prípadne nevhodne umiestnené stolíky, stoličky a iné predmety na chodbách. Ďalej možno spomenúť, že „kontrolóri“ našli aj vysoko umiestnené chodbové privolávače výťahov či ovládacie zariadenia vo výťahových kabínach. A aj to sú nedostatky, ktoré narúšajú bezbariérovosť.
Úrady práce v písomných stanoviskách na svoju obhajobu často uvádzali, že oddelenia peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a posudkových činností sú na prízemí. Problémy s výťahmi zľahčovali aj argumentáciou, že v prípade potreby sú zamestnanci úradu ochotní vyjsť za klientom aj pred budovu a vybaviť ho na chodníku alebo na parkovisku.
Takéto riešenie však nemožno považovať za dostatočne riešenú bezbariérovosť, a to najmä v prípade, ak ďalšie oddelenia úradu, ako napríklad oddelenia štátnych sociálnych dávok, pomoci v hmotnej núdzi a služieb zamestnanosti sa nachádzajú na vyšších poschodiach, na ktoré bezbariérový prístup nie je zabezpečený.
„Je potrebné si uvedomiť, že okrem telesne postihnutých občanov úrady práce navštevujú aj seniori a rodičia s malými deťmi, ktorí často musia žiadať o pomoc s prenesením kočíka, prípadne kočíky odkladajú vo vstupných halách. A vybavovanie klientov pred budovou zase zasahuje do práva na ľudskú dôstojnosť,“ uviedla ombudsmanka.
-
Na toaletách nie vždy bola bezbariérovosť dodržaná
V budovách úradov práce zamestnanci Kancelárie verejnej ochrankyne práv zisťovali aj to, či majú imobilní klienti k dispozícii bezbariérové sociálne zaradenia, pretože podľa zákona v budove určenej na užívanie verejnosťou musí byť najmenej jedna záchodová kabína pre osobu na vozíku. Pri väčšom počte záchodových kabín pre verejnosť na každých začatých desať záchodových kabín musí byť ďalšia jedna kabína upravená pre osobu na vozíku.
„Podľa našich zistení bezbariérové sociálne zariadenie sa nachádza v 47 budovách. Avšak vyhláškou požadované rozmery a vybavenie sklopnými opierkami a držadlami spĺňa iba 23 záchodových kabín,“ uviedla v správe J. Dubovcová.
Počas prieskumu sa vyskytli aj prípady, keď sa bezbariérové sociálne zariadenia v budove úradu práce nachádzali, ale neboli označené požadovaným symbolom. Negatívom boli aj zistenia, keď sociálne zariadenia boli označené požadovaným symbolom, boli dokonca aj dostatočne priestranné pre pohyb osoby na vozíku, ale neboli vybavené sklopnými opierkami po oboch stranách záchodovej misy a držadlom vedľa umývadla. Takéto záchodové kabíny sú pre telesne postihnuté osoby ťažko použiteľné a bezbariérovosť v takom prípade zabezpečená nie je.
Často sa po oboch stranách záchodovej misy držadlá nachádzali, avšak neboli sklopné, lebo boli namontované na pevno. Problémom pre telesne postihnuté osoby tiež môže byť, ak sú držadlá, záchodová misa, zrkadlo alebo umývadlo (prípadne aj iné predmety) namontované v nesprávnej výške, alebo ak prechod do záchodovej kabíny nie je bezprahový. Aj tieto nedostatky narúšajú vytváranú bezbariérnosť.
(V poslednej časti príspevku sa zameriame na závery a úlohy z tohto prieskumu, ktoré verejná ochrankyňa práv prijala. Príspevok uverejníme zajtra 18. novembra.)
Ďalšie príspevky z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/bezbarierovost-uradov-prace-preverovala-ombudsmanka-j-dubovcova-1/
https://www.vozickar.info/klientske-centrum-namiesto-vytahu/
https://www.vozickar.info/podzemny-vylet-pre-dobrodruzne-duse/
https://www.vozickar.info/mizerna-informovanost-o-bezbarierovosti-2/
https://www.vozickar.info/volny-pad-zvlada-vozickar-omnoho-lepsie/