Bezbariérovosť úradov práce preverovala ombudsmanka J. Dubovcová (3)
Prieskum zabezpečenia bezbariérového prístupu do úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý uskutočnila Jana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv (ombudsmanka), popri viacerých nedostatkoch zaznamenal jedno pozitívum. Prakticky pred všetkými úradmi bolo vyhradené minimálne jedno parkovacie miesto pre vozidlo s parkovacím preukazom ťažko zdravotne postihnutej osoby.
-
Prieskum odhalil viacero nedostatkov
Zosumarizujme si zistenia, ktoré odhalil prieskum bezbariérovosti v úradoch práce. Približne polovica budov nemá výťah alebo bezbariérové sociálne zariadenie. Vo viac ako v polovici výťahových kabín chýba zvuková signalizácia a sedadlá. Viac ako polovica výťahových kabín nespĺňa vyhláškou požadované rozmery. Prieskum odhalil, že približne polovica záchodových kabín nemá vyhláškou požadované rozmery a vybavenie, najmä sklopné opierky a držadlá, ale ani háky na zavesenie šatstva, zrkadlá, či iné požadované prvky.
Problémy telesne postihnutým osobám môžu spôsobovať prahy, chýbajúce držadlá na schodoch, rampách, vo výťahových a záchodových kabínach, ale aj úzke, prípadne ťažko otvárajúce sa dvere, strmé a šmykľavé rampy. Prieskum odhalil aj nedostatočný manévrovací priestor pre pohyb s vozíkom pred dverami a výťahmi. Chybou tiež je, ak držadlá i iné predmety (záchodová misa, umývadlo) nie sú umiestnené v správnej výške, prípadne sklopné opierky vedľa záchodových mís sú namontované na pevno.
-
Aj zákony by mali „bojovať“ za bezbariérovosť
Prieskum bezbariérovosti poukázal na skutočnosť, že problémom nie vždy je len nepresná, nedostatočná, neúplná realizácia platných právnych noriem. Niekedy, ako uvádza ombudsmanka, sú aj nepresné, nejasné a nekonkrétne samotné legislatívne pravidlá.
„Požiadavky na bezbariérovosť v súčasnosti platnej vyhláške Ministerstva životného prostredia č. 532/2002 Z. z. sa vzťahujú prevažne len na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Problém v praxi nastáva pri výklade dotknutých ustanovení vyhlášky, pretože ak sa investor rozhodne, že jeho stavba nie je určená na užívanie aj osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, nemusí byť bezbariérová,“ uviedla J. Dubovcová.
Návrh nového stavebného zákona už nehovorí o stavbách užívaných osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, ale používa pojem bezbariérové užívanie stavieb. Vyžaduje splnenie požiadaviek na bezbariérové užívanie stavieb určených na užívanie osobami so zdravotným postihnutím, ale aj stavieb, ktoré bude užívať a navštevovať verejnosť. V návrhu nového stavebného zákona však nie je definovaný pojem „stavba určená pre verejnosť“.
„Ďalším nedostatkom je to, že vyhláška k stavebnému zákonu neobsahuje žiadne sankcie za nedodržiavanie požiadaviek prístupnosti. Zároveň neexistuje oficiálny kontrolný mechanizmus ich dodržiavania,“ uviedla ombudsmanka.
V praxi sa dosť často stáva, že stavebné úrady, ktoré majú v procese povoľovania a kolaudácie stavieb rozhodujúcu úlohu, nie sú dostatočne vybavené na presadzovanie bezbariérovosti z hľadiska odbornosti, kapacity a kompetencií. V dôsledku toho dochádza k častému porušovaniu vyhlášky a to aj pri takých stavbách, akými sú napr. školy, zdravotnícke zariadenia, budovy verejnej správy.
-
Úlohy pre riaditeľa definoval rozsiahly prieskum
Vráťme sa však k prieskumu bezbariérovosti úradov práce. Po jeho vykonaní ombudsmanka oznámila kontrolovaným subjektom zistené nedostatky. Niektorí úradníci jej v písomných stanoviskách deklarovali snahu zabezpečiť nápravu vecí, na ktoré prieskum poukázal.
„Uvedené opatrenia však nie sú dostatočné. Aj keď úrady často argumentujú tým, že návštevnosť osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie je ojedinelá, je potrebné, aby všetky úrady práce v súčinnosti s Ústredím odstránili zistené nedostatky a osobám so zdravotným postihnutím zabezpečili bezbariérový prístup,“ požaduje J. Dubovcová.
Preto ombudsmanka navrhla generálnemu riaditeľovi Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, aby v záujme zabezpečenia ideálnej bezbariérovosti dal príkaz na realizáciu viacerých úloh. Tie sa týkajú vybudovania bezbariérových vstupov do niektorých úradov práce, osadenia výťahov či vybavenie výťahových kabín požadovanými prvkami. Riešením by bolo aj zriadenie klientskych centier na prízemí, kde budú vybavovaní všetci návštevníci úradov práce. Potrebná je tiež rekonštrukcia a vybavenie viacerých bezbariérových sociálnych zariadení podľa platnej vyhlášky.
„Úrady práce sú povinné rešpektovať dohovor OSN a vytvárať občanom so zdravotným postihnutím primerané podmienky s ohľadom na ich špecifické potreby. Preto sa aj v budúcnosti budem venovať ochrane základných práv a slobôd osôb so zdravotným postihnutím a dohliadnem na prijatie a realizáciu opatrení, ktoré zdravotne postihnutým občanom uľahčia a zabezpečia bezbariérový prístup v inštitúciách.“ uviedla Jana Dubovcová, verejná ochrankyňa práv.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/bezbarierovost-uradov-prace-preverovala-ombudsmanka-j-dubovcova-1/
https://www.vozickar.info/bezbarierovost-uradov-prace-preverovala-ombudsmanka-j-dubovcova-2/
https://www.vozickar.info/klientske-centrum-namiesto-vytahu/
https://www.vozickar.info/podzemny-vylet-pre-dobrodruzne-duse/
https://www.vozickar.info/mizerna-informovanost-o-bezbarierovosti-2/
https://www.vozickar.info/volny-pad-zvlada-vozickar-omnoho-lepsie/