Bežecké sledge lyžovanie sa zo Slovenska vytráca
Počet športov, ktoré nemajú svoju para podobu (určené pre pohybovo znevýhodnených športovcov) sa neustále znižuje. V severských krajinách a v Rusku je vzhľadom na klimatické podmienky bežecké lyžovanie takmer národným športom. Je preto logické, že bežecké sledge lyžovanie, ktoré je zaradené aj medzi paraolympijské disciplíny, je v týchto krajinách rozšírené.
Na Slovensku, ale ani v susednom Česku oficiálne bežecké sledge lyžovanie telesne postihnutých prakticky neexistuje. Dôvodom nie sú len v posledných rokoch slabé zimy s nedostatkom snehu. Táto športová disciplína totiž patrí medzi fyzicky najnáročnejšie, takže ľudia s narušenou funkčnosťou končatín ju ťažko zvládajú.
-
Bežecké sledge lyžovanie bez brzdy i kotvy
Veď si to predstavte – sedíte na špeciálnych saniach s lyžami a ženiete sa dopredu. Pred vami je mierne stúpanie a tak policami začnete trochu silnejšie vrážať do snehu. Keď však dosiahnete domnelý vrchol, zistíte, že to je len zákruta, za ktorou je ešte prudšie stúpanie. Neostáva vám nič iné, iba sa do palíc oprieť ešte silnejšie. Po chvíli však už nevládzete… A práve v tomto momente sa dostaví potreba „tvrdej“ fyzickej prípravy bežeckého sledge lyžovania. Povedzme na handbike zabrzdíte, chvíľu si oddýchnete a pokračujete ďalej. Na bežeckých sledge lyžiach žiadna brzda, žiadna kotva nie je. Takže, buď sa paličkami odrážate a stúpate do kopca alebo sa skĺzavate dole. Paličkami zapichnutými do snehu nezabránite spätnému pohybu saní dole kopcom.
Bežecké lyže pre športovcov s porušenou hybnosťou dolných končatín majú základnú konštrukciu viac-menej rovnakú – sane s rôzne dlhými lyžami. Tie sa mažú na sklz obdobne ako na „korčuľovanie“ u zdravých lyžiarov. To znamená, že sa nepoužívajú žiadne „stúpacie“ vosky. Rozchod saní je nastavený pre štandardnú bežkársku stopu. Zákruty sa v nej vyberajú buď náklonom tela alebo s paličkami. Ak chce pretekár vyjsť zo stopy, sú v podstate dva spôsoby. „Amputári“ to zvládajú za jazdy. Športovci bez funkčných brušných a spodných chrbtových svalov musia zastaviť a hrubou silou s oporou o obe palice zo stopy „vyskočiť“.
Priestor pre posed lyžiara býva rôzny. „Amputári“ majú skôr klasický sed, kvôli väčšiemu záberu trupu. Paraplegici s nefunkčné spodnou časťou trupu volia radšej polohu, kde majú vyššie kolená. A v prípade potreby sa opierajú trupom o stehná.
-
Posledná paraolympijská medaila zo Salt Lake City 2002
Bežecké sledge lyžovanie nie je najlacnejší šport. Sledge s lyžami a paličkami kúpite za deväťsto až tisíc eur. Väčšinou sú vyrábané na mieru so špecifickými požiadavkami každého lyžiara. Vážia približne šesť kilogramov. Väčšina bežcov súťaží aj v biatlone zrakovo a telesne postihnutých. V Česku sú dve organizácie, kde si môžete bežecké sledge lyže požičať (združenie Paraple a pražský športový klub SKV).
Na Slovensku v súčasnosti nemáme výkonnostne silných parašportovcov v bežeckom sledge lyžovaní. V minulosti nejaké tie záblesky špičkových výsledkov však nájdeme. V Salt Lake City 2002 sme sa dočkali premiérového kovu v behu na lyžiach. Telesne znevýhodnený Vladimír Gajdičiar obsadil druhé miesto v disciplíne 5 km klasickým spôsobom. V biatlone pridal bronz telesne znevýhodnený Jozef Mesik na trati 7, 5 km. V týchto disciplínach to boli posledné slovenské pódiové umiestnenia.
V Turíne 2006 v biatlone na 7,5 kilometrov skončil Gajdičiar piaty, vo Vancouvri 2010 sa mu podarilo preniknúť do prvej desiatky. V Soči 2014 reprezentoval tento športovec z Turzovky slovenské farby v severskom lyžovaní naposledy.
Zdroj: SPV
Ďalšie články z tejto kategórie:
http://www.vozickar.sk/tomanek-absolvoval-vasov-beh/
http://www.vozickar.sk/slovensky-sledge-hokej-ocami-jeho-kapitana/
http://www.vozickar.sk/curling-ide-na-paraolympiadu/
http://www.vozickar.sk/hendikepovani-zjazdari-su-najuspesnejsi/