Biatlon (nielen) pre hendikepovaných zaujal
Informácia, že biatlon bol v sobotu 3. septembra v Banskej Bystrici najčastejšie „robeným“ športom, môže naznačovať len jedno. Počasie sa muselo zblázniť a zasypať ulice mesta tonami snehu, keď si viac ako 150 detí a dospelých mohli vyskúšať tento klasický zimný šport.
-
Laserové pušky nahradili klasické vzduchovky
„Nooo, bolo to trochu inak,“ opravila nás s úsmevom Marcela Václavková Konrádová, zakladateľka a predsedníčka združenia Prístav nádeje www.pristav-nadeje.eu, ktoré akciu organizovalo. „Ľuďom nielen s hendikepom sme chceli priblížiť biatlon, ktorý má v Banskej Bystrici silné zázemie. Hľadali sme alternácie toho, ako ho zjednodušiť pre všetkých ľudí. A tak sme zachovali čo-to z biatlonu – beh a streľba. Avšak trasa a ročné obdobie sa už značne odlišovali oproti bežnej podobe tohto športového odvetvia.“
Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že toto podujatie bolo prioritne pripravené pre zdravotne znevýhodnených. Preto súťažiaci s postihom dolných končatín nebežali. Po určenej trase, ktorú navrhol známy biatlonista Dušan Šimočko, sa presúvali na invalidných vozíkoch. A na určenom stanovisku strieľali na terč s laserovými puškami.
„Streľba v biatlone alebo v samotnej športovej streľbe nikdy nebola dostupnejšia ako v prípade laserových pušiek, ktoré autentickým vzhľadom a funkčnosťou simulujú streľbu zo vzduchových pušiek. Som rád, že sme ich použili aj na tejto akcii. Myšlienka zorganizovať biatlon pre handicapovaných je jednou z množstva podujatí, ktoré sa snažím priniesť verejnosti,“ vysvetľoval biatlonista Dušan Šimočko.
Marcela Konrádová ho doplnila slovami: „Ide o nultý ročník podujatia Biatlon (nielen) pre hendikepovaných. Veríme, že aj ľudia so zdravotným postihnutím prídu tomuto športu, ako sa hovorí, na chuť. Našim cieľom je, aby sme tento druh bezpečného športu priblížili nielen ľuďom s hendikepom. Ale aj rodičom s deťmi a všetkým, ktorých oslovuje myšlienka zrealizovania prvého biatlonu pre hendikepovaných na Slovensku,“ naznačovala Marcela dlhodobý zámer tohto projektu.
V sobotu si biatlon v Banskej Bystrici vo viacerých kategóriách vyskúšalo 172 detí a dospelých. Niektorých táto akcia natoľko „oslovila“, že vytýčenú trasu absolvovali opakovane. A ešte jedna zaujímavosť, ktorou sa organizátori zo združenia Prístav nádeje môžu pochváliť. Keďže sa podujatia zúčastnila jedna dievčina z Česka a jedna vietnamská rodina žijúca v Banskej Bystrici, hneď nultý ročník Biatlonu (nielen) pre hendikepovaných mal medzinárodný charakter.
-
Biatlon (nielen) pre hendikepovaných bude o rok znovu
Skutočnosť, že občianske združenie Prístav nádeje so sídlom vo Zvolene si za miesto realizácie tohto projektu vybralo „povstalecké“ mesto, ocenil aj Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice: „Som rád, že v období, kedy budeme napĺňať aktivity súvisiace s titulom Európske mesto športu 2017, máme v meste nový unikátny športový projekt, ktorý, verím, odštartuje novú tradíciu.“
Spolu s ním sú organizátori podujatia presvedčení, že Biatlon (nielen) pre hendikepovaných bude ideálnym priestorom na prekonávanie predsudkov a bariér. A bude tiež ideálnym miestom pre stmeľovanie ľudí s hendikepom s intaktnou spoločnosťou.
„Nultý ročník nám ukázal, že o podujatie tohto druhu je medzi ľuďmi s hendikepom, ale aj v širšej spoločnosti záujem. A tak už pracujeme na prípravách prvého ročníka, avšak vo väčšom rozsahu a skĺbením s ďalším podujatím. A ak sa naše zámery naplnia, o rok to bude riadna “pecka”. A potom nultý ročník budeme všetci vnímať skutočne len ako zahrievacie kolo,” tajomne ukončila naše rozprávanie o jednej vydarenej akcii Marcela Václavková Konrádová.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/pristav-nadeje-pomaha-nudznym/
https://www.vozickar.info/ustanovujuci-rekord-v-slovenskych-realiach/
https://www.vozickar.info/zivot-bez-barier-novej-pake-ukazkovy/
https://www.vozickar.info/opel-handycars-v-autotipe-zilina/
https://www.vozickar.info/no-limits-himalaya-2016-aj-vozickarom/