Bionický oblek má paralelu s prvými mobilmi
Z invalidného vozíka vás na nohy postaví bionický oblek. Spĺňať musíte len tri základné požiadavky – nemáte zníženú svalovú silu horných končatín, netrpíte nekontrolovanou spasticitou alebo autonómnou dysreflexiou a máte stabilnú chrbticu! Ak je to tak, potom neváhajte a navštívte nás.
Azda raz, a nepotrvá to dlho, si skutočne prečítame takýto inzerát. A potom sa ťažko zdravotne postihnutí po splnení ďalších podmienok znovu postavia na nohy v rámci liečebnej rehabilitácie či dokonca budú kráčať za svojimi každodennými povinnosťami. Zatiaľ je to však len sen, hudba vzdialenej budúcnosti. Aj keď…
-
Bionický oblek v podobe titánovej konštrukcie
Najprv jedno vysvetlenie – pod pojmom bionický oblek si nepredstavujte módnu „vychytávku“ od Armaniho. Je to systém navzájom prepojených popruhov a opornej konštrukcie prešpikovaný modernou elektronikou a ešte modernejšou a výkonnou počítačovou riadiacou jednotkou.
Sú dve firmy vo svete, ktoré bionický oblek (exoskelet) už dnes vyrábajú a voľne predávajú. Izraelská firma Argo má certifikovaný bionický oblek re-Walk a americká spoločnosť Ekso Bionics™ získala celosvetové oprávnenie na predaj bionického obleku Ekso. Obidva systémy umožňujú jedincovi s akoukoľvek mierou deficitu svalovej sily na nohách postaviť sa a kráčať v plnej záťaži.
Chôdza sa dosahuje presunutím váhy tela na jednu končatinu, čím sa aktivujú senzory pohybu. Na ne reaguje počítačová jednotka, ktorú má užívateľ zavesenú na chrbte. Počítač násedne vydá pokyny ďalším systémom, ktoré urobia pohyb, krok.
Titánová konštrukcia je pokrytá senzormi, pomocou ktorých zariadenie predvída ďalší užívateľov pohyb a mimikuje ho. Senzory potom znovu iniciujú krokový mechanizmus. Batériou poháňané motory vedú nohy a nahrádzajú ich nervomuskulárny deficit. Nastaviť sa dajú rôzne stupne samostatnosti – od chôdze za pomoci asistenta a bariel až po úplne samostatný pohyb.
-
Výrobná cena za bionický oblek je (zatiaľ) privysoká
Najväčšou brzdou pre rozšírenie tejto technológie sú výrobné náklady. Bionický oblek stojí od 100 do 150-tisíc eur. Niektorí marketingoví pracovníci spoločnosti Ekso Bionics™ preto navrhujú, aby si bionický oblek kupovali nemocnice ako rehabilitačnú pomôcku, ktorú by denne využívalo niekoľko pacientov počas povedzme hodinového cvičenia. Tým by sa jeho cena stala prijateľnejšia. Tento nápad však nie je veľmi realizovateľný, pretože bionický oblek ako cvičebná pomôcka je príliš drahý aj pre ziskové americké nemocnice.
Vývojoví pracovníci spoločnosti zase navrhujú chvíľu počkať. Vraj určite vymyslia technológie, ktoré náklady na bionický oblek výrazne znížia. Ako príklad správnosti svojich úvah uvádzajú mobilný telefón. Ten prvý bol veľký, zložitý a drahý. Dnes ho vlastní aj malé dieťa a predáva sa už za euro.
-
Hraničný vedný odbor vytvoril bionický oblek
Za bionický oblek môžeme, paradoxne, a nie po prvý raz, poďakovať armáde. Na úplnom začiatku bola sci-fi fantázia spisovateľov a filmových tvorcov, ktorí vymýšľali stroje, automaty a roboty majúce zručnosti a niektoré schopnosti človeka. Akurát mnohonásobne presnejšie, rýchlejšie, silnejšie, účinnejšie, multifunkčnejšie.
V hlavách generálov a vojenských stratégov okamžite ožili predstavy, ako by sa tieto systémy dali využiť pri plánovaní vojenských operácií. Presvedčili teda vedcov, aby sa pokúsili umeleckú fantáziu zmaterializovať.
A tak vznikla bionika – hraničný vedný odbor medzi biológiou a technikou využívajúci technické systémy pri biologickom bádaní. Tento vedný odpor môžeme vnímať aj opačne – využíva znalosť stavby a funkcie živých organizmov na riešenie technických problémov.
Prvými reálnymi výsledkami tohto vedného odboru boli čoraz funkčnejšie náhrady amputovaných končatín. Až si raz vojak obliekol bionický oblek a zrazu mohol bežať celý deň a neunavil sa. Bez problémov v náročnom horskom teréne na chrbte niesol aj stokilové zbrane. A aj keď si zranil nohu, kráčal v pohode ďalej.
Po čase však v mysli niektorého „armádneho“ vedca prevládol duch pacifistu, ľudomila a dostal prelomovú myšlienku – ak bionický oblek znásobuje sily zdravého človeka, hendikepovanému nahradí to, o čo prišiel. A niekedy v tejto chvíli začal bionický oblek písať svoju novú históriu – začal „žiť život“ jednej z najmodernejších rehabilitačných pomôcok týchto dní.
Zdroj: Článok autorsky upravený a doplnený je prebraný z http://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-28328997
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/veteranovi-dal-vacsiu-samostatnost-iphone/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-6/
https://www.vozickar.info/novovyvinuta-proteza-umoznuje-amputovanym-citit/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-4/