Birell Námestovo pomáhal Nezastaviteľným splniť ich športový sen
Projekt Nezastaviteľní po tohtoročných prvých dvoch zastávkach v Žiline a Košiciach zavítal po prvý raz aj na Oravu. Birell Námestovo umiestnil svoju modrú bránu pri vstupe na pešiu zónu od 20. do 23. júla. Počas štyroch dní ňou prešlo niekoľko tisíc Námestovčanov. A tým podporili kúpu športových pomôcok pre 13 zdravotne postihnutých Nezastaviteľných.
Prajnosť Oravcov sa prejavila v plnej paráde. Projekt Nezastaviteľní bol v Námestove omnoho úspešnejší ako v neporovnateľne väčších Košiciach a v Žiline.
-
Projekt Nezastaviteľní potrebuje širšiu propagáciu
„Výber Oravy a umiestnenie brány Birell Námestovo bola dobrá voľba. Ľudia, ktorí bránou prešli, oceňovali, že existuje projekt pomoci postihnutým, ktorý neťahá peniaze z ich peňaženiek. Na druhej strane, zaznamenali sme aj negatívne situácie. Niektorí aj napriek prosbe bránou odmietli prejsť z údajnej obavy, že vraj budú pri tom odfotení. Pravdu povediac, nerozumiem tejto argumentácii,“ približovala svoje postrehy z Oravy Natália Lapáková z projektu Nezastaviteľní.
Jej sestra Veronika ju doplnila o svoj poznatok spod brány Birell Námestovo. Viacerí boli prekvapení, že pomôžu už len prejdením popod bránu. O takom projekte vraj doposiaľ nepočuli. „Zaujímalo ich, kto sú tí Nezastaviteľní, kto ich a na základe čoho vyberal. Tiež chceli vedieť, či sa peniaze skutočne dostanú k tým, ktorí čakajú na špeciálne pomôcky, aby mohli športovať,“ hovorila Veronika Lapáková.
Dodala, že každého uisťovala o poctivosti tohto projektu. Zdravotne postihnutí dostanú svoje špeciálne športové pomôcky. Veď aj vlani bolo ich odovzdávanie medializované.
Dievčatá počas doterajšieho otvárania brán postrehli, že projekt Nezastaviteľní je na Slovensku pomerne neznámy. K bráne neprichádzali väčšie skupiny, ktoré by išli cielene podporiť zdravotne postihnutých. Mrzelo ich preto, že nemali k dispozícii letáky, ktoré by podrobnejšie ozrejmovali podstatu tejto, podľa nich, vynikajúcej iniciatívy. My len dodávame, že pre adresnejšiu prezentáciu projektu Nezastaviteľní stačilo v regionálnej tlači uverejniť informačný príspevok o pripravovanom Birell Námestovo. A ľudia by sa pod modrú nafukovaciu bránu len tak hrnuli.
„Napriek nie najideálnejšej propagácii sme v Námestove mohli dosiahnuť výrazne lepšie výsledky. Boli sme tam totiž v čase konania cirkevného hudobného festivalu Verím Pane. Preto sme chceli Birell bránu umiestniť tak, aby ňou prechádzali návštevníci festivalu. Žiaľ, nebolo nám to umožnené,“ skonštatovala Natália.
K tomuto postoju Mesta či organizátorov festivalu len jeden redakčný ironický dôvetok. Bravó, to je ten pravý, nefalšovaný a skutočný prejav kresťanskej pomoci trpiacim.
-
Birell Námestovo s ochutnávkou nealkoholického piva
V Námestove chýbajúcu propagáciu tohto projektu nahrádzali rozhovory pod bránou. V Košiciach to bolo o čosi lepšie. Nielen preto, že Birell brána tam stála aj pred rokom. Zviditeľniť Birell ju výdatne pomáhala minuloročná ambasádorka projektu Nezastaviteľní paraolympionička Anka Oroszová. Každý deň sa pri modrej bráne pristavila a volala kamarátom, aby nezabudli prísť a takto podporiť dobrú myšlienku.
„V Žiline i Košiciach pod bránu prišli i niektorí Nezmieriteľní, pre ktorých sa tohto roku peniažky postupne zbierajú. Navštívila nás napríklad Monika Velacková. Do Trnavy, kde budeme oddnes 27. do nedele 30. júna, prídu všetci trinásti Nezastaviteľní. Ľudia sa s nimi budú môcť porozprávať a dozvedieť sa viac o ich osude,“ pozývala Natália Lapáková.
Sestry Lapákové počas Birell Námestovo, ale rovnaké to bolo aj v Žiline a Košiciach, ľudí po prechode bránou pozýval do svojho stánku. „Športovci“ si mohli vyskúšať handbike trenažér napojený na sofistikovaný počítačový program, ktorý vyhodnocoval výkonnosť pri „šliapaní“ rukami. Viacerí boli prekvapení, ako rýchlo sa im ruky unavili.
„Tých, ktorí prešli bránou, sme pozývali aj na ochutnávku nealkoholických pív Birell. V ponuke bola tohtoročná novinka s príchuťou zeleného jačmeňa a z minulého roka príchute polotmavý citrón a pomelo s grepom. Chlapom viac chutil zelený jačmeň, lebo je horkejší. Ženy viac chválili polotmavý Birell. Ale s osviežením boli spokojní všetci,“ s úsmevom vravela Veronika.
Konečný sumár Birell Námestovo je inšpirujúci pre ostatné mestá, kde projekt Nezastaviteľní ešte bude možné podporiť. Modrou nafukovacou bránou prešlo 18 789 ľudí. Výrobca piva Birell preto len za Námestovo poskytne na nákup špeciálnych športových pomôcok pre Nezastaviteľných 3 757,80 eur.
-
Silné sociálne cítenie mladých sestier inšpiráciou pre mnohých
„K tejto sume treba pripočítať niekoľko desiatok eur, ktoré nám ľudia vkladali do prenosnej pokladničky. Oravčania sú skutočne veľmi dobrosrdeční a mnohí, keď videli, že môžu prispieť aj finančne na dobrú vec, nezaváhali. Jeden pán, ktorý prešiel s dcérou bránou, sa vrátil a do pokladničky vložil celých 20 eur,“ uviedla Veronika Lapáková. Dodala, že veľmi oceňuje túto aktivitu v prospech zdravotne postihnutých na Slovensku. Ich organizátori sa snažia takto nahrádzať nezáujem štátu o túto skupinu najviac zraniteľných ľudí v spoločnosti.
„Istý čas som bola v Anglicku a tam aj nezainteresovaný človek videl, že zdravotne postihnutým všetci, aj štát pomáhajú. A keď počúvam, ako je to u nás doma, som z toho veľmi smutná. Úradníci chorým mnohokrát nielenže nechcú pomôcť, ale ešte im berú príspevky, lebo zdravotne postihnutí sú aktívni a pracujú. Kým bude na Slovensku vládnuť takáto neuveriteľná diskriminácia, so sestrou vždy rady pomôžeme ako dobrovoľníčky pri takýchto charitatívnych akciách. Títo ľudia prejavujú veľkú silu a odvahu, že napriek osobnému nešťastiu sú mnohí zdravým príkladom. Našu pomoc si preto zaslúžia,“ povedala mladá dievčina, ktorá má silnejšie sociálne cítenie ako mnohí z tých, ktorí by mohli (mali), ale nepomáhajú.
Foto: Natália Lapáková a autor
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/prejdi-branou-birell-projekt-bude-platit/
https://www.vozickar.info/nezastavitelni-obsadia-slovensko/
https://www.vozickar.info/nezastavitelni-prisli-pomahat-slovensko/