Shannon Murray: „Chýba nám organizácia na ochranu žien so zdravotným postihnutím“
Jednou z najvášnivejších bojovníčok za práva žien so zdravotným postihnutím je britská modelka, herečka a advokátka Shannon Murray (42). Silou svojej osobnosti neustále a na rôznych svetových fórach presadzuje potreby a požiadavky žien, ktoré sa vinou telesného hendikepu dostávajú na okraj spoločnosti.
■ Tinedžerské sny naplnené napriek postihnutiu
Shannon na invalidný vozík pripútal ako štrnásťročnú úraz pri potápaní, pri ktorom si zlomila krčný stavec C7. Napriek tomu sa žiadneho sna, o ktorom snívala ako tínežerka nevzdala. Ďalej pokračovala v štúdiu na strednej a neskôr na vysokej škole. Právo vyštudovala v Londýne a ako špecializáciu si vybrala advokáciu. Už v tomto mladom veku mala jasný cieľ. Rozhodla sa ochraňovať práva žien, ktoré vinou svojho zdravotného postihnutia sú týrané alebo diskriminované.
K tejto téme sa ešte vrátime, no ešte sú v živote Shannon Murray ďalšie splnené sny z mladosti. Ako mnohé 14 – 15-ročné dievčatá, aj ona si samu seba prestavovala na módnom móle ako predvádza oblečenie svetových značiek. Napriek tomu, že po zranení sa už na nohy nepostavila, aj táto jej túžba bola naplnená.
Shannon Murray sa v roku 1994, len štyri roky po úraze prihlásila do súťaže Model za milión. Jej cieľom bolo nájsť vhodnú adeptku pre modeling z radu žien s telesným postihnutím. A Shannon ju s prehľadom vyhrala. Ako prvá modelka na svete sa s takýmto hendikepom objavila v módnej kampani HighStreet vo Veľkej Británii, čo je ekvivalent FashionAve v New Yorku (USA). Pravidelne ako modelka pracovala pre britský prestížny obchodný reťazec Denenhams. Predvádzala nielen šaty a športové oblečenie, ale aj plavky a spodnú bielizeň.
Vďaka reality show sa Shannon Murray dostala aj pred kameru. Predvádzala modely šiat, ktoré navrhli ženy so zdravotným postihnutím. A takto naštartovala aj svoju hereckú kariéru. Hrala vo viacerých filmoch, bola tvárou Írskeho filmového festivalu. Rozhovory s ňou uverejnili viaceré svetové médiá (The Times, Elle, Cosmopolitan, The Mail), bola hosťkou vo viacerých televíziách a na rozhlasových staniciach (BBC News, Radio 4, No Tragedy, No Triumph, Pioneers, Newsnight).
■ Podľa Shannon Murray MDŽ nie je pre všetky ženy
V súčasnosti sa Shannon Murray prioritne venuje obhajobe práv žien so zdravotným postihnutím ako právnička. S viacerými svetovo uznávanými organizáciami spolupracuje ako konzultantka či poradkyňa (Body Gossip, BackUp). Pri riešení mnohých problémov nevyužíva len svoju právnickú prax. Často vychádza aj z vlastných, nie vždy pozitívnych skúseností. Shannan sa sama stretáva s diskrimináciou, nepochopením i ignoráciou kvôli svojmu telesnému postihnutiu. O jednom jej strete s arogantným tupcom sme písali v príspevku Integrácia zdravotne postihnutých…
Svoje pracovné aktivity Shannon Murray rozvíja nielen v Londýne, ale aj v Los Angeles. Neustále sa snaží primäť väčšinovú zdravú spoločnosť, aby zlepšovala postavenie žien so zdravotným postihnutím aj poukazovaním na ich najvypuklejšie problémy. Pri príležitosti MDŽ (8. marca) The Mail uverejnil jej rozsiahlu úvahu o tom, prečo ženy so zdravotným postihnutím neprežívajú šťastný Medzinárodný deň žien. Nemajú totiž na to dôvod.
V porovnaní so zdravou osobou je žena so závažným zdravotným hendikepom častejšie zneužívaná, mnohokrát niekým z najbližšej rodiny či príbuzným. Až dvojnásobne sa zvyšuje pravdepodobnosť, že zažije domáce násilie od svojho partnera a bude donútená k nedobrovoľnému sexu. Dokonca ženy so zdravotným postihnutím sú výrazne častejšie vystavované fyzickému a emočnému násiliu zo strany poskytovateľov sociálnej starostlivosti. Shannon Murray vo svojom príspevku okrem iného tiež zdôraznila, že ženy s postihnutím sú diskriminované aj na trhu práce. Zamestnávatelia ženy s postihnutím odmietajú zamestnať a ak ich zamestnajú, dávajú im podradnú prácu.
V ďalšej časti svojho príspevku Shannon uviedla, že za 25 rokov, čo sa tejto problematike venuje, sa veľa nezmenilo. Vo Veľkej Británii, ale ani v USA. Vo svete vznikajú rôzne hnutia na ochranu farebných žien, lesbičiek či zneužitých a znásilnených, ktorých „hlas“ je čoraz silnejší. Avšak za práva žien s o závažným zdravotným postihnutím nikto celosvetovo nebojuje. A to je škoda, to je veľká nespravodlivosť, tvrdí Shannon Murray v príspevku, ktorým dokumentovala, prečo ženy so zdravotným postihnuím nemôžu prežívať šťastný MDŽ.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/m-skombar-spisovatel-na-posteli/
https://www.vozickar.info/komicka-maysoon-zayid/
https://www.vozickar.info/ch-reeve-uzasna-vola-po-aktivnom-zivote/
https://www.vozickar.info/marika-gombitova-etericka-spevacka-s-famoznym-hlasom/