Britský paraorchester šíri dobré meno svojej komunity
Zrejme jediný paraorchester nájdeme vo Veľkej Británii.
Silná komunita hudobníkov rôzneho zamerania žije v Bristole.
Parahudobníci dobré meno získali na paraolympiáde.
Spolupráca so známymi hudobnými telesami po celom svete.
Ak sa podarí začleniť talentovaného hudobníka so zdravotným postihnutím do väčšieho hudobného zoskupenia, je z toho veľká sláva. Hneď sa zvýrazňuje integrácia človeka s telesným postihom do spoločnosti. Na „programe dňa“ sú vtedy prieniky zdravých a postihnutých predstaviteľov hudobnej moderny či klasiky. Vo Veľkej Británii však v tomto smere urobili nečakaný krok (skok). V Bristole totiž v roku 2011 vznikol paraorchester, členmi ktorého sú výhradne ľudia so zdravotným postihnutím.
Štát podporuje komunitu zdravotne postihnutých
Tento projekt vznikol s predsavzatím začleniť do umeleckého života ľudí so zdravotným postihnutím. Cieľom bolo tiež overiť, či podobné hudobné zoskupenie je vhodné vytvoriť vo viacerých lokalitách Veľkej Británie. Ukázalo sa, že pre prvý takýto orchester je ideálne mesto Bristol, Sídli v ňom viacero charitatívnych organizácií, ktoré projekty tohto druhu podporujú. V meste žije aj silná umelecká komunita hudobníkov rôzneho zamerania.
Britský paraorchester relatívne rýchlo získal svojho šéfdirigenta. Stal sa ním Charles Halzewood, ktorý sa aktívne zapojil do vytvárania tohto hudobného zoskupenia. Až na prvej tlačovej konferencii prezradil, že sám má dcéru s ťažkým zdravotným postihnutím. Napriek tomu už začína prejavovať umelecký talent.
„Je správne, že štát podporuje aj komunitu ľudí so zdravotným postihnutím. Aj medzi nimi sa môže zrodiť osobnosť, ktorá bude určovať trendy v umeleckom svete,“ uviedol šéfdirigent britského paraorchestra.
Medzinárodný úspech spojený s paraolympiádou
Umelecký život súboru sa začal odvíjať jeho prvým koncertom, ktorý sa konal 1. júla 2012. Paraorchester sa predstavil koncertom Greensleeves a Maurice Ravel Boléro v novom prevedení. Súbor zožal už pri svojom prvom predstavení veľké ovácie. Odborníci ocenili schopnosť súboru zahrať náročnú skladbu a odvahu dirigenta uviesť ju netradičnou formou.
Medzinárodný úspech prišiel už o niekoľko týždňov neskôr. Britský paraorchester sa stal súčasťou záverečného ceremoniálu paraolympijských hier Londýn 2012. Spolu s britskou rockovou skupinou Coldplay zahrali skladbu Strawberry Swing. Huobníci s postihnutím odohrali aj záverečnú paraolympijskú hymnu.
Tento medzinárodný úspech priniesol súboru nové žiadosti o spoluprácu či nahratie konkrétnych skladieb. Paraorchester už na Vianoce 2012 nahral pre OSN skladbu Pravé farby. Vydal ju 3. decembra pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím. Táto skladba patrí vo vianočnom období v anglicky hovoriacich krajinách medzi najobľúbenejše. A v roku 2013 získala táto skladba Veľkú vianočnú cenu za najlepšiu vianočnú skladbu.
Podstatný význam nielen pre minulosť
Paraorchester počas roka spolupracuje s viacerými významnými hudobnými telesami. Každoročne vydáva, samostatne alebo v koprodukcii, viacero skladieb. Úzko spolupracuje s Britským paraolympijským výborom, aj s jeho medzinárodnými zložkami. Vznik paraorchestra mal svoje opodstatnenie v minulosti a má svoj význam i pre prítomnosť, aj budúcnosť.