Bungee jumping je nefalšovaný adrenalín
Vozičkári neraz dokázali, že napriek svojmu hendikepu dokážu byť mimoriadne akční, že adrenalín im vôbec nie je cudzí. Aaron Fotheringhama z Las Vegas robí na invalidnom vozíku dvojité black flop či saltá dopredu v skateparku, Adam Porubský z Vlčian v okrese Šaľa hrá ragby, Václav Švec z českých Velhartíc si zase zamiloval tandemové zoskoky z lietadla. Ani bungee jumping neušiel pozornosti vozičkárov. A to aj v podobe vyhodenia dievčiny na invalidnom vozíku cez zábradlie mosta.
-
Agentúra 9Lives Adventure ponúka bungee jumping vozičkárom
Možno neveriacky krútite hlavou, ale niečo také sa skutočne stalo v Kanade. A nebola to scéna z filmu, v ktorej by na invalidnom vozíku sedela kaskadérka. Hlavnou aktérkou tohto adrenalínového výkonu, ktorý sa odohral v mestečku Whistler v kanadskej Britskej Kolumbii, bola dvadsaťpäťročná Christine Rougoor.
Dobrodružnú povahu v sebe nezaprie. Veď Christine si chrbticu zlomila, keď sa ako 18-ročná rozhodla počas prázdnin vyskúšať motokros na Floride. Aj po úraze dokazuje, že adrenalín pre svoj život nutne potrebuje. Táto mladá žena napriek svojmu hendikepu jazdí prekážkové dráhy na špeciálnom vozíku, hrá tenis, súťaží v športovej streľbe.
Keď si raz prečítala, že charitatívna organizácia 9Lives Adventure špecializujúca sa zážitkové aktivity pre zdravotne postihnutých, ponúka bungee jumping, o ktorom už dlho snívala, okamžite sa prihlásila do súťaže. A vyhrala ju.
-
Bungee jumping pre hendikepovaných na kanadský spôsob
Keď si Christine prišla na most vybrať svoju cenu – bungee jumping – prevádzkovateľ tejto atrakcie ju mierne zaskočil. Presviedčal ju, aby bungee neskákala priviazaná nohou o lano. Vraj vo vozíku bude lepšie zafixovaná. Navyše, vysvetľoval jej muž, ktorý poslal už stovky ľudí do voľného pádu, ak by náhodou stratila vedomie kvôli rýchlej cirkulácii krvi, dolné končatiny by sa mohli dostať do nekontrolovateľnej a neprirodzenej rotácie. A tá by zrejme zapríčinila vykĺbenie nohy či dokonca zlomeninu kostí.
Christine v prvom momente zaváhala. Svoj prvý bungee jumping si predstavovala ako klasický skok z mosta – lano jej pripevnia o nohy, dvihnú ju nad zábradlie a jemne potisnú. Skok aj s vozíkom si nevedela ani len predstaviť. O niečom takom ani nechyrovala. Nakoniec si však povedala – veď ľudia, ktorí to robia, azda vedia, čo robia.
A tak po upevnení lana špeciálnymi popruhmi o vozík niekoľko ľudí dvihlo Christine a jednoducho ju prehodili cez zábradlie. Prvé sekundy boli ťažké – adrenalín vystúpil na najvyššiu možnú mieru, žalúdok sa jej niekoľkokrát poprevracal. Nečudo, veď vozík sa po prvom napnutí lana prudko otočil o 360 stupňov. Potom si už Christine bungee jumping užívala. A po vytiahnutí na most by neváhala skočiť (dať sa zhodiť) bungee jumping znovu.
-
Bungee jumping exportovalo do sveta súostrovie Vanatu
Bungee Jumping má svoje korene v starobylej legende s náboženským podtextom, ktorú uchováva v pamäti domorodý kmeň na ostrove Pentecost v súostroví Vanatu v Melanézii v južnom Pacifiku. Podľa inej legendy bungee vznikol tak, že žena z osady Bunlap na ostrove Pentecost utekala od svojho násilníckeho muža. Vyliezla na banyan tree (miestny druh banánovníka). Keď videla, že muž lezie za ňou, uviazala si lianu o členok a skočiť dole. Muž skočil za ňou, ale bez liany…
Od tých čias vraj mladí muži, podľa jednej verzie skáču priviazaní o lianu pre to, aby vzdali hold odvážnej žene. Podľa druhej verzie skáču preto, aby už žena nikdy nemohla takto ponížiť muža a utiecť mu. Postupne sa z týchto skokov vytvoril rituál, ktorý podstupujú len muži. Aj tentokrát sú známe dve verzie. Podľa jednej skok absolvujú chlapci počas slávnosti ich zaradenia medzi mužov, aby dokázali, že skok do prázdna dokážu „prežiť“. Druhá verzia hovorí o tom, že tento rituál je spojený s prosbou k bohom, aby kmeň mal dobrú úrodu.
-
Bungee jumping v Guinessovej knihe rekordov
Západná civilizácia sa o tomto rituáli prvý raz dozvedela vďaka expedícii National Geographic po súostroví Vanatu v roku 1950. Jej členovia ho popísali ako skok do hĺbky z výšky asi 20 metrov. V roku 1970 si Kal Müller, ďalší reportér National Geographic ako prvý cudzinec vyskúšal skok, pri ktorom adrenalín takmer zastaví srdce.
Bol nadšený a po návrate do civilizovaného sveta mu tento zážitok nedal spávať. V roku 1979 po prvý raz bungee jumping zorganizoval Klub nebezpečných športov Oxfordskej univerzity vo Veľkej Británii. Skákalo sa zo 75 metrov vysokého mosta Clifton Suspension v anglickom Bristole. Keďže tento zoskok nebol legálny, jeho organizátori David Kirke a Chris Baker museli zaplatiť pokutu.
Od tých čias sa veľa zmenilo. Bungee jumping sa skáče zo žeriavov, mostov, ľudia snažiac sa vyprodukovať čo najsilnejší adrenalín sa vrhajú do priepastí, obrovských roklín. Adrenalín v podobe bungee jumping má svoje zastúpenie aj Guinessovej knihe rekordov.
Skok z pevnej plošiny do najväčšej hĺbky zažijete na moste v Bloukrans River Bridge, asi 40 km východne od Plettenberg Bay, v Juhoafrickej republike. Samozrejme len vtedy, keď budete mať odvahu skočiť bungee jumping do hĺbky 216 m.
Tým sa šialené súťaženie o to, do akej hĺbky skočí človek hľadajúci na konci lana adrenalín, v žiadnom prípade nekončilo. Keďže „hlbší“ skok z pevnej plošiny už neprichádzal do úvahy, bolo potrebné hľadať inú alternatívu. John Kockleman sa preto rozhodol skočiť bungee jumping z balóna. Ten ho v roku 1989 v Kalifornii vyniesol pekne vysoko. V Guinessovej knihe rekordov je záznam, že skočil do hĺbky 670,56 metra. Ani tento skok, v ktorom musel adrenalín „útočiť“ na každý mozgový závit, sa nemôže pochváliť prívlastok rekordný.
V roku 1991, po viac ako dvojročných prípravách, sa totiž Andrew Salisbury rozhodol skočiť bungee jumping z helikoptéry. Tá ho vyniesla do výšky 2 743 m. Keď skočil, lano dosiahlo maximálne rozpätie 962,25 m. Andrew sa potom bezpečne dostal na zem s pomocou padáku.
Zdroj: Článok autorsky upravený a doplnený je prebraný z: https://turismoadaptado.wordpress.com/2012/04/22/paraplegica-encara-o-desafio-do-bungee-jumping-em-whistler-no-canada/
Články tej istej kategórie:
https://www.vozickar.info/adamovi-porubskemu-ucarovalo-vozickarske-ragby/
https://www.vozickar.info/dvojity-black-flop-na-invalidnom-voziku/
https://www.vozickar.info/umelecke-kreacie-pod-vodou/
https://www.vozickar.info/vozickar-v-knihe-rekordov/
https://www.vozickar.info/volny-pad-zvlada-vozickar-omnoho-lepsie/