Cena Olgy Havlovej tohto roku s novou kategóriou
Cena Olgy Havlovej vyhlasovaná od roku 1995 má za cieľ upozorniť na život ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí sa vyrovnali so svojím hendikepom a pomáhajú druhým. Kandidáta na udelenie ceny môže v Česku navrhnúť každý občan alebo organizácia. O tom, komu bude udelená, rozhoduje porota poverená Správnou radou Výboru dobrej vôle – Nadácia Olgy Havlovej.
Tohto roku došlo k zásadnej zmene. Udeľovať sa bude aj Cena verejnosti, ktorá vzíde z online hlasovania. Pokiaľ sa chcete do hlasovania zapojiť, potom na stránke http://cenaolgyhavlove.cz/hlasovani nájdete 26 nominovaných kandidátov. Hlasovať môžete do nedele 14. mája do polnoci. Momentálne najúspešnejších kandidátov si predstavíme v nasledujúcich riadkoch.
-
Cena Olgy Havlovej – Michal Šimůnek
Predseda spoločnosti C-M-T stál v roku 1999 pri jej zrode. Jej cieľom je obhajoba, presadzovanie a plnenie záujmov a potrieb osôb s ochorením Charcot – Marie – Tooth. Nemoc sa prejavujú postupným zhoršením pohyblivosti dolných a horných končatín následkom poškodenia ich periférnych nervov. Touto chorobou Michal sám trpí a v súčasnosti je už plne na invalidnom vozíku.
Cena Olgy Havlovej by mu mohla patriť aj preto, že ako právnik poskytuje členom spolku, ale i mnohým ďalším postihnutým iných diagnóz odborné sociálne a právne poradenstvo. V sporoch za práva klientov je veľmi úspešný. V roku 2016 sa aktívne podieľal na vyradení kúpeľov v Janských Lázních z privatizačného projektu, ktorý nakoniec vláda schválila. V r. 2012 inicioval zmenu zákona o poskytovaní dávok osobám so zdravotným postihnutím týkajúci sa odstránenia odlišného postavenia príjemcov príspevku na nákup motorového vozidla.
-
Cena Olgy Havlovej – Tomáš Pik
Propagátor sexuálnej asistencie má zriedkavé genetické progresívne nevyliečiteľné ochorenie postihujúce periférny nervový systém (ataxia). I napriek svojmu hendikepu dokáže žiť naplno. Už niekoľko rokov dobrovoľne pomáha ľuďom s podobným osudom. Búra nielen viditeľné bariéry, ale aj tie najviac tabuizované. Je otvorený a nemá problémy hovoriť o svojich sexuálnych skúsenostiach v prednáškových sálach a v médiách. Darí sa mu meniť vnímanie ľudí, pre ktorých je sexualita ľudí s hendikepom stále veľké tabu.
Cena Olgy Havlovej by mu mohla byť udelená aj pre to, že inšpiruje mnohých ľudí nielen z Česku, ale aj z iných krajín. Vďaka jeho rozhovoru pre agentúru AFP sa Česká republika stala prvou postkomunistickou krajinou, kde začala fungovať služba sexuálnych asisteniek. Rozhovor s ním bol preložený do angličtiny, francúzštiny, japončiny a mnohých ďalších jazykov. Tomáš Pik je hlavným predstaviteľom dokumentárneho filmu Českej televízie Miluj ma, či dokážeš režisérky Dagmar Smržovej, ocenený Divákovou cenou na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jihlava 2016.
-
Cena Olgy Havlovej – Andrea Brzobohatá
Zakladateľka občianskeho združenia NO FOOT NO STRESS nemá ľahký život. Otca nepoznala, mamička jej zomrela na leukémiu, keď mala deväť rokov. Vychovávala ju babička s dedom, ale ako trinásťročnej jej zomrela aj babička… Andrea v dospelosti získala meningokokovú infekciu s dramatickým priebehom – sepsou celého organizmu. Museli jej postupne amputovať nohy až do polovice stehien. Strávila viac ako rok v nemocničných a rehabilitačných zariadeniach, ďaleko od detí a svojich najbližších.
Nielenže sa rozhodla nevzdať, ale napriek svojím ťažkostiam sa rozhodla pomáhať iným. Cena Olgy Havlovej by jej mohla patriť preto, lebo spolu s ďalšími kamarátmi založila neziskovú organizáciu NO FOOT NO STRESS pre ľudí po amputáciách. Pomáha nielen pacientom, ale aj ich rodinám, ktorých životy táto diagnóza ovplyvňuje.
-
Cena Olgy Havlovej – Eliška Hrozová
Život sa s ňou nemaznal. Okrem detskej mozgovej obrny jej život nadelil celiakiu a hematoonkologickú chorobu – Hodgkinov lymfóm. Ako dobrovoľníčka podporuje projekt Charity Zábřeh Pomoc pri zhromažďovaní vrstiev z PET fliaš v rámci humanitárnej pomoci pre zamestnávanie postihnutých. Vo voľnom čase pracuje pre Klub Štvorlístok, ktorý slúži deťom so zdravotným postihnutím.
Cena Olgy Havlovej by jej mohla byť udelená za to, že v roku 2016 sa podieľala na vzniku Centra Therasuit spoločnosti PONTIS Šumperk, ktorá ponúka sociálnu rehabilitáciu s prepojením na terapiu Therasuit. Stala sa tvárou Centra a podieľa sa na mediálnej prezentácii služieb a robí obchodníka na workshope.
-
Cena Olgy Havlovej – Ladislav Kratina
Vedúci projektu Domček plný koliesok – Športom proti bariéram vo veku 14 rokov utrpel zranenie krčnej chrbtice s trvalými následkami. Je vozičkár – tetraplegik. Podieľal sa na vzniku a rozvoji Centra Paraple, kde už mnoho rokov pracuje. Spoluvytváral metodiku nácvikov samoobsluhy. Od roku 2008 pracuje v spolku Športom proti bariéram – Český raj. Cena Olgy Havlovej by mu mohla patriť za to, že stál pri zrode integrovanej boccie (iBoccia) a realizoval tak svoju predstavu o boccii ako športe, kde hendikep nehrá žiadnu rolu. Medzi jeho najväčšie športové úspechy patrí účasť na paraolympiáde v Pekingu v r. 2008, kde získal bronzovú medailu v boccii v pároch.
Zdroj: www.cenaolgyhavlove.cz