Česká AntiBrzda proti hollywoodskemu filmu
Filmy o živote telesne hendikepovaných ľuďoch sa väčšinou stretávajú s pozitívnym ohlasom (a záujmom). Hlavne postihnutí oceňujú, keď sa ich životné príbehy dostávajú do povedomia majoritnej spoločnosti. To prispieva k lepšej integrácii hendikepovaných medzi zdravých ľudí. Reakcia iniciatívy AntiBrzda na letnú novinku v českých kinách Než jsem Tě poznala (originálny názov Me before You) však vyvolala doslova šok.
-
Eutanázia cynického bankára vo filme Než jsem Tě poznala
Tento americký romantický a dramatický film z roku 2016 bol natočený pod režijným vedením They Sharrock. Ide o filmovú adaptáciu rovnomenného bestselleru Jojo Moyes. Vo filme si Louisa Clark (hrá ju Emilia Clarke), hlavná hrdinka filmu po vyhodení z práce hľadá nové zamestnanie. Začne sa starať o paraplegika Willa Traynora (hrá ho Sam Claflin), cynického bankára. Ten sa ocitol na vozíčku po motocyklovej nehode. Po čase sa z nich stanú priatelia a začnú k tomu druhému niečo cítiť.
Louisa sa dozvie, že Will oznámil svojim rodičom svoj zámer dať sa po polroku odviesť do Švajčiarska na eutanáziu, pretože sa nevie vyrovnať s bolesťou, ktorou trpí. A v podstate ani s postihnutím, ktoré ho pripútalo na invalidný vozík. Louisa sa ho snaží presvedčiť, aby svoj názor prehodnotil. Berie ho na rôzne dobrodružné akcie, aby mu dokázala, že život stojí za to žiť aj na invalidnom vozíku.
-
Kritické názory AntiBrzdy na obsahovú štruktúru filmu
Českej premiéry filmu 30. júna sa zúčastnili aj členovia iniciatívy AntiBrzda. Pred filmové plátno umiestnili viaceré protestné transparenty, ktorými vyjadrovali svoj nesúhlas s celkovým poňatím filmu. Podľa nich sú postihnutí ľudia v mainstreamových filmoch zobrazovaní ako objekty súcitu nežijúci vlastné životy. Údajne len stelesňujú fantáziu ľudí, ktorým je film určený.
Členovia iniciatívy AntiBrzda vo svojej tlačovej správe po premiére filmu okrem iného uviedli, že pokiaľ niekto túži po smrti, je mu v tom bránené všetkými prostriedkami. Avšak u postihnutých ľudí sa také rozhodnutie zobrazuje ako hrdinský akt prijatia vlastného tragického údelu.
Čo si z takého filmu majú odniesť zdravotne postihnutí? pýtajú sa organizátori protestného happeningu z iniciatívy AntiBrzda. „Že život s postihnutím je tragický osud? Že je na ťarchu? Že sa nedá žiť s radosťou a uspokojením?“ Transparenty umiestnené pod premietacím plátnom vyjadrovali opačné postoje telesne hendikepovaných ľudí – Nie smrť, radšej asistenciu! Volím život, volím vozík! Eutanázia nie je romantika!
„Emancipácia ľudí s postihnutím znamená i to, že sa nebude točiť „o nich“, ale „s nimi“. Emancipácia znamená i to, že súčasťou kultúrneho úzusu sa stanú aj príbehy, ktoré budú vyprávať o postihnutí a inakosti inak. Budú ukazovať, že život s postihnutím má hodnotu. Budú zobrazovať šťastný a plnohodnotný život aj s postihnutím. Je trápne, že jediné filmy, ktoré sa o postihnutí točia, sú v podstate karikatúry určené väčšinovej spoločnosti. Majú ju naplniť uspokojením z toho, že sme predsa normálni,“ uviedla v tlačovej správe Karolína Chloubová z iniciatívy AntiBrzda.
-
Ostré vyjadrenia zástupcov iniciatívy AntiBrzda
Prvé divácke ohlasy na film sú vskutku diametrálne odlišné. Veď posúďte sami. Najprv ten pozitívny:
„Knihu som zhltala za dva dni a bola som z toho príbehu unesená. Na romantické filmy ja nie som, ale toto je iná romantika. Krásny film podľa úžasnej knihy. Je tak kúzelný, že sa stále usmievate, ale zároveň plačete nad krutosťou osudu a skutočným trápením.“
A teraz to negatívne hodnotenie, ktoré zrejme vychádza z hlbšieho ponorenia sa do deja. Ako aj z pospájania si jednotlivostí do širších súvislostí:
„Zneužívať zdravotné postihnutie človeka na vytváranie filmovej reality, v ktorej je samovražda riešením a vykúpením, je úbohé. V závere mi už iba chýbal pohľad na šťastný život v nebi, kde nie sú choroby, ani bolesť. Skutočne neviem, čo chcel tento film povedať chorým, na akú cestu ich chce nasmerovať.“
K. Chloubová z iniciatívy AntiBrzda film zhodnotila slovami: „V chudobnej spoločnosti bez sociálneho zázemia si skutočne ochrnutý človek môže priať smrť, pretože mu systém nedovoľuje dôstojne žiť. Avšak vôľa zomrieť v prípade bohatého „hrdinu“ tohto filmu pôsobí v kontexte so stovkami postihnutých ľudí, ktorí v horšej sociálnej situácii žijú dobré životy, hlúpo a smiešne.“
Ostrú nevôľu so zmanipulovaným filmovým pohľadom na život hendikepovaného človeka jednoznačne vyjadrila jedna z hovorkýň iniciatívy AntiBrzda: „Ja kvôli romantike umierať nehodlám. To najpravdepodobnejšie kvôli čomu môžem v tejto spoločnosti ako žena na vozíku zomrieť, je nedostatok asistencie,“ uviedla Daniela Komanická.
Vo svojom vyjadrení narážala na názor zdravotne postihnutých, že v Česku stále nie je vytvorený fungujúci systém osobnej asistencie. Taký, ktorý by ľuďom s postihnutím umožnil skutočne nezávislý a plnohodnotný život.
-
Cesta za zmenou vedie cez občianske iniciatívy
AntiBrzda je voľné, neformálne a otvorené spoločenstvo ľudí s i bez zdravotného postihnutia. Ich cieľom je spoločne i jednotlivo presadzovať záujmy a rešpekt k právam ľudí s postihnutím. Členovia tohto združenia odmietajú názor, že zdravotne ťažko postihnutý človek je neúplný či nespôsobilý. Naopak, postihnutie chápu ako formu inakosti. A práve táto inakosť, ako je uvedené v zakladajúcom manifeste AntiBrzdy, obdarováva spoločnosť diverzitou, z ktorej čerpá kreativitu.
Nevhodné, nesprávne vnímanie ľudí so zdravotným postihnutím je zakotvené vo zvykoch, kultúre, v spoločenskom usporiadaní. Zástupcovia iniciatívy Antibrzda poukazujú na to, že za posledných 25 rokov došlo v krajine k veľkým zmenám, k zásadnému pokroku. Avšak mnoho sľubovaných zmien v prospech zabezpečenia práv ťažko zdravotne postihnutých ľudí, ostalo, žiaľ, iba na papieri. A to sa bude snažiť AntiBrzda svojimi aktivitami zmeniť.
Zdroj: http://denikreferendum.cz/clanek/23351-lepsi-mrtvy-nez-postizeny
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/sexualne-sluzby-cez-prizmu-zeny-ktora-sa-na-to-dala/
https://www.vozickar.info/sexualne-asistentky-poznaju-uz-aj-v-cesku/
https://www.vozickar.info/nadherne-postihnuti-nezorganizovali-orgie/
https://www.vozickar.info/vsetci-maju-plnu-hubu-integracie-ale/
https://www.vozickar.info/nadherne-postihnuti-bez-uzkoprsych-barier/