Český Semafor pomáha orientovať sa v rýchlo meniacej epidemickej situácii
Zaistenie bezpečnosti je v súčasnosti i v blízkej budúcnosti zásadná úloha.
Semafor upravuje špecifické opatrenia pre pobytové sociálne služby a domovy.
Potrebné je vytvorenie personálneho zabezpečenia pre Semafor každej farby.
Aj klient pobytovej sociálnej služby má slobodu pohybu a právo stretávať sa.
Klienti pobytových zariadení sociálnych služieb na Slovensku majú nedostatok informácií o režime ich zariadenia počas prebiehajúcej novej vlny pandémie. Zo dňa na deň sa dozvedajú o vyhlásenej karanténe ich zariadenia. Samozrejme na neurčito, aby nebolo potrebné zverejňovať dôvody predĺženia mimoriadneho stavu. V susednom Česku, s ktorým sa často porovnávame, prijali iný, serióznejší prístup. Tamojšie ministerstvo práce v spolupráci s ďalšími subjektmi vytvorilo takzvaný Semafor pre pobytové sociálne služby. Informáciu o tejto iniciatíve zverejnil portál Helpnet.
Semafor má pomôcť poskytovateľom sociálnych služieb
České Ministerstvo práce a sociálnych vecí pobytový Semafor vytvorilo v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva. Na jeho tvorbe sa podieľala aj Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb, svoje adresné požiadavky a pripomienky predložili odbory a zástupcovia krajov. Spoločne vytvorili štyri stupne pohotovosti pre pobytové sociálne služby. Semafor má pomôcť poskytovateľom sociálnych služieb orientovať sa v rýchlo meniacej epidemiologickej situácii. Využívať by ho mali orgány ochrany verejného zdravia. A aj klienti sociálnych služieb budú vedieť, ako sa bude postupovať v prípade, že sa zmení epidemická situácia v danom regióne.
„Zaistenie bezpečnosti pre najzraniteľnejšie skupiny osôb, kam klienti sociálnych služieb určite patria, je v súčasnosti i v blízkej budúcnosti zásadná úloha. Preto sme všetkým prostredníctvom Semaforu nastavili jasné pravidlá, ktoré poskytovateľom sociálnych služieb umožnia reagovať na zásadné zmeny epidemickej situácie. A takto budú zariadenia chrániť svojich klientov,“ uviedla Jana Maláčová, česká ministerka práce.
Semafor pre pobytové sociálne služby sa rozdeľuje na štyri základné stupne pohotovosti:
0 – biela, nulové alebo zanedbateľné riziko;
1 – zelená, výskyt nákazy bez komunitného prenosu;
2 – žltá, začínajúci komunitný prenos;
3 – červená, narastajúci alebo pretrvávajúci komunitný prenos.
Semafor upravuje špecifické opatrenia pre pobytové sociálne služby, domovy pre seniorov, domovy so zvláštnym režimom. Tiež pre domovy určené osobám so zdravotným postihnutím, týždenné stacionáre a odľahčovacie služby v pobytových službách.
0 – biela, nulové alebo zanedbateľné riziko
Nulové alebo zanedbateľné riziko
Uplatňuje sa štandardná prevádzka pobytového zariadenia sociálnych služieb v súlade s hygienickými požiadavkami. Odporúčanie nosiť rúška, používať dezinfekciu je daná pre pracovníkov i návštevy. Pre klientov nie je v zariadení nosenie rúšok povinné, je im umožnená dezinfekcia rúk. Pri opustení zariadenia klienti používajú dezinfekciu rúk aj rúška.
Poskytovateľ sociálnej služby zabezpečí zásoby ochranných osobných pomôcok na jeden mesiac (OOPP) dopredu. Vytvorí tiež krízový tím pre komunikáciu – komunikačná stratégia, krízová gramotnosť personálu a jeho znalosť používania OOPP. Dôležité je tiež zabezpečenie dostatočného počtu zdravotníckeho personálu. Potrebné je aj vytvorenie personálneho zabezpečenia pre Semafor každej farby. Včítane alternatív v podobe oslovenia dobrovoľníkov a vysokoškolákov na spoluprácu.
V každom zariadení je potrebné určiť osobu, ktorá bude mať na starosti epidemiologické patrenia. Pri rizikovom kontakte či ochorení na COVID-19 musí mať zariadenie vyčlenené priestory pre umiestnenie takého klienta. Zabezpečená musí byť aj priama starostlivosť o neho s potrebnými OOPP.
Zamestnanec nahlasuje rizikový kontakt okamžite zamestnávateľovi. Ten rozhodne, či ide o pracovníka nevyhnutého pre zabezpečenie sociálnych služieb. V prípade nariadenia karanténneho opatrenia s možnosťou vykonávať prácu je nutné dodržiavať stanovené pravidlá. Každé zariadenie tiež musí aktívne komunikovať so zriaďovateľom i príslušným orgánom ochrany verejného zdravia, aby Semafor svietil na bielo, prinajhoršom na zeleno.
1 – zelená, výskyt nákazy bez komunitného prenosu
Stupeň pohotovosti
Je potrebné dodržiavať všetky opatrenia uvádzané v predchádzajúcich pokynoch. Návštevy sú povolené v počte dvoch (len) dospelých osôb u jedného klienta v rovnakom čase. Pri nameraní telesnej teploty nad 37,5 stupňov C sa návšteva nepovolí.
Každá osoba navštevujúca klienta musí zodpovedať na otázky týkajúce sa onemocnenia COVID -19, najčastejšie formou dotazníka. Tieto obmedzenia sa netýkajú klientov v terminálnom štádiu nevyliečiteľného onemocnenia. Pokiaľ je to možné, návštevy sa uskutočňujú vo vonkajších priestoroch zariadenia (záhrada, terasa), v jednoposteľových izbách alebo v miestnostiach vyčlenených na tento účel. Na týchto miestach je zabezpečená pravidelná dezinfekcia plôch.
Je potrebné monitorovať zdravotný stav personálu i klientov pravidelným meraním telesnej teploty. Priebežne treba dopĺňať OOPP a pre návštevy je vhodné vytvoriť rezervačný systém, aby nebol ohrozovaný prijateľný Semafor.
2 – žltá, začínajúci komunitný prenos
Stupeň včasnej výstrahy
Dodržiavať všetky nariadenia pre stupeň 0 a 1. Prijímanie nových klientov a presun klientov z nemocnice späť do zariadenia sociálnych služieb je možný len s platným testom na COVID-19. Vzhľadom na čas a priestor treba návštevy organizovať vo vonkajších priestoroch so zabezpečením všetkých hygienických opatrení.
Pokiaľ to je možné, treba izolovať jednotlivé oddelenia, aby sa pracovné tímy nestretávali a prípadne neohrozovali Semafor. Návštevy, pokiaľ to je možné, realizovať len vo vonkajších priestoroch. Pracovné tímy a jednotlivci sa majú striedať tak, že vždy aspoň jeden ovládal obsluhu strojov a zariadení na danom oddelení. Klienti neopúšťajú zariadenie, pohybujú sa len v jeho areáli.
3 – červená, narastajúci alebo pretrvávajúci komunitný prenos
Stupeň výstrahy
Dodržiavať všetky opatrenia na stupni 0, 1 a 2. Základná činnosť sociálnej služby je obmedzená na poskytnutie ubytovania, stravy, pomoc pri bežných úkonoch starostlivosti. Tiež pri osobnej hygiene a príprave na spánok. Ostatné základné činnosti sa poskytujú len v nutných alebo nevyhnutných prípadoch.
Výjazd na vyšetrenie mimo objekt daného zariadenia je možný len v nevyhnutých prípadoch a pri akútnych zdravotných výkonoch pre zachovanie života. Klientovi aj sprevádzajúcej osobe sú poskytnuté potrebné ochranné pomôcky a nutná dezinfekcia.
Nech sociálna služba prijme akékoľvek režimové opatrenie, vždy musí hľadať kompromis medzi ľudskými právami klientov, ochranou ich osobností a prijatými reštrikčnými opatreniami. Napríklad nie je účelné zavádzať absolútny zákaz návštev, nad rámec odporúčaných opatrení. Každý človek, aj keď využíva pobytové sociálne služby, má slobodu pohybu. A právo stretávať sa so svojou rodinou. Treba len hľadať možnosti ako ústavné práva klientov naplniť aj počas krízového obdobia a nie ako ich neprimerane obmedziť.
Foto: internet