Z popola, na ktorý sa premenil český Vozíčkář, ako bájny Fénix vyletel Kaleidoskop
ČLÁNOK PONÚKA: Všetko, čo súvisí so zánikom tlačeného časopisu český Vozíčkář a s ponukou jeho náhrady v podobe internetového Kaleidoskopu. Šéfredaktorka Aneta Vidurová v rozhovore veľmi jasne pomenovala dôvody tohto nepopulárneho rozhodnutia.
Tí, ktorí pravidelne navštevovali, kvôli širokému spektru zaujímavých informácií, stránky novín český Vozíčkář, ktorý vychádzal aj v tlačenej podobe to už vedia. Tí, ktorí boli len občasnými návštevníkmi týchto stránok a „zasurfujú“ na ne v týchto dňoch, budú prekvapení. Starý, dobrý český Vozíčkář nahradil Kaleidoskop, ktorý bude vychádzať v dvojmesačnej periodicite.
■ Časopis bude chýbať mnohým ľuďom mimo centra
V závere minulého roka (23. decembra 2017) český Vozíčkář rukou svojej šéfredaktorky Anety Vidurovej uverejnil svoju pohrebnú reč. Okrem iného sme si v časopise, ktorý vydáva združenie Liga vozičkářů s podtitulom Protože každý má svůj potenciál, prečítali:
„Tieto riadky sa nepíšu ľahko. Ani rozhodnutie prestať vydávať Vozíčkářa nebolo práve jednoduché. Aj keď všetky okolnosti už dlhú dobu hovorili pre tento krok, tridsať rokov je tridsať rokov, verní čitatelia sú verní čitatelia, spoločenský prínos je spoločenský prínos.
Keď na konci 80. rokov minulého storočia Vozíčkář vznikal, bola v spoločnosti úplne iná nálada. Bol hlad po informáciách. Vozičkári a inak postihnutí ľudia sa akoby znovu zrodili v spoločnosti, ktorá o nich predtým nevedela, ani nechcela vedieť. Všetko bolo nové, hľadali sa cesty, ako sa zapojiť do bežného života. V tejto dobe mal Vozíčkar viac ako len zmysel, bola to zúfalá potreba…
Teraz v roku 2017 je situácia zase iná. Stačí sa pozrieť na priateľov, ktorých mám okolo seba, poznám ich osobne a sú mi inšpiráciou pre prácu vo Vozíčkáři. Väčšina z nich časopis nečíta, a to ani, obrazne povedané, „pre moje krásny oči“. Všetky informácie si vyhľadajú sami, používajú sociálne siete, internet. Dokonca sa skôr než o veci spájajúce sa so zdravotným postihnutím zaujímajú o iné ľudské aktivity. Je to vlastne dobre. Znamená to, že od deväťdesiatych rokov spoločnosť v integrácii urobila výrazné pokroky. Umožnila ľuďom bývať samostatne, cestovať, pracovať, mať rodiny či koníčky. A hendikep išiel akoby stranou.
Teraz však iný pohľad – je tu stále množstvo ľudí, ktorí také šťastie ako moji priatelia nemajú. Sú odkázaní na tlačené materiály. Nebývajú v meste, ktoré je vozíčkarom naklonené, sú izolovaní a ťažko hľadajú zdroje informácií. Nieto ešte inšpiráciu či motiváciu. To sú ľudia, ktorých mám hlboko v srdci a kvôli ktorým ma mrzí, ako to celé dopadlo…“
■ „Český vozíčkář bol dlhodobo podceňovaný personálne“
A tak sme Anetu oslovili, aby sme sa o dôvodoch, prečo český Vozíčkář končí, dozvedeli viac.
■ Predpokladáme, že jedným z hlavných, ak nie najhlavnejším dôvodom tohto rozhodnutia bol pokles čitateľov.
– Nemýlite sa. V deväťdesiatych rokoch, v časoch „vozičkárskeho obrodenia“, dosahoval náklad závratných čísel. Bolo to viac ako desať tisíc odberateľov, šesť čísel ročne, finančná i ideová podpora z mnohých miest. To boli časy, keď sa na cesty vedúce k integrácii skutočne vykročilo. Ľudia boli lační po inšpiráciách, motivácii, návodov, rád a predovšetkým po informáciách.
■ Kedy český Vozíčkář zaznamenal výraznejší pokles čitateľského záujmu?
– Na konci prvého desaťročia nového milénia sa Liga rozhodla preskúmať, či tisíce čísel, ktoré posiela zdarma do domácností, ľudia naozaj čítajú, či je Vozíčkář stále tak trochu aj ich periodikom. Pokles bol rapídny, ale stále bolo množstvo ľudí, ktorým nebolo zaťažko poslať preregistráciu a ďalej fandiť časopisu. Boli to skôr ľudia starší, mladšie ročníky si obľúbili elektronickú verziu a interaktívne sociálne siete.
■ Konkrétne?
– V roku 2010, kedy Liga aktualizovala databázu, sa k odberu prihlásilo asi 2 500 čitateľov. Po zavedení predplatného v roku 2016 ich počet klesol na 900, v roku 2017 ich bolo už len 600. Pravdou však je, že časopis mal čitateľov určite viac. Jedno číslo si prečítali viacerí. Ako sa vraví – išiel z ruky do ruky.
■ Aké ďalšie negatívne vplyvy vtĺkali klince do rakvičky, v ktorej ležal český Vozíčkář?
– Predovšetkým to bol výpadok dotácií kvôli zmene právneho statusu Ligy. Avšak tento projekt bol dlhodobo podceňovaný personálne. Nebolo človeka, ktorý by sa výlučne venoval nielen tvorbe, ale hlavne marketingovej stratégii pri propagácii časopisu a jeho webovej stránky.
■ Riaditeľkine slová útechy – za časopis Kaleidoskop
Z príhovoru Lenky Uldrijanovej, riaditeľky Ligy vozíčkářů v prvom internetovom Kaleidoskope vyberáme:
„Kaleidoskop, to je mozaika, ktorá sa mení. Rovnako tak aj život ľudí s hendikepom, aj Ligy vozíčkářů. Boli sme napríklad nútení, predovšetkým z finančných dôvodov, ukončiť tridsaťročnú tradíciu vydávania tlačeného časopisu Vozíčkář. Máme však veľa zaujímavých tém, okolo ktorých sa točí život nielen našich klientov. Bolo by škoda nechať si ich len pre seba. Ponúkame ich preto v Kaleidoskope. Každé dva mesiace prinesieme rozhovory so zaujímavými osobnosťami, príbehy, odborné články i komentáre k aktuálnemu dianiu. Nebudú chýbať ani informácie o tom, čo sa deje v Lige. A tiež nás, dúfajme, nebude opúšťať humor a nadhľad. To je pre zvládnutie akejkoľvek prekážky snáď to najdôležitejšie.“
■ Improvizovaná show mení predstavy o hendikepe
A skutočne, z ponúkaných príspevkov si bolo čo vybrať. Zaujal nás článok o projekte Pomáhajme si navzájom – Integrácia bez negácie s mottom: Nájdime kvalitné služby a podporme ich. Projekt funguje už viac ako šesť mesiacov. Jeho tvorcovia však hľadajú ďalšie osoby so zdravotným postihnutím, ktoré povedzme pracujú vo firme zamestnávajúcej 50 percent osôb so zdravotným postihnutím. Ak chcú sami začať podnikať, môžu si urobiť ponukový profil a zvyšok už nechať na ľuďoch, ktorým sa budú ponúkané produkty a služby páčiť. (Obdobný projekt funguje aj na Slovensku – Hendikup. Pozn. autora)
Už titulkom nás upútal vskutku zaujímavý príspevok Kriplíci: šokujúca pravda o živote s hendikepom. Ak si myslíte, že je život na vozíku smutný, plný ťažkostí a chmúrny, zájdite si do divadla Barka v Brne. Táto čiastočne nacvičená, čiastočne improvizované show zásadne upraví predstavy o hendikepe. Na svedomí ju má integrované Divadlo Járy Pokojského, ktoré hrá už 20. sezónu pri združení Archa Community. Pásmo skečov, scénok, piesní a stand-up (v podaní hlavných protagonistov vozíčkarov skôr sit-down) je totiž plné sebairónie, čierneho humoru a ľahko absurdných situácií, ktoré však všetky do poslednej vychádzajú zo skutočných zážitkov a udalostí.
Čo sa stane pri obyčajnej ceste vlakom? Ako dopadne pôrod, keď otec v prestávkach medzi kontrakciami potrebuje osobnú asistenciu? Za ako dlho sa dajú upratať zvratky v byte, keď sú všetci prítomní ťažko telesne postihnutí? Čo sa stane, keď vás zhodí z vozíka krásna mladá žena? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete na divadelnom predstavení.
■ Novinky raz za dva mesiace priamo do e-mailu
Ak nechcete prísť o informácie, zaujímavosti či rozhovory, ktoré bude Kaleidoskop uverejňovať, postup je jednoduchý. Na stránke Kaleidoskop o e-mailu vyplňte päť krátkych údajov a máte istotu, že sa s nimi stretnete. Ak nechcete nič zmeškať, nastavte si schránku tak, aby nebol Kaleidoskop premiestňovaný do spamu alebo do promo akcií.
Ponuku prekliknúť sa na prihláseniu k odberu nájdete aj na úvodnej stránke Kaleidoskopu. Na hornej lište nájdete aj preklik na archív v minulosti vydaných časopisov český Vozíčkář a na archív internetovej stránky vozickar.com. Chýbať samozrejme nemôže ani jednoduchý prechod na domovskú stránku Ligy vozičkářů s množstvom informácií a ponúk pomoci ľuďom so špecifickými potrebami.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/divadlo-barka-pre-hendikepovanych-hercov/
https://www.vozickar.info/nezastavitelni-zautocili-na-slovensko/
https://www.vozickar.info/virtualny-hendikup-pre-zdravotne-postihnutych/