Cesty, chodníky, priechody – prvky určujúce bezbariérovosť (Košíc)
Košice sú jediným slovenským mestom, ktoré má vytvorenú mapu bezbariérovosti.
Z pohľadu potreby odstraňovania bariér môžu byť prenajaté objekty problémom.
Mapa bezbariérovosti neuvádza všetky objekty, v ktorých sú WC pre ľudí s narušenou hybnosťou nôh.
Ľudia so zdravotným postihnutím chcú monitorovať bezbariérovosť v meste.
Úroveň bezbariérovosti je v slovenských mestách rozdielna. V jednom nájdete ulice takmer bez priechodov a ak už nejaký nájdete, tak človeku v invalidnom vozíku je aj tak nanič. Vysoké obrubníky sú dostatočnou zábranou, aby samostatne prešiel cez cestu. Avšak sú aj mestá, v ktorých staré priechody opravujú a nové majú zásadne bezbariérovú podobu. No hlavne pri tých opravovaných sa nie vždy podarí odhadnúť správny „nábeh“ chodníka na cestu.
Košice sú však jediným slovenským mestom, ktoré má vytvorenú mapu bezbariérovosti. Dnes už aj v dynamickom zobrazení v geografickom informačnom systéme mesta Gisplan. Mapa je rozdelená na 19 častí, ktoré zobrazujú územie o rozlohe 86 štvorcových kilometrov. Na mape je uvedených viac ako 1,3 miliónov prvkov – cesty, križovatky, priechody, objekty, budovy, parky, zeleň atď.
Hlavná pošta (pre niektorých) takmer neprístupná
Ako píše Veronika Hunyadiová v denníku Košice dnes, po takmer dvoch rokoch existencie mapy sa rozhodla overiť jej aktuálnosť. Mapa bola niekoľkokrát upravovaná, naposledy v auguste tohto roku. Napriek tomu má niekoľko, aj zásadnejších nedostatkov. Tým základným (systémovým) je, že nie je možné zadať dve adresy s tým, že systém zobrazí ideálne spojenie. Človek si ho musí vyhľadať v mape sám a zapamätať si ho (alebo zapísať). Musí vedieť, ktoré priechody použiť, cez ktoré ulice prejsť.
Ďalšie zásadné nedostatky sú v budovách, ktoré majú prenajaté verejné ustanovizne. (Zlým) príkladom je hlavná pošta (Pošta Košice 1), ktorá sídli v prenajatých priestoroch. Majitelia budovy sa menia, a tak Pošta ako prenajímateľ sa nemá s kým dohodnúť.
A tak je hlavná pošta pre niektoré skupiny ľudí prakticky nedostupná. Určite to platí pre osoby v invalidnom vozíku, ale aj pre matky s malými deťmi v kočíkoch. Opomenúť nesmieme ani skupinu seniorov, ktorí schody kvôli rôznym problémom zvládajú veľmi ťažko. Jediným riešením je teda dať si posielať poštu na „prístupnejšiu“ pobočku pošty v meste.
Toalety sú občas veľkým problémom
Problémom sú aj verejne prístupné toalety, a to z dvoch dôvodov. Nie všetky sú v mape zakreslené a nedá sa samostatne vyhľadať len WC pre ľudí s poruchami chôdze. Pre osoby s pohybovými problémami nie sú toalety na mape vyznačené, pretože nie sú zaradené do siete Eurokľúč. Tá umožňuje otvoriť toaletu špeciálnym kľúčom komukoľvek vo svete, kto ho vlastní.
V sieti Eurokľúč sú pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne, niektoré čerpacie stanice a sieť rýchleho občerstvenia McDonald´s. Tieto zariadenia majú v mape svoje toalety zakreslené. Problémom však je, že sa nedajú samostatne vyhľadávať.
Sú súčasťou ostatných zakreslených WC a človek v pohybovými problémami si musí prácne vyhľadať to bezbariérové. A keďže niektoré ochorenia, napríklad skleróza multiplex, sa prejavujú imperatívnou (nutkavou) potrebou močenia, vyhľadávanie správneho WC môže byť problém. Obdobne to platí aj pri vyhľadávaní bezbariérového WC v nemocenských zariadeniach. Nie všetky oddelenia totiž majú vybudované bezbariérové toalety.
Mapa, ktorá má aj „slabé“ miesta
Nie vždy sa tiež dá spoľahnúť na označenie bezbariérovosti chodníkov, na priechody vhodné aj pre ľudí v invalidných vozíkoch. Nie po každej oprave chodníka ostanú aj priechody cez cestu bezbariérové. Takéto situácie sa proste stávajú. Problémom však je, že ak človek s poruchou hybnosti upozorní na zistené nedostatky, nápravy sa nedočká.
Je možné, že magistrát nemôže zmenou značenia reagovať na každý individuálny podnet. Veď to, čo jednému nevyhovuje, môže byť pre väčšinu ľudí vo vozíku úplne v poriadku. Určite by však nebol problém dohodnúť sa s niektorou „masívnejšou“ organizáciou, že bude zhromažďovať podnety od ľudí. A po preverení bude podnety „posúvať“ magistrátu mesta.
Aj ľudia so zhoršenou hybnosťou dolných končatín oceňujú existenciu mapy bezbariérovosti. Chceli by však, aby boli akceptované ich pripomienky týkajúce sa bariérovosti verejných priestorov. Zároveň majú záujem vyslovovať sa k pripravovaným či realizovaným zmenám. Magistrát i spomínané záujmové združenia totiž sledujú rovnaký cieľ – vytvárať a následne udržiavať bezbariérovosť verejných priestorov.
Ďalšie články z tejto kategórie:
Najjužnejší cíp Európy „obsadili“ handbikeri
Každá spoločnosť má vlastné podmienky prepravy špecifických potrieb cestujúcich
Kirkwood je Glasgow, Glasgow je Kirkwood
Senzorický systém zdieľania informácií