COVID-19 zanecháva na tele stopy dlhšie ako sme doposiaľ predpokladali
Covidová infekcia zanecháva na pľúcach stopy, ktoré treba sledovať alebo doliečiť.
Takmer polovica ľudí aj po vyliečení udáva prítomnosť respiračných príznakov.
Účastníci celej štúdie budúci rok absolvujú celý komplex vyšetrení ešte dvakrát.
COVID-19 spôsobuje dýchacie problémy spojené s nízkou hladinou kyslíka v krvi.
Tvrdenie, že COVID-19 je len trochu horšia, aj keď agresívnejšia chrípka, je prinajmenšom zavádzajúce tvrdenie. Uspokojiť by sme sa však nemali ani s ohlasovanými počtami ľudí, ktorí sa vraj z nového koronavírusu vyliečili. U časti pacientov totiž covidová infekcia zrejme zanechala na pľúcach stopy, ktoré treba sledovať alebo doliečiť.
Znížená funkcia prenosu kyslíka
Na toto riziko upozorňujú českí pneumológovia na základe výskumu, ktorý prebieha vo Fakultnej nemocnici v Hradci Králové. Tamojší pľúcni lekári od leta systematicky sledujú pacientov z celého kraja, ktorí prekonali onemocnenie COVID-19. Informáciu o tomto výskume zverejnila Česká pneumologická a ftizeologická spoločnosť (ČPTS).
Lekári sa zameriavajú na oneskorené následky v oblasti pľúc. V prvej etape lekári – špecialisti vyšetrili 79 pacientov po prekonaní onemocnenia COVID-19. Ich priemerný vek je 45 rokov, väčšina (65) sa liečila doma, štrnásti podstúpili nemocničnú liečbu. Takmer polovica (49 percent) ľudí zapojených do projektu aj tri mesiace po vyliečení udáva prítomnosť respiračných príznakov onemocnenia. Najčastejšie v podobe zhoršeného dýchania – 21 %, únavy – 17 %, kašľa – 10 % alebo bolesti na hrudníku – 9 %.
Ako uvádza Vladimír Koblížek, prednosta Pľúcnej kliniky Fakultnej nemocnice a Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Hradci Králové, aj ďalšie vyšetrenia sú podnetné. Lekári pri vyšetrovaní pľúcnych funkcií pri polovici pacientov zaznamenali pozitívny nález.
Prístroje najčastejšie (37 %) udávali zníženú funkciu prenosu kyslíka a pokles kyslíka pri záťaži (7 %) a niektoré ďalšie menej závažné zmeny. Okrem toho 28 % vyšetrovaných osôb má aj po troch mesiacoch od údajného vyliečenia (aspoň čiastočne) narušené receptory chute a čuchu. Alebo informácie z týchto receptorov sú nedostatočne prenášané do mozgu. Navyše, približne u 20 percent pacientov zobrazovacie vyšetrenie pľúc (CT a RTG) po ochorení COVID-19 potvrdilo zvyškové poškodenie pľúcneho tkaniva.
Účastníci celej štúdie budúci rok absolvujú celý komplex vyšetrení ešte dvakrát. Až potom bude možné objektívne posúdiť, ako rýchlo a či vôbec dochádza k obnove všetkých pľúcnych funkcií. A či sa náznaky pľúcneho postihnutia vrátia do normálu. Súčasne sa všetkým účastníkom štúdie zanalyzujú hladiny protilátok a známky bunečnej imunity, aby lekári zmapovali nanovo získanú imunitu proti vírusom.
Cena ELF Award za boj proti onemocneniu COVID-19
Podľa profesorky Martiny Lašákovej, predsedníčky ČPFS cesta k zdravým pľúcam vedie cez pneumológov. Pacienti s COVID-19 okrem svojich praktických lekárov najčastejšie navštevujú pľúcne ambulancie. Tam sa o nich starajú aj pri zhoršenom zdravotnom stave, keď sa liečia zo zápalu pľúc.
„Keď sa uzdravia, sledujeme ich ambulantne, aby sme zachytili prípadne sa vytvárajúce trvalé následky. Navyše sme schopní rozoznať a efektívne liečiť aj iné pľúcne onemocnenia, na ktoré sa kvôli COVID-19 zabúda,“ uviedla profesorka M. Lašáková.
Doktor Stanislav Kos, predseda Českého občianskeho spolku proti pľúcnym chorobám s ňou súhlasí a dodáva, že COVID-19 je infekcia dýchacích ciest. Vírus však môže napadnúť celé telo. Najčastejším dôvodom, prečo ľudia s touto chorobou končia v nemocnici, sú dýchacie problémy spojené s nízkou hladinou kyslíka v krvi.
„Našim pacientom s už jestvujúcim pľúcnym onemocnením pri odchode domov odporúčame starostlivo sa riadiť už známymi preventívnymi opatreniami. Mám na mysli vyhýbanie sa veľkému počtu ľudí, starostlivo dodržiavať hygienické zásady a zaočkovať sa proti chrípke,“ doplnil doposiaľ uvedené opatrenia doktor Kos.
Prínos pľúcnych lekárov pri zvládaní pandémie a vysokého počtu onemocnení na COVID-19 ocenila aj European Lung Foundation. Tohtoročnú cenu ELF Award udelila všetkým zdravotníkom, ale hlavne pneumológom, ktorí sa postavili do prvej línie a bojujú proti vírusovému ochoreniu COVID-19.
Foto: internet