Curling na vozíku už má istú miestenku na paralympiádu
Dozvedieť sa niečo viac o slovenskom curlingu na vozíku sme sa rozhodli po zverejnení posledného veľkého medzinárodného úspechu našich parašportovcov. Reprezentačné družstvo obhájilo minuloročné prvenstvo v medzinárodnej curlingovej lige vozičkárov 2016/2017. Okrem Slovenska v nej hrajú reprezentačné tímy Poľska a Talianska, ako aj štyri kluby z Česka.
-
Na tréningy musí celá reprezentácia cestovať
Ovplyvnení týmto úspechom sme náš rozhovor s Františkom Pitoňákom, reprezentačným trénerom začali úplne nesprávne. Mylne sme predpokladali, že hráčska základňa na Slovensku je dostatočne široká, keďže sa darí dva roky po sebe „vyskladať“ také kvalitné družstvo.
Náš spolubesedník sa len schuti zasmial a skonštatoval: „To, že s takouto malou členskou základňou dosahujeme pekné umiestnenia na medzinárodnom fóre, by som prirovnal k zázraku. Na Slovensku sú len siedmi hendikepovaní hráči curlingu. A všetci sú v reprezentačnom družstve. Okrem nás už na Slovenskú nie je žiadny klub, ktorý by sa venoval curlingu na vozíku,“ dozvedeli sme sa neočakávanú informáciu od F. Pitoňáka.
Dodal, že ak chceme dosiahnuť v tomto športe až na vrchol, musí sa rozšíriť členská základňa hráčov. A keďže dnes máme jedinú curlingovú halu v Bratislave, najideálnejšie by bolo, keby noví záujemcovia o curling na vozíku bývali v hlavnom meste či v blízkom regióne.
„Zo súčasnej reprezentácie ani jeden hráč nie je z Bratislavy. Na tréningy preto musíme všetci dochádzať. Najďalej to majú hráči z Moldavy nad Bodvou a Smižian. Je to finančne a hlavne časovo veľmi náročné. Som preto rád, že hráči curling milujú a aj napriek týmto nepriaznivým tréningovým podmienkam sa nedajú odradiť. A zodpovedne pristupujú k tréningom i súťažiam,“ chválil svojich zverencov F. Pitoňák.
-
Curling na vozíku žije na Slovensku v ťažkých podmienkach
Curling na vozíku je najmladším športom telesne postihnutých športovcov. Na Slovensku sa hrá na reprezentačnej úrovni od roku 2008. Slovenský curling na vozíku je však oproti iným krajinám vo veľkej nevýhode. V tejto sezóne v medzinárodnej lige sa so súpermi na ľade stretli 12-krát. Pritom kvôli nevyhovujúcim domácim podmienkam reprezentácia všetky zápasy odohrala v Prahe.
„Napriek tomu sme zvíťazili deväťkrát, remizovali dva razy a len v jednom zápase sme boli porazení. Hráči opäť dokázali, že vedia veľmi dobre hrať aj pod tlakom. Zúročili skúsenosti, ktoré majú z veľkých svetových podujatí,“ vyhlásil F. Pitoňák.
Pri prvej účasti pod olympijskými kruhmi slovenský curling obsadil v Soči 2014 veľmi pekné 6. bodované miesto. Už teraz má Slovensko zaistenú účasť aj na budúcoročných ZPH v Pchjongčchangu 2018 (Južná Kórea). Slovenská reprezentácia, ako povedal F. Pitoňák, by rada svoju olympijskú bilanciu na ázijskom kontinente zlepšila. Žiadne veľké podujatie ju však už do paralympijských bojov nečaká. Rýchle zlepšenie domácich podmienok pre curling tiež nemožno očakávať. Sú preto očakávania slovenskej reprezentácie reálne?
„Osobne by som bol veľmi šťastný, ak by sa pri viacerých hokejových štadiónoch na Slovensku postavili aj ihriská na curling. Oživilo by to nielen curling na vozíku. Určite by to pomohlo aj chodiacim hráčom, ktorí na svoju účasť na olympijských hrách ešte len čakajú. Oproti ZPH v Soči máme v reprezentačnom družstve dvoch nových hráčov. Dúfam, že aj oni budú v Kórei prínosom a pomôžu nám k ešte lepšiemu umiestneniu,“ vyslovil svoje presvedčenie F. Pitoňák.
Dodal, že do konania ZPH majú ešte dosť času na prípravu. Slovenské družstvo čakajú turnaje v Prahe, USA, Dánsku vo Švajčiarsku. A hlavne veľa tréningových hodín v curlingovej hale v Bratislave. K čomu treba, samozrejme, prirátať individuálnu prípravu každého hráča v mieste svojho bydliska – posilňovňa, bazén, regenerácia.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/chodnik-slavy-menami-medailistov/
https://www.vozickar.info/curling-hraju-na-lade-aj-telesne-postihnuti/
https://www.vozickar.info/m-ligda-sport-vzdy-bol-sucast-mojho-zivota/