Daňové priznanie osobných asistentov za rok 2018
Do 1. apríla 2019 si aj osobní asistenti musia splniť svoju daňovú povinnosť, pokiaľ im vznikne.
Všetky potrebné tlačivá, vrátane čestného vyhlásenia o príjme asistentov v roku 2018 nájdete na:https://www.osobnaasistencia.sk/index.php/na-stiahnutie
Inštitút osobnej asistencie má v súčasnosti pevné miesto v systéme sociálnej pomoci aj v slovenskej legislatíve. Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa stal najdôležitejším nástrojom nevyhnutným na to, aby ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím mohli žiť nezávisle v spoločnosti a mohli rozhodovať o sebe a svojom živote.
Túto skutočnosť potvrdzujú aj štatistiky. Bratislavská Agentúra osobnej asistencie mala v roku 2001, teda krátko po vzniku, 21 klientov – užívateľov osobnej asistencie. V roku 2017 je ich vyše 300. V roku 2003 viedla v databáze 73 osobných asistentov, v roku 2017 ich evidovala už 360. Ďalším ukazovateľom zvyšujúceho sa záujmu o túto formu pomoci je aj nárast poberateľov peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Podľa štatistických údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR bolo v roku 2004, odkedy sú štatistiky prístupné, 4388 poberateľov. K septembru 2017 to bolo 9787 poberateľov.
Napriek dôležitosti a celkovému prínosu osobnej asistencie pre spoločnosť má jej právna úprava veľké rezervy. Zmluva o výkone osobnej asistencie nie je pracovnou zmluvou, čo znamená, že odpracované roky sa nezapočítavajú do dôchodku (existuje jedna výnimka), asistenti a asistentky nemajú nárok na dovolenku, dávky v práceneschopnosti, materskú ani podporu v nezamestnanosti. Sociálny status asistentov a asistentiek je veľmi slabý. Je im odopieraná právna istota a ochrana poskytovaná iným zamestnaným občanom. Druhým vážnym problémom je nízka odmena za výkon takej náročnej práce. K 1. 7. 2018 hodinová sadzba za vykonávanie osobnej asistencie predstavuje 3,82€ brutto. Príjem z osobnej asistencie štát zdaňuje. Podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov je odmena z asistencie príjmom z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Tieto faktory vedú k pretrvávajúcemu nedostatku záujemcov o prácu asistentov.
Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR v spolupráci s partnermi z neziskového sektora dlhodobo a systematicky presviedčajú zákonodarcov, že asistentky a asistenti si zaslúžia mať plnohodnotné postavenie na trhu práce a tomu zodpovedajúce finančné ohodnotenie. Tlak zo strany samotných užívateľov a asistentov narastá a dnešný nepriaznivý sociálny aj právny stav je už neudržateľný.
Viac na: https://www.osobnaasistencia.sk