Deň bez bariér v réžii združenia Ľudia proti hendikepu vyčaroval dobrú náladu
ČLÁNOK PONÚKA: „Túlanie“ sa medzi vystavovateľmi, návštevníkmi a vystupujúcimi počas podujatia Deň bez bariér, ktoré sa v Dolnom Kubíne konalo 7. júna a ľudia so zdravotným postihnutím sa na ňom radi stretli so svojimi zdravými spoluobčanmi.
Len mimoriadne silná sociálna empatia mohla byť hnacím motorom pri príprave výnimočného podujatia Deň bez bariér. Uskutočnilo sa 7. júna v Dolnom Kubíne a všetci z neho odchádzali nadšení. Zuzana Jurisová a Martin Gočala z občianskeho združenia Ľudia proti hendikepu si však podujatím, ktoré na Orave jednoznačne chýbalo, na seba „uplietli“ poriadne dlhý bič. Budú mať čo robiť, aby o rok podujatie po kvalitatívnej a obsahovej stránke posunuli ešte o kúsok vyššie.
■ Bez bariér medzi zdravými a chorými
Deň bez bariér bol stretnutím ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím z celej Oravy. Sprevádzali ich asistenti, najčastejšie rodičia detí so závažným onemocnením. A podujatie svojou účasťou podporili aj rovnako nevyliečiteľnou nemocou sužovaní ľudia z Ružomberka a dolného Liptova, s ktorými Oravci spolupracujú.
Organizátori uchopili v poslednom období tak často „vzývanú“ integráciu zdravotne postihnutých do väčšinovej spoločnosti do vlastných rúk. A dali jej nový, kvalitatívne odlišný (vyšší) rozmer. Nečakali, až kým ich, ľudí so zdravotným znevýhodnením, väčšinová spoločnosť pozve medzi seba. Pripravili podujatie, na ktoré ľudia so špeciálnymi potrebami pozvali medzi seba zdravých. Deň bez bariér bol totiž aj s množstvom športových a zábavných súťaží pre zdravé deti, so skákajúcim hradom či maľovaním na tvár. Nechýbali lákavé koncertné vystúpenia pre mladých i starších, ktoré vedno sledovali zdravotne postihnutí i zdraví.
To určite potešilo Eriku Jurinovú, predsedníčku Žilinského samosprávneho kraja, pod záštitou ktorej sa dolnokubínske podujatie Deň bez bariér uskutočnilo.
■ Figurína na zdviháku ako živá zmiatla mnohých ľudí
Sedemnásť vystavovateľov ponúkalo na námestí širokú paletu kompenzačných pomôcok, ako aj rôzne (poradenské) služby. Spoločnosť Ares ako partner podujatia Deň bez bariér svoj stánok s rozsiahlou ponukou rozložila medzi prvými.
Azda každého zaujal model ručného ovládania osobného motorového vozidla. Kým prišli na námestie prví návštevníci, Jozef Petráš ho namontoval aj priamo do auta, s ktorým do Dolného Kubína prišiel.
„Nech ľudia vidia, ako to vo vozidle s automatickou prevodovkou reálne vyzerá. Keby tu v okolí bolo trochu voľného priestoru, mohli by si aj vyskúšať jazdu s takto upraveným autom,“ hovoril J. Petráš.
Táto jeho poznámka by mohla byť dobrým námetom pre organizátorov, aby niektorý z nasledujúcich podujatí Deň bez bariér prišiel aj s takouto atraktívnou ponukou.
Návštevníci, ktorí mali záujem, si však mohli fyzicky vyskúšať, ako sa prepravujú pasažieri na invalidnom vozíku. Systém, ktorý využíva Ares, umožňuje bezpečné ukotvenie invalidného vozíka a pripútanie osoby sediacej na invalidnom vozíku. Kotvenie pozostáva zo 4 samonavíjacích navijakov a trojbodového bezpečnostného pásu. Ares ponúkal viacero spôsobov ako vozík do zadnej časti dodávkového vozidla dostať.
Samozrejmosťou v stánku spoločnosti Ares boli aj viaceré plošiny a stropné zdviháky. Jeden z nich mimoriadne upútal aj nás. Ani nie tak technickými parametrami, tie na prvý pohľad nerozoznáte, ale chlapčekom, ktorého do vaku technici posadili ešte pred príchodom prvých návštevníkov. Prvé, čo nám napadlo, bola otázka: „To tam bude počas celej výstavy?“
„Bude,“ zasmiala sa Jarmila Podmanická zo spoločnosti Ares, „a nie je to chlapček. Je to dievčatko… Nemali by ste sa však zaujímať o figurínu, ale o zdvihák. Patrí v tomto ponukovom segmente medzi najpredávanejšie na slovenskom trhu.“
Stropný zdvihák Guldmann GH 1 má skutočne široké využitie. Ideálny je na zdvíhanie a premiestňovanie imobilných osôb z postele na vozík, do vane, sprchy, na toaletu, do bazénov. Vhodný je tiež na rehabilitáciu a na nácviky chôdze pacientov či na podpornú mobilitu v byte.
■ Zdvíhacie zariadenia neobťažujúce hlúpych susedov
Česká výrobná obchodná spoločnosť Manus Prostějov sa prezentovala rozmanitými zdvíhacími plošinami a výťahmi pre imobilné osoby a ľudí so zníženou schopnosťou pohybu.
„Keďže všetky zdvíhacie zariadenia si sami vyrábame, dokážeme ich tiež špecificky upraviť podľa konkrétnych požiadaviek každého zákazníka. Dokonca vyrábame aj také typy zdvíhacích zariadení, ktoré žiadnym spôsobom neobťažujú susedov v bytovke.“ Stanislav Záhranka, obchodný zástupca spoločnosti Manus pre Slovensko narážal na nedávno medializovaný prípad muža zo Senca, ktorému susedia odmietajú dať súhlas na osadenie plošiny na schodisko.
„Vertikálnu plošinu VPM 250 (400) vieme umiestniť, pokiaľ je dostatočne široký, do medzischodiskového priestoru. Nainštalovaná môže byť aj na vonkajšom plášti budovy. Samozrejme so zodpovedajúcou a estetickou architektonickou úpravou, “ vysvetľoval S. Záhranka.
Únia nevidiacich a slabozrakých na dolnokubínskom podujatí Deň bez bariér neponúkala len základné odborné poradenstvo. Pri ich stánku sa pristavovali mnohí návštevníci, pretože rôzne „drobnosti“ neraz využijú aj zdraví ľudia. Budíky, lupy zväčšujúce písmo, zariadenia na čítanie, moderné signalizačné systémy a iné technické kompenzačné pomôcky sú značnou pomocou pre ľudí s „odchádzajúcim“ zrakom.
Mnohým pomohli aj informácie o ponuke únie v oblasti špecializovaného sociálneho poradenstva či sociálnej rehabilitácie. Významnou pomocou pre ľudí s poruchami zraku je aj Centrum technických a informačných služieb. Jeho poslaním je technická podpora vzdelávania, zamestnávania a nezávislého života zrakovo postihnutých ľudí. A to najmä pomocou sprístupňovania informácií, informačných a komunikačných technológií.
■ Charitatívne gesto spoločnosti Letmo
Na podujatí pre ľudí s telesným znevýhodnením nemohla chýbať spoločnosť Letmo, ktorá robí život na vozíku lepším. Návštevníkom podujatia Deň bez bariér ukázala viacero invalidných vozíkov. Michal Crman, technický zástupca spoločnosti odpovedal aj na viaceré praktické otázky týkajúce sa napríklad (spolu)financovania invalidných vozíkov.
„Do Dolného Kubína sme priniesli vozík s polohovaním chrbta, ktorý slúži na komfortné dlhodobé sedenie vo vozíku. Predstavili sme tiež najľahší aktívny vozík na svete Quickie Helium, ktorý v najľahšej verzii váži len 6,44 kilogramov. Vybavený bol predným kolieskom Freewheel, ktoré umožňuje ľahšiu manipuláciu vozíka v teréne či po nespevnenom povrchu,“ predstavoval vystavené modely M. Crman.
Návštevníci podujatia sa pristavovali aj pri detskom invalidnom vozíku, ale hlavne pri detskom športovom kočíku českej výroby Benecykl. Prefinancovať sa dá cez úrady práce, ako druhý invalidný vozík (prvý „zaplatí“ zdravotná poisťovňa).
„Tento vozík je veľmi obľúbený hlavne medzi mladými rodinami, ktoré žijú aktívne. Benecykl je totiž možné pripojiť za bicykel, takže cykloturistiku, aj keď je v rodine dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím, nie je potrebné z programu voľnočasových aktivít vyškrtnúť,“ vysvetľoval M. Crman.
Dolnokubínske podujatie Deň bez zábran bolo v jeho závere obohatené o jedno nečakané, ale veľmi milé charitatívne gesto. Michal Crman v mene spoločnosti Letmo daroval vystavovaný polohovateľný vozík združeniu Ľudia proti hendikepu, ktoré má požičovňu kompenzačných pomôcok.
„Predsedníčka združenia Zuzana Jurisová, keďže v súčasnosti má všetky vozíky požičané, zajasala a tomuto daru sa veľmi potešila. A my sme radi, že sme svojou troškou pomohli tam, kde štát v starostlivosti o ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím zlyháva,“ vyslovil sa M. Crman.
■ Záujem o osobnú asistenciu prekvapil
Chvíľami až okupovaný bol stánok Organizácie muskulárnych dystrofikov (OMD) v SR. Oravci hojne využívali možnosť získať informácie o osobnej asistencii z prvej ruky. OMD sa totiž tomuto spôsobu kompenzácie dôsledkov zdravotného postihnutia venuje dlhodobo. Muskulárni dystrofici dokonca vytvorili a nedávno sprevádzkovali samostatnú internetovú stránku, na ktorej je o osobnej asistencii vo výnimočne prehľadnej podobe uvedené všetko dôležité. Portál Vozickar.info ju predstavil v príspevku Osobná asistencia – všetko potrebné…
„Boli sme prekvapení, koľko ľudí sa v Dolnom Kubíne o osobnú asistenciu zaujímalo. Niektorí mali o túto službu vážny záujem. Kolegyne im preto poskytli aj vzorovú podobu zmluvy a vytipovali i vhodného asistenta. My si totiž vytvárame zoznam ľudí, ktorí osobnú asistenciu poskytujú, no kvôli ochrane osobných údajov ho nezverejňujeme. Rovnako ako ani zoznam osôb, ktoré osobnú asistenciu využívajú. V prípade seriózneho záujmu o túto službu však poskytneme kontakt na konkrétneho asistenta a následná dohoda už je v ich réžii.“ Tibor Köböl z OMD takto vysvetľoval postup ich pomoci pri vytváraní asistenčnej služby medzi tými, ktorí asistenciu potrebujú, a tými, ktorí ju poskytujú.
Atraktívna hosťka podujatia Deň bez bariér paraolympionička Veronika Vadovičová bola tiež „okupovaná“. Niekto sa s ňou chcel len odfotiť, iného zaujímalo, koľko má medailí či svetových rekordov v streľbe zo vzduchovky a z malokalibrovky. Do ešte väčšej pozornosti sa dostala, keď s ňou na mikrofón urobil rozhovor Milan Ilčík, moderátor celého podujatia. Svojimi vtipnými poznámkami nielen pri spomínanom rozhovore, ale počas celého dňa rozosmieval všetkých návštevníkov.
A po tomto (verejnom) rozhovore už bola Veronika v „jednom kole“ a podpisové karty podávala veľkým i malým Oravcom. Jej prítomnosť v Dolnom Kubíne využil i portál Vozickar.info, takže v krátkej budúcnosti uverejníme rozhovor s jednou z najúspešnejších slovenských paraolympioničiek.
■ Deň bez bariér bol krásnym oživením bežného stereotypu
Ešte stále sme nevyčerpali všetky podnetné témy, ktoré sa „odohrali“ na tomto mimoriadne vydarenom stretnutí ľudí so závažným zdravotným postihnutím. Napriek tomu priestor máme už len na záverečné hodnotenie.
Nezaznamenali sme jedinú negatívnu poznámku. Ľudia boli nadšení, že aj na Orave sa (konečne) uskutočnilo podujatie s multifunkčným prínosom. My sme zaregistrovali jednu zaujímavú skutočnosť. Deň bez bariér vyčaroval dobrú náladu u všetkých, ktorí sa ocitli na dolnokubínskom Námestí slobody. Pravidelne zaznievala len jedna požiadavka – nech sa z podujatia Deň bez bariér stane periodická, každý rok sa opakujúca akcia pre ľudí so špecifickými potrebami.
Ako povedala mama Vladimíry Martvoňovej z Hruštína: „Nie je na Orave veľa možností, ako svoje imobilné dospelé dieťa dostať do spoločnosti, umožniť mu stretnúť sa so známymi, priateľmi. Akcia tohto typu je krásnym oživením nášho bežného rodinného stereotypu.“
Výrazný prínos celej akcie v “kocke“ zhrnula Adriana Adamicová, riaditeľka Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Zákamennom. Vraj, už keď si prečítala pozvánku na Deň bez bariér, povedala si – taká akcia bude prínosom pre celý región. Avšak Dolný Kubín, stretnutia s inšpiratívnymi ľuďmi, predčil jej očakávania.
„Je to vynikajúce podujatie. Každý tu nájde to, čo potrebuje, čo sa chce dozvedieť, čo chce zažiť. Moderné kompenzačné pomôcky, informácie o službách pre ľudí so zdravotným postihnutím, zábava… Je tu proste všetko. Pre mňa osobne bolo najdôležitejšie stretnúť sa s ľuďmi, ktorí tiež pracujú so zdravotne postihnutými či seniormi. Aj kvôli tomu by sa Deň bez bariér mal konať každý rok,“ vyjadrila sa A. Adamicová.
■ Horúca informácia – Deň bez bariér bude aj o rok
Zuzanu Jurisovú a Martina Gočalu pozitívne reakcie návštevníkov potešili, no seriózne zhodnotenie celej akcie si vraj vyžaduje určitý odstup.
„Posledné dni som v noci spávala 3 – 4 hodiny. Stále som si v mysli premietala každý detail, aby sme na nič nezabudli. Ešte aj to počasie ma trápilo. Všetky predpovede na štvrtok 7. júna varovali pred celodenným dažďom. Nakoniec nepadla ani kvapka. Ja som spokojná. A šťastná, že ľudia, pre ktorých sme to všetko chystali, odchádzali s pocitom zmysluplne prežitého dňa. To je najdôležitejšie,“ s úsmevom, no unavene sa vyznala Z. Jurisová.
Prišli všetci vystavovatelia, ktorých organizátori pozvali, hostia sa v Dolnom Kubíne tiež dobre cítili. Návštevníkov programová štruktúra zaujala. A to je podľa Zuzany základ, na ktorom bude už o rok „postavený“ druhý ročník podujatia Deň bez bariér.
(Zľava) Z. Jurisová, T. Köböl, E. Jurinová, V. Vadovičová, M. Gočala.
FOTO: DUŠAN SOTONIAK
(j.szabo@vozickar.sk)
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/kapustnica-ludia-proti-hendikepu/
https://www.vozickar.info/skleroza-multiplex-spolu-mozeme-viac/
https://www.vozickar.info/virtualny-hendikup-pre-zdravotne-postihnutych/
https://www.vozickar.info/osobna-asistencia-na-jednej-adrese/