Deň zdravotne postihnutých Slováci ignorujú
Svet si znovu a zas, pravidelne od roku 1992, pripomenul Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím (3. decembra). Na Slovensku, znovu a zas, sme tento sviatok „úspešne“ odignorovali. A to nemáme na mysli len „štát“. Deň zdravotne postihnutých väčšinou opomínajú aj tí, kvôli ktorým ho OSN ustanovila. Pritom počet ľudí (u nás väčšinou vnímané) s biľagom – trvalé zdravotné problémy – každoročne rastie. Invalidný dôchodok na Slovensku v súčasnosti poberá už približne 235-tisíc ľudí.
-
Deň zdravotne postihnutých si svet pripomína rozmanito
Vo vyspelom zahraničí si trvalé zdravotné problémy svojich spoluobčanov pri príležitosti 3. decembra pripomínajú rozmanitými spôsobmi. Štátne inštitúcie často poskytujú bezplatné poradenstvo zdravotne postihnutým, verejné sociálne zariadenia organizujú Dni otvorených dverí. Občianske združenia zase predstavujú svoje aktivity pripravované pre svojich členov, organizujú happeningy určené pre širokú verejnosť. V školách sa konajú besedy s ľuďmi a o ľuďoch so zdravotným hendikepom.
Zmyslom všetkých podujatí organizovaných v Deň zdravotne postihnutých je pomoc ľuďom, ktorí ju potrebujú, integrácia zdravotne hendikepovaných medzi zdravých. Cieľom je nenásilnou formou, „nenápadne“ meniť podvedomie zdravých, že telesný hendikep nie je nič neprirodzené, neprijateľné, nedajbože odpudzujúce.
Sledujúc tento leitmotív Dňa zdravotne postihnutých azda s najoriginálnejšou aktivitou v posledných rokoch prišla švajčiarska charitatívna organizácia Pro Infirmis. Ich mimoriadne kreatívny nápad najprv oslovil návštevníkov zürišského Bahnhofstrasse, jedného zo svetovo najdrahších a najexkluzívnejších nákupných bulvárov. Neskôr prekročil hranice Zürichu a oslovoval zdravých v iných švajčiarskych mestách. A tohto roku DNA Pro Infirmis v Deň zdravotne postihnutých už bola identifikovaná vo Francúzsku, Nemecku či v Holandsku.
-
Figuríny s „amputovanými“ končatinami, posunutou panvou
Tvoriví pracovnici švajčiarskej charitatívnej organizácie sa rozhodli bojovať proti chorému diktátu módy a démonovi fyzickej dokonalosti. Svet idealizovaných barby postáv, retušovaných fotografií modeliek a plastikových herečiek nahradili telesné defekty ťažko zdravotne postihnutých.
Odvážny projekt zameraný na búranie tabu a pomyselnej vyfabrikovanej dokonalosti bol súčasťou kampane Because Who Is Perfect? (Pretože, kto je dokonalý?). Najaktuálnejšie módne vychytávky zahaľovali viac či menej deformované figuríny. V Deň zdravotne postihnutých totiž boli vo výkladoch figuríny s „amputovanými“ končatinami, s neprirodzene vykrivenou chrbticou či posunutou panvou. Ako model pri výrobe každej figuríny stál reálny človek trpiaci chorobou, ktorá mu spôsobila deformitu tela.
Kampaň Because Who Is Perfect? v Deň zdravotne postihnutých neplánovane a výrazne oslovila tvorcov i predajcov módy. Už nielen figuríny vo svete približujú fyzickú inakosť. Vo viacerých módnych svetových obchodných centrách nové modely počas prezentácií predvádzajú často aj modelky s telesnými defektmi. Video zachytávajúce výrobu takýchto figurín zdieľajú viaceré významné celebrity, modelky, módni tvorcovia. Proste, trvalé zdravotné problémy a ich následky už nie sú tabu len v Deň zdravotne postihnutých.
-
Viac ako miliarda ľudí je zdravotne postihnutá
Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím ustanovilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (OSN) rezolúciou č. 47/3, ktorú delegáti prijali 14. októbra 1992. Jeho hlavnou ideou je upozorniť na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, pochopiť ich. Tiež podporiť ich práva a vytvoriť dôstojné podmienky pre život.
Aj tohtoročný Medzinárodný deň zdravotne postihnutých osôb sa zameriaval hlavne na dodržiavanie rozvojových cieľov v oblasti zlepšovania života týchto ľudí. Ide o to, aby sa hendikepovaní v rovnakej miere ako zdravá populácia zúčastňovali na živote spoločnosti. Veď viac ako miliarda ľudí, alebo približne 15 percent svetovej populácie, žije s nejakým druhom zdravotného postihnutia. Takže ľudia s hendikepom predstavujú najväčšiu svetovú minoritu. Pritom často čelia bariéram, ktoré im bránia podieľať sa na všetkých aspektoch života spoločnosti.
Prístupnosť a inklúzia ľudí s postihnutím sú základnými právami, ktoré rozpoznáva Dohovor OSN o právach ľudí s postihnutím. Pritom tieto práva nie sú iba cieľom, ale predpokladom pre využívanie iných práv. Článok 9 dohovoru – prístupnosť sa snaží umožniť osobám so zdravotným postihnutím žiť nezávislý život. A plne sa zapojiť do všetkých aspektov života a rozvoja. Rovnako ako aj k určeniu a odstráneniu prekážok a bariér, ktoré prístupnosti bránia. A k napĺňaniu týchto zákonných cieľov vyzýva aj Deň zdravotne postihnutých.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/medzinarodny-den-osob-so-zdravotnym-postihnutim-si-pripominame-po-23-raz/
https://www.vozickar.info/stavrovska-chrani-zdravotne-postihnutych/
https://www.vozickar.info/zdravotne-postihnuti-budu-moct-prijimat-dary/
https://www.vozickar.info/pre-zdravotne-postihnutych-je-velkou-oporou/