Už aj detské ihrisko a ostatné atrakcie v parku sú bez bariér
Detské ihrisko v lesoparku Chrast už „žiari“ novotou.
Nezodpovední rodičia s deťmi porušovali zákaz vstupu.
Pri rekonštrukcii materských škôl odstraňovali bariéry.
Debariérizácia objektov a priestranstiev bude pokračovať.
Odstraňovanie architektonických bariér je jedna z úloh, ktorú dôsledne plní mesto Žilina. Každá nová stavba je budovaná v zmysle platných zákonov, takže spĺňané sú aj všetky požiadavky týkajúce sa bezbariérovosti. Tieto požiadavky, pokiaľ to nie je v rozpore napríklad s ochranou kultúrnych pamiatok, sa realizujú aj pri rekonštrukcii starších objektov. Pozitívnym príkladom tohto snaženia je aj detské ihrisko v lesoparku Chrast.
Bezbariérové je nielen detské ihrisko
Plánovaná rekonštrukcia detského ihriska bola rozdelená do dvoch etáp. Prvú zabezpečovala a financovala z vlastných zdrojov Nadácia Lesopark. Druhú etapu zase zaplatil Mestský úrad v Žiline. Práce v oboch etapách sa uskutočnili podľa plánu.
„Problematické bolo len správanie niektorých rodičov. Napriek osadeným zábranám ich s deťmi prekonávali, aby sa dostali na detské ihrisko. Tým v značnej miere ohrozovali ich zdravie. Podľa našich informácií však k žiadnemu úrazu počas stavebných prác nedošlo. Našťastie,“ uviedla Barbora Žigová, hovorkyňa mesta Žilina.
V súčasnosti je bezbariérové nielen detské ihrisko. V celom detskom parku boli odstránené schody a nahradili ich upravené chodníky. Ku všetkým atrakciám teda majú prístup aj deti na invalidných vozíkoch či s iným postihom dolných končatín. Dokonca aj na detský kolotoč, ktorý je pri centrálnej časti chodníka, je možné nastúpiť aj v invalidnom vozíku.
Správcom detského parku je mesto Žilina. V prevádzkovom poriadku je okrem iného uvedené, že deti do veku 14 rokov majú vstup do detského parku povolený len so svojimi rodičmi. Tí zodpovedajú za to, že ich dieťa sa bude správať zodpovedne a nespôsobí úraz sebe, ani iným deťom. Toto nariadenie platí nielen pre detské ihrisko, ale pre celý park.
Bariéry odstraňované pri rekonštrukciách
Mestský úrad v Žiline samostatne neeviduje práce či úlohy realizované v prospech ľudí s poruchami pohybu. Súčasťou všetkých stavebných projektov sú však, ak to je potrebné, aj práce zabezpečujúce bezbariérovosť.
„Súčasťou viacerých projektov, ktoré sa v nedávnej minulosti realizovali, bola výstavba viacerých bezbariérových zastávok MHD. Pribudli aj bezbariérové chodníky s navádzacími prvkami, bezbariérové vstupy, rampy alebo toalety v základných a materských školách,“ pripomenula B. Žigová.
Aktuálne sa napríklad v meste rekonštruuje predškolské zariadenie Trnavská. V rámci projektovaných prác pribudne parkovacie miesto napríklad pre osoby s poruchami chôdze či bezbariérový chodník pri vstupe do objektu. Vo vnútri materskej školy sa vytvoria nové bezbariérové WC.
„Spomeňme aj práve prebiehajúcu rekonštrukciu ďalšej materskej školy Čajakova. V rámci plánovaných prác sa celý objekt zbaví architektonických bariér. Na poschodie sa vybuduje výťah a vytvoria sa dve WC pre deti s obmedzenou schopnosťou pohybu,“ dozvedeli sme sa od Barbory Žigovej, hovorkyne mesta.
V tomto trende budú v Žiline pokračovať. Každá nová verejná budova bude musieť byť už podľa zákona bezbariérová. Pri rekonštrukciách sa bude dôraz klásť na to, aby bolo čo najviac bariér odstránených. Túto povinnosť majú mať na pamäti najmä tí, ktorí rekonštrukčné práce povoľujú a na záver kontrolujú. Či boli všetky práce ukončené v súlade so zákonom bude závisieť aj od nich.
(j.szabo@vozickar.sk)