Do začiatku Hier v Tokiu zostáva 100 dní
Slovensko má istých 22 miest, no počet našich paralympionikov ešte nie je konečný.
O rok posunuté paralympijské hry budú, hoci za prísnych bezpečnostných pravidiel. To sú istoty, ktoré paralympijský svet presne 100 dní pred otvorením hier v Tokiu (24. augusta – 5. septembra) má. Koľko Slovákov však bude štartovať v Japonsku je v tejto chvíli ešte stále neznámou. Ich presný počet by mal byť vo väčšine prípadov známy v priebehu júna.
Budú Slováci atakovať Rio?
Baliť kufre do Tokia už môže 22 našich reprezentantov v siedmich športoch (paraatletika, boccia, paracyklistika, paralukostreľba, paraplávanie, parastreľba a parastolný tenis), no viacerí na definitívu na základe rankingu či blížiacich sa kvalifikačných turnajov čakajú. Veríme, že ich bude ešte viacero, v opačnom prípade bude naša výprava v Tokiu za posledné roky najchudobnejšia. Za posledných 25 rokov bolo minimum 28 športovcov – v Atlante 1996 aj naposledy v Riu.
V paraatletike by sa Slováci mohli dopracovať možno aj k číslu štyri, šancu po dobrých výkonoch na jar živia aj Dušan Laczko či bývalý policajt zo Širokého neďaleko Prešova Ladislav Čuchran. „Čuchran má na to, aby vyhral celú paralympiádu. Je to veľký talent,“ hovorí o svojom zverencovi Július Hutka. Čuchranovou prioritou je hod oštepom – disciplína, v ktorej získal vo februári na SP v Dubaji tretie miesto. „Robím aj guľu, ale len tak popri,“ prezradil nám Čuchran.
Tvrdý boj o čo najlepšie miesta v rankingu zvádzal v posledné týždne aj tenista na vozíku Marek Gergely. Tridsaťpäťročný Bratislavčan, ktorý trpí od detstva paraparézou dolných končatín, štartoval na paralympiáde už pred trinástimi rokmi v Pekingu 2008. Po rokoch štúdia sa k tenisu vrátil na plný úväzok, s cieľom vydobyť si miestenku aj pre Tokio. „Koncom mája, nanajvýš začiatkom júna by som mal vedieť definitívu. Urobím pre to všetko,“ zastrájal sa Gergely.
Paralukostrelci majú isté dve miesta, no zabojovať chce aj veľký popradský talent Dávid Ivan. Potrebuje k tomu dostať sa do finále na Svetovom pohári v českom Novom Měste nad Metují. „Možno by stačilo aj tretie miesto. Snažím sa zostať pri zemi, ale bol by som hrozne rád, keby to vyšlo,“ vraví Ivan, študent 1. ročníka na fakulte informatiky v Žiline. Júlový Svetový pohár v Česku bude vôbec poslednou kvalifikačnou súťažou zo všetkých športov pre Hry v Tokiu.
V plaveckom bazéne by sme mali mať isté len jedno miesto, no SPV požiadalo aj o divokú kartu pre Martina Batku. Zatiaľ bez odpovede. „Rád by som tam išiel, ale nemá zmysel sa k tomu nejako špeciálne upínať,“ prezradil nám talentovaný Bratislavčan Batka, ktorý sa v zime pre zmenu preháňa na monolyži.
Nepoznáme ani odpoveď na otázku, či sa niekto k trojici Riapoš, Kánová, Ludrovský pridá aj po kvalifikačnom turnaji v slovinskom Lašku (2. – 5. júna). A či nám bude udelená bipartitná miestenka pre paratriatlon.
Paradrezúru neobsadíme a žiaľ, ani paratlak na lavičke, keďže Marek Kamzík nedávno prehral boj s krátkou ťažkou chorobou. Šiesty najlepší pretekár z Ria mal len 46 rokov.
Zatiaľ 59 letných medailí
Slovenskí paralympionici majú zatiaľ z paralympiád 59 medailí, naposledy v Riu pridali jedenásť, vrátane piatich zlatých. Po dve získali paracyklistika Jozef Metelka a parastrelkyňa Veronika Vadovičová, nečakané piato zlato sa narodilo v boccii, kde Slováci v zložení Samuel Andrejčík, Michaela Balcová s náhradníkom Róbertom Ďurkovičom vyhrali súťaž zmiešaných párov.
Slovensko sa v histórii paralympijských hier môže pochváliť medailami z ôsmich letných športov, v siedmich z nich dokázalo vystúpiť až na ten najvyšší stupeň. Našim top športom s 20 medailami zostáva parastolný tenis, no úspešní sme aj v paracyklistike (11 medailí), v paraplávaní (9) a v paraatletike (7). Základom úspechu je však v prvom rade na najbližší najväčší športový sviatok zdravotne znevýhodnených postúpiť. Aj preto budú nadchádzajúce týždne pre mnohých veľké nervy. Nebude sa totiž rozhodovať len na športoviskách, v hre sú aj miestenky, ktoré pridelí Medzinárodný paralympijský výbor (IPC).
Slováci na letných paralympiádach
Atlanta 1996 – 28 športovcov
Sydney 2000 – 46 športovcov
Atény 2004 – 37 športovcov
Londýn 2012 – 34 športovcov
Rio 2016 – 28 športovcov
Tokio 2020 – zatiaľ 22 športovcov
Autor: Rastislav Hríbik (SPV.sk)