Dobrá linka pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením
♦ e-mailová komunikácia má dve podoby;
♦ chatová poradňa môže byť anonymná, ale má stanovené presné pravidlá komunikácie;
♦ aj Dobrá linka potrebuje pomoc, aby portál mohol byť prevádzkovaný.
Dobrá linka alebo Linka bez bariér. Pod týmito názvami každý, kto potrebuje, nájde psychologickú internetovú poradňu pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením. Dôvodov, prečo by ju deti a mladí ľudia so špecifickými potrebami mohli potrebovať, je veľmi veľa.
Stačí uviesť výsledky nedávneho výskumu Slovenského národného strediska pre ľudské práva na tému Šikana a kyberšikana v školách. Z prieskumu vyplýva, že prítomnosť šikanovania v škole uviedla viac ako polovica respondentov (51,8 percenta). Najvyšší výskyt šikanovania uviedli žiaci a žiačky základných škôl (56 percenta). So šikanou sa stretlo aj takmer 51 percent študentov osemročných gymnázií a 44,8 percenta stredoškolákov.
■ V ponuke (zatiaľ) dve formy komunikácie s poradcami
Dobrá linka je projekt občianskeho združenia IPčko, ktoré vzniklo v roku 2012. A už šesť rokov pomáha cez internet mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v náročných krízových situáciách. IPčko získalo za svoju prácu viacero ocenení. Bolo projektom roka 2012, je členom Asociácie liniek pomoci a Koalície pre deti Slovensko.
Na svojej novej stránke ponúka (zatiaľ) emailovú a chatovú poradňu. Každý mladý človek so zdravotným postihnutím, ktorý sa nachádza v krízovej situácii, si môže vybrať takú formu komunikácie, aká mu v danej situácii najviac vyhovuje. Dobrá linka ponúka e-mailovú poradňu s dvoma možnosťami nadviazania kontaktu.
Do predpísaného formulára na stránke je možné čo najstručnejšie, no zároveň čo najpresnejšie uviesť svoj problém. Prípadne aj otázky, na ktoré mladý človek hľadá odpovede. Záujemca o kontakt s poradňou však môže písať aj priamo zo svojej mejlovej schránky na adresu poradna@dobralinka.sk.
„Napísať nám môžeš kedykoľvek, keď je Ti ťažko, cítiš sa sám, nevieš ako ďalej… Naši vyškolení poradcovia zvyčajne odpovedajú najneskôr do 72 hodín. Ak od nás nedostaneš odpoveď do 72 hodín, skús napísať zo svojho e-mailu alebo si skontroluj, či nemáš plnú schránku,“ uvádza sa v pokynoch zverejnených na portáli Dobrá linka.
Poradňa prostredníctvom chatu je „otvorená“ v pracovných dňoch vždy od 15.00 do 20.00 hodiny. Do online poradne sa vstupuje cez aplikáciu na stránke Dobrá linka, pričom je možnosť výberu poradcu, s ktorým chce klient komunikovať. Poradenstvo je anonymné a zamerané na témy vzťahov, lásky, rodiny či šikany v škole. Záujemca o komunikáciu sa môže ozvať aj vtedy, ak sa cíti sám, je smutný, rieši otázky zmyslu života a pod. Chatové poradenstvo má jasne stanovené pravidla komunikácie, ktoré sú tiež uvedené na stránke.
■ Dobrá linka pomáha viac ako tisíc ľuďom mesačne
Poradenstvo pod vedením skúseného poradcu, ktorý spoluzakladal OZ IPčko, poskytuje pätica poslucháčok a mladých absolventiek psychológie. Ich poradenstvo je bezplatné. Samozrejmosťou je dodržiavanie všetkých zásad súvisiacich so zachovaním dôverného vzťahu. Skutočnosti a informácie, ktoré sa poradcovia počas svojej práce v poradni dozvedia, nebudú v žiadnej forme a podobe rozširované.
Aby však mohla poradňa Dobrá linka pomáhať, potrebujeme sama pomoc pri zabezpečovaní jej bezproblémového chodu. Preto jej prevádzkovatelia ďakujú všetkým, ktorí považujú ich prácu za zmysluplnú a podporujú ju. A podporiť ju finančne môže ktokoľvek akoukoľvek jednorazovou či opakovanou sumou podľa pokynov uvedených na hlavnej stránke. Takto získané peniaze budú použité transparentne pri realizácii projektov, ktoré priamo pomáhajú viac ako tisíc mladým ľuďom mesačne žiť lepší život, bojovať s krízou, v ktorej sa ocitli, a naštartovať novú zmenu.