Elektrický stimulátor premostí prerušenú miechu
Elektrický stimulátor vyvíjajú a skúšajú viaceré vedecké pracoviská.
Klinika Mayo dostala od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov „zelenú“.
Keď sa stimulátor vypne, okamžite sa stratí schopnosť „zvyškovej“ chôdze.
Aj na univerzite v Louisville skúmajú možnosti využitia elektrických impulzov pri odstraňovaní paralýzy.
V poslednom čase sme v odbornej tlači zaznamenali viaceré informácie o pokrokoch pri odstraňovaní paralýzy dolných končatín. Spoločným znakom týchto vedeckých riešení je elektrický stimulátor. Ten veľmi zjednodušene popísané vytvára „novú cestu“ pre impulzy z mozgu do svalstva dolných končatín ponad poškodenú časť miechy.
Elektrický stimulátor v tele nie je „liekom“
Výskumníci kliniky Mayo v americkom štáte Minnesota dosiahli významný úspech v snahe umožniť ľuďom s paralyzovanými nohami znovu chodiť. Komplikovanú operáciu podstúpil Jered Chinnocka (29), ktorý mal úplne znefunkčnené nohy po nehode na snežnom skútri v roku 2013. Chirurg Kendall Lee (na snímke prvý sprava) umiestnil implantát v epidurálnom priestore, v najvzdialenejšej časti miechového kanála, tesne pod zranenou oblasťou.
Elektródu pripojil k zariadeniu generátora impulzov pod kožu v Chinnockovej brušnej oblasti, ktorá komunikuje bezdrôtovo s externým regulátorom. Klinika Mayo dostala od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov povolenie používať tento elektrický stimulátor na daný druh dysfunkcie dolných končatín.
„Potvrdil sa náš predpoklad, že sieť neurónov pod poranením miechy môže byť funkčná aj po dlhšie trvajúcej paralýze,“ vyjadril sa pre americké médiá Kendall Lee, spoluautor hlavného výskumu, neurochirurg a riaditeľ neurónových laboratórií kliniky Mayo.
Na bežiacom páse s minimálnou rýchlosťou
Samotná operácia a elektrický stimulátor v tele nie sú „liekom“. Vytvárajú len predpoklady na zlepšenie daného zdravotného stavu. Jereda preto čakala náročná rehabilitácia, ktorá bola do detailov „naordinovaná“ výskumným tímom. Striktne musela byť dodržaná postupnosť cvičení, ich frekvencia i časové limity. Počas rehabilitácie lekári upravovali výkonnosť stimulátora, aby bol pacient čo najviac samostatný.
Výskum preukázal, že Chinnock (na snímke v strede) je schopný prechádzať po rovnom teréne s použitím chodítka, ktoré má predné kolieska. Dokonca udrží krok na bežiacom páse s minimálnou rýchlosťou. Ruky má vtedy položené na nosnej tyči, aby udržal rovnováhu. Keď sa však elektrický stimulátor vypol, Chinnock stratil schopnosť chôdze a ostal znovu paralyzovaný.
Celkom 331 „rehabilitačných“ krokov
Jered Chinocka po operácii absolvoval 113 rehabilitačných cvičebných celkov, počas ktorých urobil 331 krokov. Samozrejme pod dohľadom špecializovaného fyzioterapeuta. V súčasnosti urobí Jered niekoľko pomalých krokov s pomocou chodítka. Je však presvedčený o tom, že pokračujúcim cvičením sa v budúcnosti „dopracuje“ k urobeniu niekoľkých krokov bez akejkoľvek opory.
Zdroj: Klinika Mayo
■ Elektricky stimulátor nepomôže všetkým pacientom
Obdobný proces pri obnove hybnosti dolných končatín skúmajú aj na univerzite v Louisville v americkom štáte Kentucky. Aj ich terapia, tiež podporená náročným rehabilitačným procesom, má sľubné výsledky. Podľa lekárov zapojených do tohto vysokoškolského výskumu si však elektrický stimulátor a procesy, ktoré vyvoláva, vyžaduje hlbšie skúmanie.
Univerzita prvý úspech zaznamenala u 23-ročnej Kelly Thomasovej. Tá po trojmesačnom rehabilitačnom programe urobila prvé dva – tri kroky samostatne. Na druhý deň sa pomalými krokmi „rozpohyboval“ ešte jeden pacient z jej skupiny. Avšak u ďalších dvoch terapia už taká úspešná nebola.
„Som z toho nadšená,“ okomentovala univerzitné výsledky Cristina Sadowská, odborníčka na rehabilitáciu z Univerzity Johna Hopkinsa v americkom štáte Maryland.
■ Rozdiel nedokážeme zdôvodniť
Upozornila, že metóda s použitím elektrického stimulátora nemá u každého pacienta s porušenou miechou rovnaký efekt. Vysvetlila, že touto metódou sa využívajú zvyškové nervové spojenia, ktoré nie sú po poškodení miechy používané. Podľa jednej teórie sú nervy pod miestom poškodenia síce živé, ale nečinné. Vysielanie elektrických impulzov v špeciálnych zväzkoch by nefunkčné obvody mohlo „prebudiť“.
„A v kombinácii s dôkladnou rehabilitáciou im umožní opäť prijímať jednoduché príkazy,“ hovorí o svojej vizii Cristina Sadowská.
Prečo ostanú nervové spojenia živé len niekedy?
Žiaľ, neplatí to pri každom poranení miechy. Vedecky nevieme zdôvodniť, prečo sú prerušené nervové spojenia raz živé, inokedy zase nie. V tomto smere sa zatiaľ žiadny výskum nerobil. A to, či je prerušené nervové spojenie ešte živé, nedokážeme diagnostikovať.
„Isté zotavenie preto možno dosiahnuť len vtedy, ak máte správne podmienky. Miecha sa podľa nej môže naučiť pracovať. Nie tak dobre ako predtým, ale nejakým spôsobom fungovať môže,“ poznamenala profesorka Susan Harkemaová.
Zdroj: NEWS
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/paralyzovany-pacient-rozhybe-nohy/
https://www.vozickar.info/tema-dekubity/
https://www.vozickar.info/klinika-axon-pre-pacientov-s-dmo/
https://www.vozickar.info/moderne-kupele-klimkovice/