Po roku znova nezodpovedaná otázka – je eurokľúč konečne aj na Slovensku?
Vďaka projektu Eurokľúč môžu hlavne vozičkári odomykať WC pre imobilných a ďalšie zariadenia v celej Európe jediným špeciálnym kľúčom. Tento ústretový systém pomoci pohybovo a inak zdravotne postihnutým ľuďom poznajú a využívajú vo väčšine členských krajín Európskej únie, ako aj v ďalších štátoch. Eurokľúč poznajú aj zdravotne postihnutí na Slovensku. Tragédiou však je, že dlhé roky márne čakajú, kedy ho budú môcť konečne aj používať.
-
Eurokľúč pod krídlami Únie pomoci a podpory zdravia
Už vlani sme zisťovali, v akom štádiu je implementácia projektu Eurokľúč na Slovensku, ku ktorej sa naša krajina zaviazala už v roku 2009. Výsledky nášho šetrenia sme vtedy zhrnuli do reportáže s veľavravným titulkom Eurokľúče pre zdravotne postihnutých k toaletám sú v nedohľadne.
Sú dnes zdravotne hendikepovaní ľudia bližšie k eurokľúču ako pred rokom? To bola základná otázka, na ktorú sme hľadali odpoveď tentokrát. A začneme jednou zásadnou zmenou. Vlani bola garantom realizácie projektu Eurokľúč Asociácia na ochranu práv pacientov. Jej prezidentka Katarína Kafková portálu vozickar.sk povedala:
„Projekt Eurokľúč si so sebou z našej Asociácie zobral Petr Kučera do Únie pomoci a podpory zdravia.“
A tak sme novému garantovi projektu Eurokľúč poslali tri konkrétne otázky:
- Čo sa podarilo v priebehu roka urobiť pre implementáciu projektu Eurokľúč na Slovensku?
- Čo je potrebné a kto by to mal urobiť, aby bol projekt na Slovensku realitou?
- Prečo podľa vás v realizácii tohto projektu Slovensko toľko mešká, keď Eurokľúč už pomáha zdravotne postihnutým vo všetkých okolitých krajinách, ale povedzme aj v Turecku?
Odpoveď sme dostali od Petra Kučeru, predsedu Únie pomoci a podpory zdravia (uvádzame ju v nezmenenej podobe):
„Všetky informácie vzhľadom na postupné rozširovanie aktivít zverejňujeme na webe www.bezbariery.webnode.sk. Situácia sa zmenila hlavne v tomto roku, čo považujeme za veľmi dôležité. O aktivitách, ktoré pripravujeme v spolupráci a našimi partnermi budeme informovať v rámci naplnenia dohovorov s našimi partnermi rozširovania projektu. Týmto krokom napĺňame naše dohovory s partnermi, ktorí začali systém Eurokľúč podporovať až v tomto roku.“
Teda na tri konkrétne otázky sme dostali odpoveď v štyroch nejasných, takmer nezrozumiteľných vetách. Pochopiteľný bol jedine odkaz na internetovú stránku, kde by sme mali nájsť „všetky informácie.“
-
Nadšenie, že eurokľúč je na Slovensku, vystriedala skepsa
A tak sme ich začali hľadať. Postupne sme sa preklikávali zo stránky na stránku, z jednej sekcie do druhej. Zaujímavé je, že odkazy typu: Viac užitočných/aktuálnych informácií nájdete na stránke… nás vracali tam, kde sme už boli a žiadne nové užitočné/aktuálne informácie sme na nich nenašli. Až po x-tom preklikávaní sa nám „zadarilo“ a na stránke http://bezbariery.webnode.sk/pre-pacientov/ sme konečne našli to, čo sme hľadali: „V prípade, že máte záujem o Eurokľúč, prikladáme v elektronickej podobe žiadosť…“
Telefonicky sme sa 6. júna spojili s P. Kučerom, od ktorého sme sa dozvedeli, že eurokľúč zatiaľ kompenzačnou pomôckou nie je a nie je ani vytvorený zoznam chorôb, pri ktorých je eurokľúč nárokovateľnou pomôckou. Každú žiadosť Únia údajne konzultuje so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Pokiaľ si pacient chce eurokľúč kúpiť za približne 35 eur aj s poštovným na dobierku, po schválení žiadosti ho obratom dostane. Únia tiež rokuje so VšZP o poskytnutí 76 eurokľúčov pre sociálne odkázaných pacientov, ktorí si ho nemôžu kúpiť.
Hurááá, povedali sme si nadšene. Takže k získaniu eurokľúča je potrebné urobiť už iba jeden krok. V presvedčení, že sa veci so slovenským eurokľúčom výmenou garanta skutočne pohli dopredu, sme postupovali podľa internetových pokynov.
Fakt, že jedna z ponúkaných e-mailových adries na internetovej stránke je neplatná, nás až tak netrápilo. Z tej druhej sme dostali spätnú odpoveď o prijatí žiadosti s poznámkou, že s prílohou spĺňa nárok pacienta na eurokľúč. V ten istý deň, 10. júna sme dostali e-mail od Petra Kučeru nasledujúceho znenia:
„Potvrdzujeme prijatie Vašej žiadosti o Eurokľúč. Vašou žiadosťou sa budeme zaoberať budúci týždeň s tým, že Vás budeme kontaktovať telefonicky na Vami uvedené telefónne číslo“.
Každým dňom čakania na vyriešenie žiadosti o eurokľúč, sa nadšenie, že aj na Slovensku už pacienti majú možnosť získať tak prepotrebnú pomôcku, zmenšovalo. Eurokľúč vo svojich rukách sme už tak jasne nevideli. Na konci mesiaca sa naše nadšenie preklopilo do skepsy a z očí sme si zložili ružové okuliare.
-
Žiadosť o eurokľúč je nenápadne schovaná
Začali sme reálne uvažovať, klásť si otázky a fabulovať možné odpovede na ne.
- Ak by Únia pomoci a podpory zdravia skutočne posielala eurokľúč tým, ktorí sú zaň ochotní zaplatiť, isto by sa s touto aktivitou pochválila. My sme však našli len jednu zmienku o odovzdaní jedného jediného eurokľúča, aj to z 9. októbra 2015 – http://www.teraz.sk/zdravie/system-eurokluc-sa-opat-otvara-pr/159869-clanok.html.
- Ak by Únia vyvíjala nejakú konkrétnu činnosť v prospech tých, ktorí eurokľúč potrebujú, isto by to zverejnila. My sme si však na jednej stránke s užitočnými informáciami – http://www.eurokluc.sk/uzitocne-informacie.html – prečítali posledný záznam z 1. 1. 2015 (zrejme ide o preklep a má tam byť uvedené 1. 1. 2016). Ďalší informačný deficit sme zaznamenali na stránke Eurokľúč – Odomykáme Európu pacientom http://bezbariery.webnode.sk/eurokluc-odomykame-europu-pacientom/. Sú na nej odkazy na 5 oblastí/aktivít. Na tejto stránke údajne v krátkom čase Únia zverejní menoslov členov pracovnej skupiny k tomuto projektu. Pod iným odkazom vraj nájdeme postupne aktualizované údaje k projektu a jeho vývoju. Nič tam však nie je, stránky sú „mŕtve“. Únia pritom projekt zastrešuje už od októbra 2015, teda dosť času na zverejnenie aspoň základných informácií. Čo i len jedna veta chýba dokonca aj pod odkazmi, ktoré by na počkanie doplnil každý zdravotne postihnutý, ktorému by eurokľúč výrazne zlepšil/skvalitnil život. Namiesto týchto potrebných informácií Únia nabáda vyplňovať prostoduchú anketu a stiahnuť si nepotrebný leták o tom, na čo slúži eurokľúč. To predsa už všetci, ktorých sa to týka, dávno vedia.
- Najzarážajúcejšie (a najpodozrivejšie?) je, že Únia o možnosti kúpiť si eurokľúč neinformuje na viacerých hlavných stránkach venovaných eurokľúču ako o „najhorúcejšej“ informácii a ponuke. Našli sme ju len na stránke – http://bezbariery.webnode.sk/. Žiadosť je však v podstate schovaná, len náhodne objaviteľná. Ak budete trpezlivo postupne otvárať všetky sekcie stránky, k tej so žiadosťou o kúpu eurokľúča musíte urobiť sedem preklikov.
V tejto súvislosti (len tak na okraj) uvedieme, že v sekcii Novinky nájdete napríklad informáciu, že 19. 5. sa konalo niekoľko seminárov a pracovných stretnutí k projektom podporených Záštitou SK PRESS 2016. Pracovného stretnutia sa zúčastnili… A po tejto všeobecnej informácii nasleduje nekonkrétny prísľub, že ďalšie pracovné stretnutie pre členov pracovných skupín bude niekedy usporiadané. Avšak informácia, že si možno kúpiť eurokľúč pre zostavovateľov stránky zrejme novinkou nie je.
-
Neveríme, že niekto stavia „potemkinovu dedinu“
Nekonkrétne, nejasné, niekedy až zavádzajúce informácie o projekte Eurokľúč, garantom ktorého je Únia pomoci a podpory zdravia, si ťažko vysvetliť. Uvažujme nahlas. Únia od októbra 2015, kedy, možno za zvláštnych okolností, prevzala garanciu nad Eurokľúčom, podľa nás zrejme (zatiaľ) neurobila zásadný a dlhodobo očakávaný pokrok v implementácii tohto projektu na Slovensku. Veď prakticky nepribudlo ani jedno nové WC s eurozámkou, podnikatelia neprichádzajú s konkrétnymi aktivitami pri budovaní zariadení s eurozámkami. Únia zrejme nemá fyzicky k dispozícii eurokľúče. Nie je uzavretá dohoda so zdravotnými poisťovňami, neexistuje indikačný zoznam chorôb. A preto zrejme je ešte predčasné „masívne“ informovať o možnosti kúpiť si eurokľúč.
Ak sa tieto naše domnienky približujú k pravde, potom by bolo serióznejšie, keby Únia písala o vytváraní zoznamu predbežných záujemcov o eurokľúč a nebalamutila ľudí tým, že im eurokľúč obratom pošle. „Nášmu“ žiadateľovi ho doposiaľ neposlala a nikto ho ani nekontaktoval.
A teraz iná úvaha. Čo keď bolo prevzatie projektu začiatkom budovania „potemkinovej dediny“? Veľa sľubov, alegórie, navonok veľa internetových informácií, ktoré sú však nejasné a nekonkrétne. Nech to na prvý pohľad vyzerá, že sa okolo projektu stále niečo deje. Predsa nikto nebude detailne zisťovať, či sa niečo v prospech ľudí, ktorí eurokľúč potrebujú, aj skutočne niečo deje…
Nejdeme radšej ďalej rozvíjať naše úvahy týmto smerom. Netvrdíme, že je to tak, lebo si nevieme dosť dobre predstaviť, kvôli čomu by z projektu Eurokľúč niekto robil „potemkinovu dedinu“. Dajú sa z toho vytĺcť nejaké kšefty, prachy? Nechceme tomu veriť. Azda nikto si nenaplánoval parazitovať na chorých ľuďoch.
-
Úsmevná česká inšpirácia na americký spôsob
Pri surfovaní po stránkach venovaných projektu Eurokľúč sme narazili na viaceré informácie, ktoré sú nepresné, skreslené či doslova nepravdivé. Neodpustíme si však komentár k jednej vete na oficiálnej stránke Únie pomoci a podpory zdravia venovanej projektu Eurokľúč: „Keďže projekt je v svojich začiatkoch, veríme, že zoznam partnerov sa bude rozširovať“.
Nech to je myslené akokoľvek, táto veta je obsahovo (veľmi slušne povedané) veľkou nepravdou. Znovu pripomíname, samotná myšlienka otvárania WC a ďalších priestorov a zariadení jedným kľúčom hendikepovanými osobami vznikla už v roku 1986 v Nemecku. Slovensko deklarovalo pripojenie sa k projektu v roku 2009. Únia pomoci a podpory zdravia sa realizácii tohto projektu venuje od októbra 2015. No všetko, čo sa doposiaľ v projekte Eurokľúč realizovalo pre ľudí, zabezpečila ešte Asociácia na ochranu práv pacientov, odkiaľ si projekt Eurokľúč so sebou zobral Petr Kučera. Dúfajme, že preto, aby sa projekt Eurokľúč raz skutočne pohol dopredu.
Príkladov ako na to, je v okolitých krajinách viac ako dosť. A ak už sa chce Únia inšpirovať susedným Českom, tak nech to nerobí zdieľaním kuriozít z portálu vozickarskenoviny.cz. Nech sa inšpiruje tým, čo sa u našich susedov reálne urobilo v prospech zavedenia projektu Eurokľúč do praxe. V Česku ho začali uplatňovať už v roku 2007 a v súčasnosti rátajú miesta a zariadenia, ktoré majú špeciálne eurozámky, na stovky, počet zdravotne znevýhodnených, ktorým bol poskytnutý eurokľúč, rátajú na tisíce. Nie je problém zobraziť si mapu s presným počtom miest a zariadení s eurozámkou v jednotlivých mestách. Našli sme aj pravidelne aktualizovaný zoznam týchto miest s GPS súradnicami.
A na záver jedna perlička, ktorá pripomína krásy Slovenska v podobe fotografie švajčiarskych lúk na bilbordoch z dávnej predvolebnej kampane HZDS. Únia pomoci a podpory zdravia na stránke Bariéry bez bariéry?! uverejňuje „geniálnu“ fotografiu rodinného domu v San Diegu v USA a ďakuje za inšpiráciu našim susedom v Česku. Pritom, pokiaľ by bol záujem, kurióznych bariér je viac ako dosť aj na Slovensku. Napríklad na stránke http://lol.go-ok.eu/.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/eurokluce-pre-zdravotne-postihnutych-k-toaletam-su-v-nedohladne/
https://www.vozickar.info/zuzana-stavrovska-komisarka-na-ochranu-prav-zdravotne-postihnutych/
https://www.vozickar.info/bezbarierovost-uradov-prace-preverovala-ombudsmanka-j-dubovcova-1/
https://www.vozickar.info/konflikt-kvoli-zakonu-c-4472008/
https://www.vozickar.info/vzdelavanie-zdravotne-znevyhodnenych-deti/