Eurokľúč na Slovensku pod drobnohľadom portálu Vozickar.info
Aj naša krajina je zapojená do celoeurópskeho projektu Eurokľúč. Ten umožňuje ťažko zdravotne postihnutým (ŤZP) osobám otvárať prevažne verejné WC so špeciálnou vložkou jediným kľúčom. Od vlaňajška tento projekt zastrešuje občianske združenie Bez bariéry – Národná platforma proti bariéram. Záujemcom nielenže poskytuje eurokľúč na Slovensku, ktorý otvára všetky WC s týmito špeciálnymi zámkami hlavne v krajinách EÚ. Združenie vytvára podmienky aj pre zvyšovanie počtu prístupových bodov, kde je možné eurokľúč použiť.
Ako sme v minulosti viackrát konštatovali, implementácia tohto projektu v SR výrazne stagnuje. Pred rokom sme síce konštatovali, že Eurokľúč na Slovensku už konečne je, ale… Využiteľný bol skôr v zahraničí ako doma, pretože WC so špeciálnymi zámkami sme mali minimum. Zlepšil sa tento, v porovnaní prakticky so všetkými krajinami EÚ, katastrofálny stav? Je eurokľúč na Slovensku už použiteľný? Aj to boli otázky, na ktoré sme hľadali odpovede v rozhovore s Petrom Kučerom, predsedom OZ Bez bariéry – Národná platforma proti bariéram.
Významná pomoc železničiarov pri rekonštrukciách staníc
- Koľko nových WC bolo v rámci Európskeho zámkového systému NHZC-SR otvorených v tomto roku?
– Posledné prístupy väčšieho rozsahu zabezpečila spoločnosť Slovnaft, ktorá inštalovala špeciálne vložky do dverí WC pre ŤZP na svojich 19 čerpacích staniciach. Posledné miesto, kde bolo takto upravené WC, je železničná stanica Banská Bystrica. WC pre imobilných budú v dohľadnom čase vybavené eurozámkami aj pri pripravovaných rekonštrukciách železničných staníc v Lučenci a Štúrove. Dôležitým faktom je, že sa nám podarilo dostať systém Eurokľúč do Národného implementačného plánu rozvoja železničnej dopravy v pôsobnosti ministerstva dopravy. Preto počas rekonštrukčných opráv železničných staníc budú WC pre ŤZP osoby vždy vybavené špeciálnou vložkou a eurokľúč na Slovensku bude mať zase širšie využitie.
- Žilinský samosprávny kraj vám poskytol zoznam približne 160 miest, ktoré by mohli byť osadené prístupovým systémom pre eurokľúč. Podarilo sa vám niektoré z týchto ponúk aj realizovať?
– Áno, Žilinská župa, resp. odbor zdravotníctva spolu s niektorými pacientskymi organizáciami tento zoznam pre nás vytvorili. Bol podnetom nielen k osloveniu majiteľov nehnuteľností, kde sa tieto vhodné miesta nachádzajú. Využili sme ho aj na overenie stavu WC pre ŤZP, nakoľko tieto priestory sa často stavajú skladom pre upratovačky.
Niektoré z miest zo zoznamu už boli vybavené systémom Eurokľúč, hlavne železničné a čerpacie stanice. Zoznam je však dôležitým podnetom pre systematické odstraňovanie bariér v národnom prostredí. Preto sme aj ďalšie kraje požiadali o vytvorenie obdobného zoznamu miest, kde budú osadené WC, ktoré otvorí eurokľúč na Slovensku. Podali sme tiež náš návrh novely stavebného zákona, aby posudzovanie bariérovosti bolo zabezpečené od prípravy a schvaľovania stavby až po kolaudáciu.
Komentár redakcie portálu Vozickar.info č. 1
Implementácia európskeho projektu Eurokľúč je na Slovensku od začiatku jazdou na sánkach v lete… Aj to po rozbahnenej rovine. Buď stojíme na mieste alebo sa ledva vlečieme. Veď posúďte sami. Aktuálne má v SR eurokľúč 1 300 osôb. Použiť ho môžu na 83 miestach. Raritou je Trnavský kraj, kde je len 5 (slovom päť) WC so špeciálnou zámkou pre eurokľúč. V susednom Česku je v obehu vyše 4 500 kľúčov, ktorými si postihnutí otvoria takmer 700 WC. V Rakúsku je vyše 11-tisíc eurokľúčov a 90-tisíc miest, kde pasujú do dverí či zdvíhacích zriadení….
A teraz iný, rovnako skľučujúci pohľad. Občianske združenie Bez bariéry – Národná platforma proti bariéram prevzalo záštitu nad projektom v auguste 2016. S tým, že sa eurokľúč na Slovensku konečne rozbehne. V tom čase už WC s vložkami pre eurokľúč mala vo svojich prevádzkach Všeobecná zdravotná poisťovňa a McDonaldˊs. Začalo sa tiež rokovať, aby boli špeciálne zámky vo WC pre imobilných vo vybraných rekonštruovaných železničných staniciach. OZ Bez bariéry teda za viac ako rok dohodla spoluprácu s jedným jediným novým subjektom – Slovnaftom. Dá sa to (slušne) nazvať inak ako slimačie tempo?
Eurokľúč na Slovensku sa pomaličky udomácňuje
- Koľko eurokľúčov za finančnú úhradu ste doposiaľ vydali žiadateľom?
– Eurokľúč na Slovensku stojí vrátane poštovného, balného a poplatkov 33,58 eur. Posielame ich na dobierku poštou, aby žiadateľ nemusel platiť vopred. Na Slovensku je približne 1 300 eurokľúčov. V minulosti bola určená cena za eurokľúč vo výške 53 eur, čo sme od ľudí nikdy nežiadali a ani žiadať nebudeme. Zistili sme, že táto cena bola stanovená v minulosti iným subjektom a nie našou organizáciou. Od takého navýšenia ceny sa dištancujeme.
- V roku 2016 vám VšZP darovala 76 eurokľúčov. Komu ste ich „posunuli“?
– Áno, VšZP nám poskytla tento nefinančný dar. Z uvedeného počtu sme 20 eurokľúčov poskytli občianskemu združeniu ACTIV8, ktoré ich malo prideliť na Mokrohajskej v Bratislave. Dostala ich aj organizácia SZTP v Dunajskej Strede. Dva eurokľúče sme odovzdali vlani v decembri ministrovi dopravy, aby sa vedenie rezortu začalo zaoberať odstraňovaním bariér na Slovensku. Ostatné eurokľúče boli odovzdané na základe žiadosti po našej výzve na webe žiadateľom z radov ŤZP s adekvátnym postihnutím v zmysle patentu a dvom pacientskym organizáciám pre svojich zdravotne postihnutých členov.
- V roku 2016 ste mali na domovskej internetovej stránke umiestnenú anketu s názvom Bariéry na Slovensku, ktorú ste k 31. 1. 2017 ukončili. Ako využijete informácie, ktoré z nej vyplynuli?
– Výsledky z tejto ankety sú zverejnené na adrese http://bezbariery.webnode.sk. Stali sa základom pre naše návrhy spojené so systematickým odstraňovaním bariér na Slovensku. Paradoxom je, že sme ako jediný štát medzi členskými krajinami EÚ, v ktorom nie je povinnosťou budovať bezbariérové prístupy. Snažíme sa to postupne a v rámci možnosti zmeniť. Jedným z týchto snažení je aj náš návrh novely stavebného zákona, ktorý bol konzultovaný s akademickou obcou a ďalšími organizáciami. Následne sme ju odovzdali kompetentným štátnym inštitúciám.
Komentár redakcie portálu Vozickar.info č. 2 a 3
Nevieme si predstaviť, akú výpovednú hodnotu môžu mať odpovede na (mizerných) šesť otázok, z ktorých prvé tri sú demografického charakteru. A ostávajúce sú príliš všeobecné. Navyše, ak sa do ankety v roku 2016 zapojil „neuveriteľný vysoký“ počet – viac ako 100 dobrovoľných respondentov. Rovnako všeobecná, logicky, musela byť aj odpoveď na našu otázku, ktorá mala „až“ jednu vetu. Ostávajúca „vata“ už bola o niečom úplne inom.
V súvislosti s týmto minidotazníkom si neodpustíme poukázať na jednu kuriozitku. V otázke č. 5 – Dal(a) ste sám(a) podnet na odstránenie bariéry vo Vašom okolí? – je daná okrem alternatívy odpovedať áno alebo nie, aj možnosť zvoliť odpoveď – neviem. Je naozaj empatické, že zostavovateľ dotazníka myslel aj na to, že medzi respondentmi môžu byť ľudia povedzme so stareckou demenciou.
Musíme sa pristaviť aj pri „vate“, ktorá nesúvisí s pôvodnou otázkou. P. Kučera výrokom, že sme jediný štát medzi členskými krajinami EÚ, v ktorom nie je povinnosťou budovať bezbariérové prístupy, vyvoláva dojem, že nemá dostatočné informácie o legislatíve „zabezpečujúcej“ bezbariérovosť v SR. Jeho tvrdenie je totiž (hrubo) nepravdivé. Už len z toho pohľadu, že zákony EÚ sú nadradené domácej legislatíve členských krajín. Takže bezbariérovosť „strážená“ legislatívou Únie je záväzná aj pre Slovensko. Navyše, už od decembra 2002 je účinná vyhláška MŽP SR č. 532/2002 Z. z., ktorá stanovuje podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Vo svojej štvrtej časti má dokonca uvedené základné zásady pre vytváranie bezbariérového prostredia pri výstavbe a rekonštrukciách.
Táto právna norma sa však často nedodržiava, obchádza. Preto by bolo omnoho sympatickejšie, keby sa združenie Bez bariéry nezaťažovalo vypisovaním podnetov, ktoré už sú v pripravovanej novele stavebného zákona dávno zapracované. Namiesto toho by mohlo monitorovať výstavbu významných verejných budov a ešte pred kolaudáciou upozorňovať kompetentných, že je porušený zákon.
Príručka medzinárodných štandardov prístupnosti
- Aké aktivity s cieľom zvýšiť počet WC osadených prístupovým systémom Eurokľúč ste uskutočnili tohto roku?
– Okrem rokovaní s rôznymi inštitúciami, ktoré môžu zmeniť prostredie prístupu k základným ľudským potrebám zdravotne postihnutých občanov a návštevníkov Slovenska, je asi najdôležitejšie to, že sme s ďalšími partnermi pripravili medzinárodný projekt Bez hraníc a bariér. Projekt bol podporený v rámci INTERREG SK-HU a dopadové územie na Slovensku je Banskobystricky kraj. Okrej iného je cieľom projektu analýza prostredia bariérovosti v tomto regióne a spolupráca s ďalšími inštitúciami v oblasti systematického odstraňovania bariér. Projekt si tiež kladie za úlohu vytipovať 200 miest, ktoré by mohli byť osadené prístupovým systémom pre eurokľúče na Slovensku.
Tiež sme zostavili príručku v zmysle medzinárodných štandardov prístupnosti, ktorú v súčasnosti posudzujú a pripomienkujú profesori a ďalší vedeckí pracovníci na slovenských univerzitách. Chceme tieto odporúčania dostať medzi architektov a investorov tak, aby tieto pravidlá boli reálne plnené. Naši kolegovia už s týmito odbornými materiálmi ovplyvňovali posudzovanie niektorých projektov. Okrem iného vytvorili aj odporúčania pre konkrétne budovy spojene s pohybom zdravotne postihnutých, ktoré sa v súčasnosti realizujú.
- Môžete byť konkrétny, pri projektovej príprave či pri výstavbe ktorých objektov sa vám podarilo investorov primäť k spolupráci?
– Najdôležitejšia je asi zmena prístupu k vlakom na Hlavnej stanici v Bratislave, ktorá sa teraz zabezpečuje koordinovane medzi ŽSR a Magistrátom hlavného mesta Bratislava tak, aby bezbariérový prístup bol už od električkovej stanice Hlavná stanica po peróny a pohyb v budove. WC pre ŤZP bolo vybavené systémom Eurokľúč už v minulosti. Ďalej ide o autobusové stanice, futbalové a hokejové štadióny a podobne.
Komentár redakcie portálu Vozickar.info č. 4
Úpenlivé zdôrazňovanie, že občianske združenie podalo „návrh novely stavebného zákona“ ako svoju najvýznamnejšiu aktivitu, je nelogické a navyše aj zbytočné. Nelogické preto, lebo „kučerovci“ mohli akurát navrhnúť prijatie určitých formulácií/zmien, ktoré sa týkajú povedzme bezbariérovosti pri výstavbe. Rozsah celej pripravovanej novely je príliš obsiahly na to, aby ju zvládlo pripraviť jedno maličké občianske združenie (veď ani nemá zákonodarnú právomoc).
A zbytočné je to preto, lebo požiadavky týkajúce sa bezbariérovosti boli do pripravovaného zákona zahrnuté už v úvodnej fáze. Rozsiahla novela stavebného zákona sa totiž pripravuje aj preto, aby do neho boli implementované medzinárodné normy týkajúce sa bezbariérovosti, ktoré Slovensko musí akceptovať (zákony EÚ), resp. ich ratifikovalo (Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím; čl. 9 tohto dohovoru sa zaoberá prístupnosťou do verejných objektov pre ľudí so zdravotným postihnutím).
Vozičkársky web má úroveň „mínus piate poschodie“
- Vráťme sa k pôvodnej téme. Okrem WC sú pre telesne postihnutých problémom aj uzamknuté plošiny. Snažíte sa hľadať riešenia, aby ich odomkol eurokľúč na Slovensku?
– Tento projekt má jedno zo základných odporúčaní aj v prípade uzamknutých priestorov a technických zariadení určených pre ŤZP. V súčasnosti pripravujeme systém pre zmenu prístupu u zdvíhacích plošín tak, aby bol možný a bezpečný prechod na samoobslužnú prevádzku. A to buď samostatne alebo so sprievodcom, po stránke bezpečnosti i legislatívy SR. Veríme, že tento systém zmeny bude čoskoro dokončený a to, čo je v zahraničí bežne u zdvíhacích plošín, bude reálne aj na Slovensku.
- Zachytili sme informáciu, že EÚ pristupuje k celoplošnej výmene zastaraných vložiek. V niektorých krajinách údajne už sú nahrádzané čítačkami čipových kariet. Viete o tejto iniciatíve a ak je to pravda, čo to pre ďalšie budovanie prístupových bodov projektu Eurokľúč môže znamenať?
– Opäť zaujímavá otázka… S touto informáciou sme sa už stretli niekedy v polovici tohto roka a znovu niekedy v októbri. Keď sme ju preverovali, nikde sme nenašli oficiálny dokument – nariadenie či usmernenie Európskej komisie či Európskeho parlamentu. Podľa našich informácií majiteľ patentu nehodlá iniciovať žiadne zmeny v projekte Eurokľúč. Celý systém je overený a funkčný od roku 1986. Preto by som nehovoril o zastaranom systéme, ale o systéme osvedčenom a funkčnom.
Treba si tiež uvedomiť, že v prípade takejto zmeny by išlo o úpravu na mnoho desaťtisíc, možno aj stoviek tisíc prístupových miest v Európe, ale aj v iných krajinách, napríklad v Kanade. A vymeniť by sa muselo niekoľko desiatok miliónov eurokľúčov. To sú nepredstaviteľné náklady a nemenej náročná by bola aj technická realizácia. My sme túto informáciu konzultovali aj v iných krajinách a tiež nemajú informácie o tomto kvázi rozhodnutí. Takže sa touto otázkou budeme zaoberať, až bude oficiálne potvrdená.
Komentár redakcie portálu Vozickar.info č. 5
Prostredníctvom viacerých zdrojov sme priamo v „srdci“ EÚ pátrali, či je táto informácia pravdivá. Až Lukáš Kuncl, asistent Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie nás z Bruselu informoval, že v projekte Eurokľúč neboli schválené žiadne zmeny. Ani sa nepripravujú.
Hoax (nepravdivá správa) sa prvý raz objavil 1. apríla na portáli vozíčkářske noviny. Zrejme ako prvoaprílový žart. Nám to však ako vtip nepripadá, pretože zneisťovať ľudí, ktorí prekonávajú mnohé iné životné prekážky, je minimálne necitlivé. Ale budiž, každý má inú (intelektuálnu) úroveň, inde položenú hranicu trápnosti. Choré a primitívne je však to, že editor v závere textu, ani nikde inde neuviedol, že ide o holý výmysel. Zaradenie informácie do rubriky zábava s uvedením dátumu 1. apríl je v serióznej žurnalistickej praxi ako označenie hoaxu jednoducho nedostatočné, neprofesionálne. Aj bulvár má svoje pravidlá a (etické) mantinely. Tento vozičkársky web ich však prevalil aj na úrovni „mínus piate poschodie“.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/konecne-mame-eurokluc-na-slovensku/
https://www.vozickar.info/eurokluc-na-slovensku-este-stale-nie-je/
https://www.vozickar.info/eurokluce-pre-zdravotne-postihnutych-k-toaletam-su-v-nedohladne/
https://www.vozickar.info/maria-szegfuova-bojuje-s-uradnikm/