Eurokľúče pre zdravotne postihnutých k toaletám sú v nedohľadne
RÝCHLE ZAPOJENIE SA DO MEDZINÁRODNÉHO PROJEKTU SĽUBOVALO SLOVENSKO ÚDAJNE UŽ PRED ŠIESTIMI ROKMI ● AKTUÁLNE SVOJE PRÍSĽUBY SPLNILA LEN VšZP, PRIPOJIL SA McDONALD’S ● NÁRODNÝ KONTAKTNÝ BOD SYSTÉMU EUROKĽÚČ MÁME, INFORMÁCIE SÚ VŠAK KUSÉ ● EUROKĽÚČ (ZATIAĽ?) NA SLOVENSKU NEDOSTANETE, ANI SI HO NEKÚPITE ●
Systém doposiaľ fungujúci na Slovensku bol v minulosti známy aj v iných krajinách – verejné WC pre vozičkárov a ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby čiastočne vybudované máme, no často sú zamknuté. Pre kľúč si treba zájsť na recepciu, k informátorovi, za obsluhou. Tento zaužívaný systém, ktorým prevádzkovatelia zamedzujú po(zne)užívanie špeciálneho WC zdravými, obťažuje hendikepovaného a núti ho pri pýtaní kľúčov v podstate informovať neznámych ľudí o svojich intímnych potrebách. Navyše, pri niektorých ochoreniach, ktoré sú spojené napríklad s imperatívnym močením, je vyhľadávanie osoby, ktorá má kľúč od WC, prinajmenšom stresujúce.
Pre ŤZP osoby mimoriadne ústretový projekt Eurokľúč
V Nemecku vyriešili tento problém už v roku 1986. Po celej krajine vymenili zámky na špeciálnych WC pre vozičkárov. Na ktoromkoľvek mieste sa taká toaleta dá otvoriť rovnakým kľúčom. Takáto pomoc zdravotne hendikepovaným Európu zaujala, a preto sa nemecká iniciatíva stala celoeurópskym projektom pod názvom Eurokľúč. Pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu a orientácie predstavuje jeden univerzálny kľúč možnosť voľného prístupu na sociálne zariadenia (WC), k využitiu technických kompenzačných zariadení (výťahy, zvislé a schodiskové plošiny) vo väčšine štátov Európy a už aj v USA.
V takmer tridsiatich európskych krajinách bolo zdravotne postihnutým vydaných vyše milión eurokľúčov. Tie umožňujú prístup na viac ako stotisíc WC a k technickým kompenzačným zariadeniam. Nájdete ich na benzínových čerpadlách, v motorestoch, obchodných reťazcoch, v kultúrnych zariadeniach a centrách, štátnych a samosprávnych úradoch… Proste na miestach, ktoré sú verejne prístupné. V Nemecku vydali zdravotne postihnutým už viac ako 700-tisíc, vo Švajčiarsku stotisíc, v Rakúsku len o niečo menej takýchto univerzálnych kľúčov. Medzi krajinami, ktoré sú do tohto projektu zapojené, nájdeme susedné Česko, ale aj Rumunsko, Bulharsko či dokonca Turecko. Slovensko však budete hľadať zbytočne.
Prvý Eurokľúč mala najväčšia poisťovňa
A tak sme začali pátrať po slovenských aktivitách v projekte Eurokľúč. Najprv sme na internete objavili informáciu z roku 2009, že Slovensko sa spolu s ďalšími siedmimi krajinami do projektu zapojí v krátkom čase. Ďalšia relevantná informácie je až zo septembra 2014. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa ako prvá štátna inštitúcia zaviazala podporiť realizáciu projektu Eurokľúč vybudovaním WC s univerzálnym zámkom vo svojich klientskych centrách po celom Slovensku. Prvý takýto zámok bol nainštalovaný začiatkom septembra 2014, a to symbolicky v sídle ústredia VšZP na Mamateyovej ulici v Bratislave. K dnešnému dňu by teoreticky mohli vážne chorí pacienti použiť eurokľúč už v 25 klientskych pracoviskách našej najväčšej zdravotnej poisťovne. (Prečo uvádzame, že len teoreticky by mohli hendikepovaní WC na eurokľúč skutočne využiť, čitateľ pochopí po zoznámení sa s ďalšími informáciami uvedenými v tomto príspevku – pozn. autora)
K tomuto projektu sa pripojil aj McDonald’s, ktorý má v 21 prevádzkach špeciálne WC, ktoré by si hendikepovaný (znovu teoreticky) mohol otvoriť univerzálnym eurokľúčom. Prísľub pripojiť sa k tomuto projektu dali v septembri 2014 aj Železnice SR (ŽSR). Rozhodli sa namontovať špeciálne zámky v 20 železničných staniciach, v ktorých už majú vybudované WC pre imobilných. V ďalších dvadsiatich staniciach po úpravách tiež prisľúbili sprístupniť WC pre cestujúcich so zvláštnymi požiadavkami na eurokľúče.
Martina Pavliková, riaditeľka odboru komunikácie ŽSR na otázku portálu vozickar.sk uviedla, že na svoj prísľub nezabudli. „Aktuálny stav je taký, že Asociácia na ochranu práv pacientov SR nám stále nedodala zámky a sady kľúčov k dvadsiatim WC pre imobilných. Po ich dodaní prakticky okamžite sprístupníme 20 WC na eurokľúč. Nezávisle na tom v rámci interného projektu ŽSR – Zabezpečenie prístupu osôb s obmedzenou mobilitou k službám osobnej železničnej dopravy sme pristúpili k úpravám WC na eurokľúč na ďalších 14 staniciach,“ dozvedeli sme sa od M. Pavlikovej.
Dodala, že v súčasnosti sú projekty stavebných úprav v štádiu vydávania stavebných povolení, resp. bolo požiadané o ohlásenie stavebných úprav pre jednotlivé železničné stanice. Samotná realizácia stavebných prác sa uskutoční do konca augusta tohto roku.
Národný kontaktný bod pre Eurokľúč
Hlavným garantom implementácie náročného medzinárodného projektu Eurokľúč je na Slovensku občianske združenie (Asociácia na ochranu práv občanov SR – AOPP). Podľa zákona však takéto spoločenstvo nemá žiadne právomoci na to, aby primälo a zaviazalo kohokoľvek k väčšej aktivite pri plnení v podstate ich zámerov. A to je zrejme hlavný dôvod, prečo Slovensko pri realizácii tak významného a potrebného projektu pre hendikepovaných výrazne zaostáva.
Asociácia má snahu pomôcť pacientom a chce zvýšiť kvalitu života napríklad ľuďom s postihnutím tráviaceho traktu (pacienti s Crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou alebo onkologickí pacienti po operáciách na hrubom čreve) a zlepšiť dostupnosť špeciálne upravených toaliet aj pre iných zdravotne hendikepovaných na Slovensku. Jej predstavitelia zorganizovali viacero pracovných stretnutí, získali prísľuby na spoluprácu, dosiahli aj niektoré čiastkové úspechy.
V októbri minulého roka asociácia zriadila Národný kontaktný bod systému Eurokľúč. Tento inštitút je určený nielen pre informovanie pacientov a zdravotne postihnutých o dostupnosti kľúčov pre systém Eurokľúč. Poskytuje informácie aj majiteľom toaliet pre zdravotne postihnutých, majiteľom výťahov a zdvíhacích plošín, ktorí by sa chceli do projektu dobrovoľne zapojiť.
Na otázku Aké aktivity v súčasnosti vyvíja asociácia pre to, aby sa projekt Eurokľúče podarilo realizovať v praxi? sme však z Národného kontaktného bodu systému Eurokľúč dostali veľmi stručnú odpoveď: „Celá agenda Eurokľúče je v rámci AOPP v riešení tak, aby ju prevzala do svojej pôsobnosti členská organizácia AOPP. Téma Eurokľúča je otvorená v rámci legislatívneho procesu.“
Indikačný zoznam nemá kto vytvoriť
Už len z doposiaľ prezentovaných informácií je zrejmé, že pre implementáciu európskeho projektu v snahe skvalitniť služby pre pacientov s vážnymi ochoreniami a pomôcť nastaviť európske štandardy aj na Slovensku, treba urobiť ešte veľmi veľa. Veď v tomto štádiu ešte zrejme nie je úplne jasné ani len to, kto za čo zodpovedá, kto platí a kto rozhoduje. Venujme sa len tým najzávažnejším nezrovnalostiam. Naša najväčšia poisťovňa si zámky a eurokľúče kúpila sama. Železnice čakajú, kým im ich dodá AOPP. Tá však ako občianske združenie zrejme nemá dostatočné vlastné finančné zdroje na ich zakúpenie. Pomôcť jej môže štát, reálnejšie sú eurofondy. Z pohľadu finančných tokov ešte jedna otázka – ak nemá asociácia peniaze na kúpu univerzálnych zámok pre štátne železnice, kto zaplatí náklady, ak by sa chcel do tohto projektu zapojiť súkromný podnikateľ?
Ďalší problém – v niektorých európskych krajinách má nárok na univerzálny kľúč ako kompenzačnú pomôcku preplácanú zdravotnou poisťovňou každý ťažko zdravotne postihnutý, kto oň požiada. V iných štátoch sú zase stanovené onemocnenia, pri ktorých kompenzačnú pomôcku hradí poisťovňa. VšZP je pripravená zaradiť eurokľúč medzi kompenzačné pomôcky pri konkrétnych ochoreniach. Na otázku, ktorých onemocnení sa to bude týkať, Petra Balážová, hovorkyňa VšZP povedala: „Táto problematika je v kompetencii Asociácie na ochranu práv pacientov.“
Na rovnakú otázku sme z Národného kontaktného bodu systému Eurokľúče dostali odpoveď: „AOPP v súčasnosti nedisponuje odbornými kapacitami na vytvorenie takého indikačného zoznamu.“
Viac Eurokľúčov ako miestností
Napriek zjavným nejasnostiam smerujúcim k presvedčeniu, že zrejme ešte veľmi dlho potrvá, kým na Slovensku bude projekt Eurokľúč fungovať, niekto predsa len môže mať záujem o eurokľúč. Povedzme často cestuje do zahraničia a tam by sa mu zišiel. Veď len v susednom Česku je takmer 400 miest a zariadení, pri ktorých by sa dal použiť. Môže si teda eurokľúč na Slovensku kúpiť? Z Národného kontaktného bodu systému Eurokľúč sme dostali zamietavú odpoveď. Taká možnosť proste neexistuje.
Na Slovensku teda máme po šiestich rokoch údajného zapájania sa do európskeho projektu Eurokľúč nie veľmi lichotivú bilanciu – 45 WC s univerzálnymi zámkami. A k nim presne 73 eurokľúčov, ktoré vedenie VšZP odovzdalo začiatkom tohto roka ako nefinančný dar AOPP. Asociácia ich prostredníctvom svojich členských pacientskych organizácií poskytla pacientom s tráviacimi problémami chronického charakteru v Slovak Crohn klube a v slovenskom združení stomikov Slovilco.
S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa dohľadnom čase počet univerzálnych kľúčov na Slovensku nezvýši. Takže aj tie WC, ktoré už majú eurozámku, budú naďalej otvorené až na požiadanie vozičkára, ktorý sa k univerzálnemu eurokľúču nemá ako dostať.