Film Narodený 4. júla – Zrodenie pacifistu
Napriek skutočnosti, že od premiéry amerického filmu Narodený 4. júla uplynulo už dvadsaťosem rokov, jeho téma opäť naberá na aktuálnosti. To nie je film o vojne a jej následkoch. Je to film o postoji k vojne. O tom, či je hrmenie zbraní prostriedkom na riešenie akéhokoľvek problému. Vďaka úprimnosti výpovede tvorcov a autentickému hereckému prejavu hlavných protagonistov odkaz tohto filmu nestratil nič na sile svojej myšlienky. Stále ako prápor vanúci v bojovej vrave nesie svoju hlbokú myšlienku o mieri medzi národmi.
Film Narodený 4. júla bol natočený podľa autobiografického románu imobilného veterána vietnamskej vojny Rona Kovica. Snímka režiséra Olivera Stonea v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom sa do kín dostala v roku 1989.
-
Ron Kovic zastrelil druha v zbrani
Viac ako dvojhodinový (145-minutový) príbeh v úvode vykresľuje revoltu mladíka voči prísnemu a ortodoxnému kresťanskému duchu v jeho rodine. Nie však otvorenú, Ron ju zamaskoval vlastenectvom. Ako dobrovoľník narukuje do armády a odchádza bojovať do Vietnamu. Vo filme Narodený 4. júla môžeme sledovať prerastanie mladíckej pochabosti v silný patriotizmus. Vyjadruje to aj dátum v názve filmu, ktorý má jasnú symboliku (Deň nezávislosti, najvýznamnejší sviatok v USA).
Veľké vlastenectvo však pod dejom vojnových udalostí zhorí v popol ako mnohé nevinné civilné obete zasiahnuté napalmom. Po ťažkom zranení, ktoré Rona posadí na invalidný vozík, zanietený vlastenec už doma postupne zomiera. A z popola pochybností o správnosti použitia vojenskej sily vyrastá vášnivý a neohrozený aktivista proti vojne.
Ron Kovic si, nielen vo filme Narodený 4. júla, prešiel na vojne peklom. Musel sa vyrovnať s tým, že počas bojovej akcie jeho čata omylom pozabíjala ženy a deti schované v bambusovej chatrči. A v jednej chajde pri ústupe, keďže celý sektor mal byť zničený delostrelectvom, Ron musel nechať plačúce batoľa. Ako silne veriaci človek to prežíval ťažko. Nebolo to však to najstrašnejšie, čo si odniesol z Vietnamu. Nikdy sa nevyrovnal s tým, že pri inej absolútne zmätočnej bojovej akcii omylom zastrelil bojového druha. Nevedno ako, ale jeho kamarát sa znenazdajky objavil na vrchole terénnej vyvýšeniny, po ktorej sa pred chvíľou prevalila skupina vietnamských vojakov. A Ron inštinktívne vystrelil.
Film Narodený 4. júla bol natáčaný vo Filipínach. Režisér, tiež vietnamský veterán, sa s kamerou chcel pôvodne vrátiť na tvár miesta do Vietnamu. No ani po mnohých rokoch neboli vzťahy medzi USA a Vietnamskou ľudovou republikou zbavené vojnovej traumy. Napriek neautentickému prostrediu kamera Roberta Richardsona zachytila nezabudnuteľné, no drsné, priam naturalistické zábery z vietnamskej vojny. Richardson verne zachytil aj traumatizujúce prostredie doliečovacieho sanatória pre veteránov vietnamskej vojny v USA. Nedostatočné personálne, lekárske zabezpečenie, chýbajúci zdravotnícky materiál, nedostatok účinných liekov, depresie a psychické deštrukčné stavy pacientov. To všetko pripomínalo prímestské slumy, kde iskierka je príčinou fyzického útoku, a nie doliečovacie stredisko vojnových veteránov.
-
Najsilnejšia scéna vo filme Narodený 4. júla
Nemenej náročný bol aj príchod ochrnutého Rona domov. Miestna štátna mašinéria z neho „vyrábala“ symbol vlastenectva, modlu bojovníka za svoju vlasť. Na druhej strane bol konfrontovaný so stále silnejším protivojnovým hlasom jeho rovesníkov. So svojím presvedčením a patriotizmom stál proti pacifizmu svojich kamarátov, proti svojej detskej láske. Dokonca aj proti odmietaniu vojny zo strany svojho mladšieho brata.
Vo filme Narodený 4. júla v tomto názorovo diametrálne odlišnom svete sledujeme postupný Ronov prerod. Začína úplne inak vnímať vojnovú vravu vo chvíľach, keď ju sleduje už len z televíznej obrazovky. V jeho mysli nastáva boj medzi veteránom, ktorý vlasti takmer obetoval svoj život, a mužom, ktorý si začína uvedomovať zbytočnosť smrti svojich spolubojovníkov vo Vietname. Ron sa pomaličky začína stotožňovať so sklamaním státisícov úprimných amerických mladých ľudí, ktorí uverili! A hrubo boli zneužití, využití, podvedení…
Definitívne pochovanie ilúzií o vojnovom hrdinovi a službe vlasti prichádza v jednej z „najsilnejších“ scén vo filme Narodený 4. júla. Ron sa potrebuje „vyspovedať“ z najťaživejšej chvíle svojho vietnamského ťaženia. „Odpustok“ jeho veliteľa, ktorému vo Vietname oznámil, že v boji zabil svojho druha, nie je pre neho postačujúci. Prichádza za jeho rodičmi a manželkou s priznaním, že ich najbližšieho zabil on… A tu sa zrodil jeden oduševnený bojovník proti vietnamskej vojne, proti vojenskému riešeniu konfliktov.
-
Vláda veteránov dlhých desať rokov nijako nepodporovala
Vietnamská vojna ako „priateľská“ pomoc USA Južnému Vietnamu prebiehala v rokoch 1964 – 1975. Ako uvádza Wikipédia, americké zdroje priznali, že počas vojny zahynulo 58 202 amerických vojakov. Toto číslo zahŕňa aj 2 400 nezvestných. Vyše 300-tisíc vojakov bolo ranených, 10-tisíc z nich muselo podstúpiť amputáciu niektorej končatiny. Približne 11-tisíc Američanov zahynulo pri nebojových udalostiach, ako boli havárie vrtuľníkov, lietadiel i dopravné nehody. Zhruba 20 percent amerických strát (čiže asi 10-tisíc padlých) bolo spôsobených vlastnou paľbou pri bojových akciách.
Priemerný vek Američana bojujúceho vo Vietname bol 19 rokov, pričom 61 percent padlých bolo mladších ako 21 rokov. Na mladých ľudí negatívne vplývala brutalita vojny, po príchode domov sa ale stretli s tým, čo dovtedy nezažili žiadni iní americkí vojaci a veteráni. Vlastný národ ich považoval za drogujúcich psychopatov a vrahov detí, ktorí prehrali vojnu. Krutá vojna, ktorú si priniesli vo svojich srdciach domov, nemala konca. Vláda veteránov dlhých desať rokov nijako nepodporovala. Za tento stav niesla zodpovednosť aj tlač a televízia, ktoré ich dlhý čas zobrazovali len v tom najhoršom svetle. Až v roku 1984 bol vo Washingtone postavený pamätník, na ktorom sú zapísané mená všetkých padlých a nezvestných amerických vojakov, ktorí bojovali vo Vietname.
(j.szabo@vozickar.sk)
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/film-hasta-la-vista/
https://www.vozickar.info/atypicky-invalidny-vozik-z-filmoveho-platna/
https://www.vozickar.info/serial-eden-s-kriminalistom-na-voziku/
https://www.vozickar.info/nieco-za-nieco-niekedy-morbidna-zamena/