Frázy, ktoré nie je vhodné povedať vozičkárovi
Je známe, že vozičkári chcú, aby bolo s nimi zaobchádzané rovnako ako so všetkými ostatnými ľuďmi. Zvláštne zaobchádzanie a ľútostivé pohľady zvyčajne nie sú tým, čo chcú vozičkári riešiť. Kým sa začnete rozprávať s vozičkárom, mali by ste pamätať na niekoľko základných vecí, aby nedošlo k trápnej situácii. Tu je pätnásť vecí, ktoré by ste nikdy nemali hovoriť vozičkárovi:
1. „Ponáhľam sa, zaparkoval som tam len na pár minút.“ Táto veta je často používaná ako „ospravedlnenie sa“ vozičkárom čakajúcim na vyhradené parkovacie miesto, ktoré obsadil nevozičkár. Nikdy nie je žiaden dôvod, aby ste obsadili vyhradené parkovanie miesto tým, ktorí ho naozaj potrebujú! Vaše ospravedlnenie, že sa ponáhľate, alebo ste jednoducho vyhradené miesto obsadili iba na pár minút, je neúctivé a vozičkár sa po ňom necíti lepšie. Navyše, parkovanie na mieste vyhradenom pre invalidov bez platného parkovacieho preukazu môže byť v súčasnosti na Slovensku trestané uložením peňažnej pokuty až do výšky 300 €.
2. „Vieš, ako sa volá? Tiež je na vozíku.“ Majte na pamäti, že to, že máte hnedé vlasy neznamená, že poznáte každého, kto má hnedé vlasy. To isté platí aj pre vozičkárov. Človek na vozíku nepozná všetkých ostatných vozičkárov, nepatria do nejakého tajného spolku. Spájanie vozičkárov iba s ostatnými vozičkármi je ponižujúce a ignorantské.
3. „Prečo si na vozíku?“ Pýtať sa niekoho, najmä cudzieho, čo ho pripútalo na invalidný vozík, je neslušné. Je to nielen obťažujúce, ale žiadate niekoho vrátiť sa v spomienkach buď k nehode, chorobe, alebo vysvetliť svoju situáciu, a existuje pravdepodobnosť, že si to väčšina ľudí bude chcieť nechať pre seba. Tu však treba dodať, že uvedený bod neplatí v prípade detí. Ak, uvedenú otázku položí dieťa, malo by na ňu dostať odpoveď, ktorá bude primeraná jeho veku. Je to totiž dobrý spôsob, ako deti už odmalička učiť tomu, že handicapovaní ľudia sú prirodzenou súčasťou spoločnosti, ale to, že majú handicap neznamená, že sú nejakým spôsobom menejcenní. Predíde sa tak tomu, aby si vytvorili voči handicapovaným ľuďom predsudky.
4. „Môžem sa za Teba modliť?“ Aj keď je táto otázka položená s dobrými úmyslami, neznamená to, že vozičkár potrebuje, aby ste sa za neho modlili. Mnoho ľudí je na invalidnom vozíku dlhodobo a, bohužiaľ, modlitby im nepomôžu. Neznamená to však, že preto, že sú na invalidnom vozíku, s nimi nie je niečo v poriadku.
5. „Je dobré, že Ťa vidím vonku a že si produktívny.“ Toto tvrdenie je zbytočné. Vozičkári, rovnako ako ostatní ľudia, žijú svoj život, majú nabitý program, vybavujú rôzne záležitosti, pracujú, užívajú si život. Preto uvedené tvrdenie vyznieva tak, akoby žili ako pustovníci vo vnútri svojho domu a nemali produktívny životný štýl.
6. „Tiež som bol na vozíku, viem, čím prechádzaš.“ To môže byť pravda, možno ste z určitého dôvodu strávili nejaký čas na invalidnom vozíku. Ale, zrejme, to bol dočasný stav. Byť pripútaný na invalidný vozík dlhodobo, je situácia odlišná a je viac ako pravdepodobné, že osobná situácia daného vozičkára, sa líši od vašej vlastnej.
7. „Všetko sa deje z nejakého dôvodu.“ Povedať vozičkárovi, že všetko sa deje z nejakého dôvodu, je v podstate to isté, akoby ste mu povedali, že sa musel dostať do tejto situácie, pretože mu bola určená ako lekcia od života. Túto frázu používajú ľudia bežne, ale je potrebné vyhnúť sa jej, ak nechcete vozičkára uraziť.
8. „Na vozičkára vyzeráš dobre.“ Táto nevhodná poznámka vlastne hovorí, že vozičkári musia byť neudržiavaní, majú zlú hygienu, alebo nesmú byť atraktívni. Vozičkári sú tiež ľudia. Každý človek je jedinečný a svojím spôsobom krásny, či už je na invalidnom vozíku, alebo nie. Hrať prekvapeného nad tým, že nejaký vozičkár je pekný alebo krásny, je dvojzmyselný komentár a nikdy by nemal byť povedaný.
9. „To je skvelé! Zodvihol si tie veci tak rýchlo.“ Nesprávajte sa prekvapene, alebo nepoužívajte uvedené frázy, keď vidíte vozičkára zodvihnúť niečo zo zeme. Vozičkári ľahko zvládnu veľké množstvo úloh. Nemusíte im tlieskať za zvládnutie normálnych, každodenných vecí.
10. „Môžeš jazdiť na zadnom kolese?“ Táto otázka môže znieť ako zábavná poznámka vhodná k tomu, aby sa „prelomili ľady“, ale odpoveď je takmer vždy „nie“. Aj keby to bolo možné, vozičkár by sa mohol zraniť, alebo si poškodiť invalidný vozík. Ten je súčasťou jeho života a umožňuje mu presúvať sa.
11. „Si naozaj inšpiratívny.“ Toto vyhlásenie pôsobí tak, akoby bol vozičkár nejaký druh hrdinu, alebo dosiahol v živote veľké veci. Niekedy to môže byť pravda, ale mali by ste tento komentár používať iba v prípade, že o vozičkárovi viete, že dosiahol niečo výnimočné, alebo vám to sám povedal. Nehovorte vozičkárovi, že je inšpiratívny iba preto, že nakupuje, alebo robí iné každodenné, bežné činnosti a práce, ktoré robia aj všetci ostatní ľudia.
12. „Ako rýchlo ide Tvoj vozík?“ Hoci si môžete myslieť, že je to opodstatnená otázka, je to nezvyčajné. Prečo sa zaujímate o to, ako rýchlo ide invalidný vozík? Väčšina elektrických invalidných vozíkov dosahuje rýchlosť medzi 4 až 8 km/h. Ak neplánujete kúpiť rovnaký vozík, aký má užívateľ, táto otázka nie je dôležitá.
13. „Tvoj partner je na vozíku tiež?“ Táto poznámka privedie do rozpakov iba vás. Z tejto otázky totiž vyplýva tvrdenie, že vozičkár môže tvoriť pár iba s vozičkárom. Vozičkári pritom často nadväzujú dlhodobé partnerské vzťahy s nevozičkármi a sú spolu veľmi šťastní.
14. „Som rád, že nie som na vozíku.“ Aj keď máte právo na svoj názor a slobodu prejavu, je neslušné povedať to vozičkárovi. Aj keď budete mať taký pocit, nehovorte to nahlas pred vozičkárom.
15. „Som si istý, že budeš znovu chodiť, zostaň pozitívny.“ Nepoznáte vozičkárovu situáciu a existuje mnoho dôvodov, prečo je človek na vozíku. Nie všetky postihnutia a príčiny môžu byť odstránené pozitívnymi myšlienkami a skvelým prístupom. Ak nie ste lekár, ktorý môže vedecky podložiť svoj výrok a dokázať, že vozičkár môže skutočne znovu chodiť, nehovorte to žiadnemu vozičkárovi.
Vždy majte na pamäti, že vozičkári hľadia do budúcnosti tak ako všetci ostatní ľudia na svete. Nevhodné poznámky, aj keď si myslíte, že sú milé, nespôsobia, že sa vozičkár bude magicky cítiť lepšie, alebo vstane a začne chodiť. Namiesto používania zraňujúcich fráz z nášho zoznamu sa skúste viac zamerať na konkrétnych ľudí a ignorujte fakt, že sedia na vozíku. Ak komunikujete s vozičkárom, hovorte veci, ktoré by ste povedali každému, bez ohľadu na to, či je na vozíku, alebo nie. Ak niečo nemôžete povedať nevozičkárovi, potom to rozhodne nehovorte ani vozičkárovi.
Článok prebraný z adresy: http://kdsmartchair.com/blogs/news/18877607-15-things-to-never-say-to-a-person-in-a-wheelchair
Text je upravený a autorsky doplnený.