Frédéric Sausset dokazuje, že aktívne sa dá žiť aj bez rúk a nôh
Za volantom s amputovanými rukami i nohami sedí od roku 2015 Frédéric Sausset.
Firmu začal riadiť z invalidného vozíka, posadil sa aj za volant upraveného auta.
Vývojový prototyp Morgan LM P2 s motorom Ligier JS 53 EVO poháňaný Audi.
Veľký úspech beznohého a bezrukého jazdca slávili počas špeciálnej prezentácii.
Automobilový svet je jeden z mála, ktorý sa úplne prirodzene otvára a prispôsobuje ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Vozidlá s ručným ovládaním sú bežným štandardom v cestnej doprave. Ničím výnimočným nie sú ani ľudia s hendikepom za volantom športových, cestných i terénnych vozidiel. V minulosti sme si už predstavili robotické autá, terénne, ale aj cestné automobily pre ľudí s poruchami hybnosti. Tentokrát zájdeme ešte ďalej, predmetom nášho záujmu sa stalo auto, za volantom ktorého s amputovanými rukami i nohami sedí Frédéric Sausset.
Život zachraňujúca amputácia všetkých končatín
Dve veľké vášne ovplyvňovali jeho život. Prvou bolo profesionálne pôsobenie v odevnom priemysle. Vo svojom fachu síce nepatril medzi absolútnu špičku, ale bol pomerne úspešný a mal aj vlastnú značku odevov. Druhou jeho vášňou boli automobilové preteky, predovšetkým najslávnejšie 24 hodín Le Mans. Frédéric Sausset vždy sníval o tom, že sa ich raz zúčastní ako aktívny pretekár.
V roku 2012 ho však postihla veľká tragédia. Počas dovolenky v Španielsku sa Frédéric Sausset cítil veľmi zle a preto sa predčasne vrátil domov. Lekári mu diagnostikovali prudkú bakteriálnu infekciu, ktorá postupovala veľmi rýchle. V snahe zachrániť mu život, zdravotníci pristúpili k amputácii všetkých štyroch končatín. Počas pobytu v nemocnici a ústavnej rehabilitácii mal dosť času zvažovať, ako naloží so svojím ďalším bytím, na čo zameria svoje aktivity. Nakoniec sa rozhodol, že sa nevzdá ani jednej svojej vášne.
Svoju firmu začal riadiť z invalidného vozíka. Čo nemohol zaznamenať diktafón, zapísal alebo zakreslil osobný asistent. V tomto smere sa žiadne problémy neočakávali. Druhú vášeň až tak jednoducho zabezpečiť nemohol. Sausset najprv musel zistiť, či sa vôbec môže do takého zložitého projektu pustiť. Jeho zámer akceptovali všetky autority motoristického športu. Dokonca prezident Medzinárodnej automobilovej federácie Jean Todt mu vyslovil aj osobnú podporu.
Nielen lekcia o živote pre všetkých
Až potom F. Sausset vytvoril stajňu Sausset Racing Team (SRT) 41, do ktorej pribudli dvaja noví jazdci. Skúsení pretekári Christophe Tinseau a Sébastien Loeb. Technickú podporu novej stajni zabezpečovala spoločnosť Onroak Automotive, úspešná konštruktérska firma pripravujúca vozidlá pre vytrvalostné preteky. Jacques Nicolet, jej výkonný riaditeľ uviedol, že SRT 41 je významný projekt z ľudského i technologického hľadiska.
„Okrem lekcie o živote, ktorú dáva Frédéric Sausset všetkým, nám jeho projekt umožní pracovať s novými technológiami. A tie sa v budúcnosti môžu ukázať ako prospešné v úplne inom kontexte,“ uviedol J. Nicolet a zdôraznil, že prvou veľkou úlohou bolo navrhnúť systém riadenia auta bez požitia rúk a nôh. Avšak tak, aby ostatní jazdci bez akéhokoľvek obmedzovania mohli používať klasické metódy, nástroje a postupy počas pretekov.
Úpravy pre splnenie homologizačných predpisov
Na svoju pretekársku dráhu sa Frédéric Sausset začal pripravovať veľmi zodpovedne a intenzívne. S cieľom, aby zvládol extrémne sily, ktoré vznikajú pri akcelerácii, brzdení či v zákrutách. Nadobudnúť tiež musel nové zručnosti automobilového pretekára, výdrž a koncentráciu. Nielen počas jednotlivých krízových momentov, ale v priebehu celých pretekov.
Vývojový prototyp Morgan LM P2 s motorom Ligier JS 53 EVO poháňaný Audi Frédéric Sausset po prvý raz vyskúšal 6. a 7. marca 2015. Na okruhových pretekoch v Nevers Magny-Cours po prvý raz otestoval celý systém ovládania vozidla. Väčšina riadiacich prvkov auta bola umiestnená v prilbe a vodič auto ovládal pohybom hlavy, ale napríklad aj stiskom zubov. Sausset bol natoľko spokojný s ovládaním svojho auta, že sa v rámci príprav na La Mans prihlásil do VdeV Endurance Series Endurance Proto Challenge.
Príprava sa vyplatila, pretože v júni 2015, počas týždňa v Le Mans, Vincent Beaumesnil, športový riaditeľ organizátorov pretekov Automobile Club de l’Ouest (ACO) formálne oznámil, že Frédéric a jeho tím SRT 41 dostanú ponuku na 24 hodín Le Mans 2016. Ďalšie testovanie na vytrvalostných podujatiach VdeV v Aragone preukázalo zlepšenie jazdných výkonov, ktoré vyvrcholili v októbri v Magny-Cours. Frédéric absolvoval viac ako 74 kôl. A keď sa lepšie oboznámil s podmienkami riadenia automobilu, výrazne zlepšil jazdu. Posledné kolo vytrvalostnej série VdeV 2015 sa uskutočnilo v novembri v Estorile. Auto aj celý tím predviedli bezchybné výkony.
Do konca roku 2015 bola spoločnosť Onroak Automotive informovaná o výsledkoch dosiahnutých v sérii VdeV. Jej pracovníci pristúpili k úprave viacerých systémov potrebných pre splnenie homologizačných predpisov CDNT (Car Displaying New Technologies). Až tieto úpravy umožnili stajni SRT 41 oficiálne sa prihlásiť na najslávnejšie vytrvalostné preteky 24 hodín Le Mans 2016.
Návrat na najslávnejšie vytrvalostné preteky je možný
Po ďalších úpravách a zlepšeniach, po absolvovaní oficiálnych tréningových jázd konečne nastal veľký deň D. Na základe absolvovaných vybraných pretekov v sezóne 2015/2016 tím SRT 41 štartoval z 27. miesta. Ako býva zvykom, podmienky v oblasti Le Mans sa ukázali ako veľmi náročné. Prvých 54 kôl sa kvôli zlému počasiu jazdilo za bezpečnostným vozidlom. Skutočné preteky nastali až od 55. kola. A boli mimoriadne náročné, plné zvratov.
Po 24 vyčerpávajúcich hodinách sa iba 44 z pôvodných 60 štartujúcich tímov klasifikovalo v cieli. Stajňa Sausset Racing Team 41 do cieľa došla na 38. pozícii. Okrem problému s odstredivou spojkou, ktorý bol očakávaný, žiadne iné poruchy a zlyhania sa nevyskytli. Všetci zainteresovaní oslávili obrovský úspech beznohého a bezrukého jazdca na špeciálnej prezentácii na pódiu, kde nadšený Frédéric Sausset poznamenal:
„Teraz sa už cítim skvele. Bol na nás vyvíjaný veľký tlak, no vysporiadali sme sa s ním ukážkovo. Naším cieľom bolo dôjsť do cieľa. Z pohľadu umiestnenia sme nemali žiadne ambície. Vďaka skúsenostiam Christophe Tinseau a Jean-Bernard Bouveta sme dosiahli to, čo sme si predsavzali. A to je veľké víťazstvo a splnenie plánovaného zámeru.“
Sausset dodal, že z ľudí zapojených do tohto projektu sa stala jedna veľká rodina. Preto návrat na najslávnejšie vytrvalostné preteky 24 hodín Le Mans je možný. V súčasnosti Frédéric Sausset ročne absolvuje 2 – 3 preteky, aby sa udržiaval vo forme a skvalitňoval svoju jazdu. Všetko ostatné údajne ukáže až budúcnosť.
Foto: archív fs