Vesmírne línie futuristického Carbon Black
Nielen renomované automobilové spoločnosti predstavujú na veľtrhoch futuristické modely áut budúcnosti. Už aj invalidný vozík má svojho nadčasového predstaviteľa – Carbon Black z výrobného centra v Bicesteri v okrese Cherwell v severovýchodnom Oxfordshire v Anglicku, ktorý je vzhľadom k veľkému počtu vývojových tímov v ňom pracujúcich známy ako anglické Silicon Valley.
-
Nadčasovou predstavivosťou pri konštrukcii a výrobe
Prvotná myšlienka vzniku z viacerých uhlov pohľadu skutočne zaujímavého Carbon Black sa nezrodila v hlave vývojára či konštruktéra. Aj tentokrát sa potvrdilo, že za všetkým treba hľadať ženu. Lizzie Perrey (20), sekretárka v jednom školskom zariadení si od lekárov vypočula jóbovu zvesť – diagnostikovali jej Friedreichovu ataxiu, autosomálne recesívne dedičné neurodegeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému zhoršovaniu koordinačnej činnosti. Medzi príznaky tohto nemocnenia patrí okrem iného trasenie končatín či postupné zanikanie šľachovo-svalových reflexov nôh.
A Lizzie skutočne začala pociťovať prvé problémy s chôdzou. Preto si chcela kúpiť nejaký moderný invalidný vozík. Všetky typy sa jej však zdali príliš konvenčné, neohrabané. A tak oslovila dvoch svojich priateľov, vývojových pracovníkov z Bicesteru s konkrétnymi požiadavkami, ako by mal jej pomocník pre zachovanie mobility vyzerať. Tí sa do splnenia jej požiadavky pustili s odbornou erudovanosťou a doslova s nadčasovou predstavivosťou. Výsledkom ich snaženia je Carbon Black, ktorý sa po všetkých funkčných skúškach dostal v Anglicku do predaja ako pohyblivé kreslo vhodné do interiéru i exteriéru.
-
LED osvetlenie pre jazdu v noci
Keďže sa v Bicesteri podieľajú na vývoji niektorých komponentov pre vozidlá F 1, pri výrobe Carbon Black bol použitý ultraľahký materiál s uhlíkovými vláknami, ktorý má mimoriadnu pevnosť, a testovaný bol vo všetkých vozidlách F 1. Vďaka použitiu tohto materiálu váži vozík len 5,5 kg. Navyše, uhlíkové vlákna zabudované do konštrukcie vozíka pri jazde absorbujú vibrácie, takže jazda na ňom je plynulá a po nerovnom teréne menej „trasľavá“.
Oproti tradičným invalidným vozíkom má Carbon Black väčšie kolesá, ktoré sú konštruované tak, že keď vozík stojí, ich vrchná časť plní funkciu opierky. Sedadlo je menšie ako má bežný invalidný vozík a stúpačky na nohy sú pevnou súčasťou celej konštrukcie. V spodnej časti vozíka pred prednými kolieskami má v „tele“ Carbon Black namontované LED osvetlenie, aby pri jazde v noci boli dobre viditeľné malé prekážky na ceste – obrubníky, jamy, väčšie nerovnosti.
-
Správnejšie je nazývať Carbon Clack pohyblivým kreslom
Celkový dizajn vozíka je neštandardný, až revolučný, nadčasový. Netradičné línie, zaoblenia a spojenia by určite zapadli do interiéru vyspelej vesmírnej stanice. Tento dojem umocňuje aj tajomná, mystická šedočierna farba, pri troške predstavivosti evokujúca matný povrch mimozemského vesmírneho objektu. Carbon Black sa nakoniec dostal až do obchodného katalógu – objednať si ho možno za 7 500 libier (9 356,3 eur). Už aj množstvo peňazí, ktoré by ste museli vyloviť z vrecka, ak by ste sa chceli na tomto dizajnérskom skvoste odviesť, naznačuje, že Carbon Black nie je klasickou zdravotníckou pomôckou. Veď najmodernejší, najľahší prenastaviteľný invalidný vozík na svete (6,44 kg) Quickie Helium Pro predáva spoločnosť Letmo za 2 550 eur.
Avšak nielen cena vyraďuje Carbon Black zo zoznamu zdravotníckych pomôcok. Tento vozík nie je nastaviteľný v žiadnom smere – výška sedačky, uhol operadla, výška stúpačiek atď. Z dostupných informácií nie je známe, akým systémom je zabezpečené zaistenie vozíka proti samovoľnému pohybu, či je možné odnímať kolesá. Práve preto je priliehavejšie a správnejšie nazývať Carbon Clack „len“ pohyblivým kreslom.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/pribeh-zrodeni-unikatneho-vozika-icon/
https://www.vozickar.info/segway-pre-sediacich-z-dvoch-koncin-sveta/
https://www.vozickar.info/jediny-svedsky-terenny-zoom-na-slovensku/
https://www.vozickar.info/spickovy-vozik-pre-slovenskych-pacientov/
https://www.vozickar.info/netradicne-technologicke-riesenia-11/