Hendikepovaní turisti na Svietiacej hore
Už aj najvyšší vrch Afriky – Kilimandžáro (5 895 m nad morom) – má v Guinnessovej knihe rekordov zápis v kategórii Hendikepovaní. Zaslúžili sa oň paraplegik Chris Waddell (41) a Tajiri Mungaya (39) s amputovanou pravou nohou. Ich osemdňové putovanie na africký „kopec snehu“ nebolo samoúčelné. Svojím výstupom chceli primäť vládnu agentúru Tanzánske národne parky, aby na Svietiacu horu (svahilsky Kilima Njaro) vytýčila špeciálnu trasu pre pohybovo znevýhodnených. Veď aj hendikepovaní turisti sa chcú na čierny kontinent pozerať zhora.
-
Na „streche“ Afriky mal pocit, že je na Mesiaci
Američan Chris rekordný výstup absolvoval na špeciálnom štvorkolesovom handbike, na ktorom ležal. Pohyboval sa na ňom dvoma spôsobmi. Pomocou klasických ručných tyčí, ktoré mu umožňovali tiež meniť smer jazdy. Alebo prostredníctvom špeciálnych pedálov umiestnených na úrovni hrude.
Handbike tak trochu pripomínalo lunárne vozidlo Rover, ktoré používali americkí astronauti pri prieskume Mesiaca. Na tlačovej konferencii po výstupe Chris toto prirovnanie ešte zvýraznil. Povedal, že po dosiahnutí vrcholu Uhuru Peak, nachádzajúceho sa na kráteri Kibo, mal pocit, akoby bol na Mesiaci. Obaja hendikepovaní turisti, ako sa vyjadrili na tlačovke, sú presvedčení, že ich výstup splnil plánovaný zámer.
Chris Waddell patril medzi vychádzajúce hviezdy zjazdového lyžovania v USA. Ako 20-ročný počas jednej tréningovej jazdy nešťastne spadol a zlomil si chrbticu. Neskôr Spojené štáty reprezentoval na štyroch paraolympiádach, na ktorých získal 12 medailí. Po ukončení športovej kariéry pracoval v Medzinárodnom paraolympijskom výbore. Zapájaním sa do viacerých občianskych iniciatív Chris aktívne podporuje integráciu hendikepovaných do bežného života.
-
Lavína mu odtrhla nohu, no na Kilimandžáro nezanevrel
Podobné aktivity vyvíja aj Tanzánčan Tajiri Mungaya, ktorý pracoval ako turistický sprievodca v Národnom parku Kilimandžáro. Pred šiestimi rokmi skupinu turistov, ktorých sprevádzal, zasiahla skalná lavína. Troch zabila. Tajiri prežil, ale prišiel o pravú nohu, ktorú mu skala odtrhla. Na Kilimandžáro však nezanevrel. Pod svoju milovanú horu chodil pravidelne aj o barlách.
S Chrisom sa zoznámili na medzinárodnej konferencii venovanej vytváraniu vhodných podmienok pre rozvoj turizmu telesne hendikepovaných ľudí. Tá sa konala v meste Arusha v severnej Tanzánii. Viackrát na nej odznela požiadavka, že hendikepovaní turisti musia mať vytvorené podmienky pre pobyt v prírode. A práve na konferencii vznikla myšlienka spoločného výstupu na Kilimandžáro. Chris, ako sme už spomínali, ho absolvoval na špeciálnom handbike. Tajiri najčastejšie skackal vedľa neho. Počas celého výstupu dvaja hendikepovaní turisti pútali pozornosť okolia.
Aj keď ich počas výstupu sprevádzal širší štáb ľudí, počas celej cesty, ani pri prekonávaní exponovaných úsekov, im nikto nepomáhal. Niekoľkokrát sa museli vracať a ísť inou cestou, aby išli úsekom, ktorý zvládnu prekonať vlastnými silami. Na celý priebeh výstupu dohliadal komisár Guinnessovej knihy rekordov.
-
Hendikepovaní turisti výstup po špeciálnej trase zvládnu
Kilimandžáro je ľadom pokrytý mohutný horský masív tvorený troma stratovulkánmi – Kibo (5 895 m n. m.), Mawenzi (5 149 m) a Shira (3 962 m). Nachádza sa na území Tanzánie a čiastočne Kene. Na kráteri Kibo je najvyšší vrchol Afriky nazývaný Uhuru.
Kilimandžáro je neaktívna sopka. Dokonca neexistuje žiaden historický záznam o jej aktivite, samozrejme okrem miestnych legiend. Na druhej strane v súčasnosti z krátera Kibo unikajú sopečné plyny. A vedci zaznamenali, že v roku 2003 sa magma nachádzala len 400 m pod kráterom. Preto existujú obavy, že raz, možno v dohľadnej dobe, môže nastať erupcia.
Vrchol Uhuru je pomerne ľahko dostupný. Výstup zvládnu aj osoby bez väčších horolezeckých skúseností. A ako dokázali Chris a Tajiri, výstup na vrchol nie je nemožný ani pre hendikepovaných turistov. Aklimatizácia na pobyt vo vysokých nadmorských výškach je však potrebná pre všetkých. Samotný výstup trvá približne 4 až 5 dní a pozdĺž výstupnej trasy je možnosť oddychu v plne vybavených horských chatách.
Na vrchol Kilimandžára každoročne vyjde približne 40 percent z 15-tisíc turistov, ktorí pod horu prídu. A ešte jedna zaujímavosť na záver – Svietiaca hora je najvyššie miesto na Zemi, kde je dostupný GMS signál.
Zdroj: http://www.climbing.com/news/two-giants-break-world-records-on-kilimanjaro/
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/let-balonom-atrakciou-aj-imobilnych/
https://www.vozickar.info/pasivny-vozik-joelette/
https://www.vozickar.info/no-limits-himalaya-2016-aj-vozickarom/
https://www.vozickar.info/splneny-sen-po-dvadsiatich-rokoch/