Hilary Listerová – sen, ktorý sa napriek ťažkému zdravotnému postihnutiu zobudil v troch moriach
Predstavte si, že budete znehybnený ako múmia obalená obväzmi namočenými v éterických olejoch. A dostanete úlohu – prepraviť sa po mori z jedného prístavu do druhého na vzdialenosť niekoľko stovák námorných míľ. Nemožné, poviete rezolútne. Hilary Listerová (45) z mestečka Faversham v anglickom Kente však bude oponovať. Nič nie je nemožné, vyhlási s presvedčením, pretože sama je dôkazom, že kde je vôľa, tam je i cesta.
Hilary Listerová síce nemá na sebe ani piaď obväzu, aj tak je väzňom vo vlastnom tele. V dvadsiatich rokoch ju totiž od krku nadol definitívne znehybnila progresívna reflexná sympatická dystrofia.
-
Najmodernejšie počítačové systémy a pokrokové technológie
Napriek zriedkavému degeneratívnemu ochoreniu sa Hilary Listerová odmietala vzdať milovaného plachtenia, ktorému sa venovala od detstva. Neprestala veriť tomu, že raz sa jej predsa len podarí splniť veľký sen – na jachte oboplávať rodnú Veľkú Britániu. A celému svetu, ale hlavne rovnako postihnutým dokázať, že aktívne môžu žiť aj ťažko zdravotne postihnutí ľudia. Dokonca aj tí, ktorí dokážu hýbať len hlavou.
Hilary si na pomoc privolala najmodernejšie počítačové systémy a pokrokové technológie. Svoju plachetnicu Artemis 20 dokáže veľmi dobre ovládať pomocou technológie sip and puff dvoma „slamkami“. Rôznou intenzitou a kvalitou fúkania či sania vydáva počas plavby príkazy celej lodi. Kormidlu i plachtám.
Naučiť sa plachtiť po mori týmto spôsobom však nebolo jednoduché. Trvalo roky, kým sa Hilary odvážila opustiť pobrežné vody. Keď už získala skúseností a grif pri ovládaní plachetnice, začala vytvárať nové rekordy na kvadruplegickej jachte. Prvý vrcholový výkon v jej lodnom denníku bol o prekonaní kanálu La Manche. Plavba trvala 6 hodín a 13 minút. Hilary Listerová musela zvládnuť búrku, hmly a kvôli väčšiemu počtu lodí v Lamačskom prielive aj sťaženú navigáciu lode. Napriek pomerne vysokým vlnám svoju prvú „veľkú“ plavbu zvládla na jednotku.
Druhým „výletom“ s rekordným zápisom bolo oboplávanie ostrova Wight, ktorý je najväčšou a druhou najľudnatejšou súšou Britského kráľovstva na európskej zemi. Náročnosť tejto plavby spočívala v precíznej navigácii jachty, pretože ostrov má kosoštvorcový tvar o rozlohe 380 štvorcových kilometrov. Pobrežná línia má po obvode 92 kilometrov. Hilary Listerová ostrov oboplávala za 11 hodín a 4 minúty.
-
Hilary Listerová pre svoj projekt vyzbierala tisíce libier
Po detailnej analýze oboch rekordných plavieb sa Hilary utvrdila v tom, že je dobre pripravená na veľké finále. Prvý pokus oboplávať Veľkú Britániu skončil kvôli nepriaznivému počasiu a viacerým technickým problémom neúspešne. O necelé dva roky sa Hilary Listerová so svojou kvadruplegickou jachtou znovu postavila na štart. Svoju plavbu zahájila 21. mája 2009 v prístave Plymouth na pobreží Devonu a 31. augusta ju ukončila v prístave Dover v Kente. Kvadruplegickou jachtou „prerezala“ vlny v troch moriach, keďže z východu Britániu obmýva Severné more, z juhu je to Keltské a zo západu Írske more.
Sprievodná loď sledovala Artemis 20 z veľkej vzdialenosti. A priblížila sa k nej až večer, kedy ju odtiahla do najbližšieho prístavu. Ráno ju sprievodná loď z lana odpojila presne v mieste, kde sa večer deň predtým stretli. Hilary najťažšie chvíle prežívala, keď na mori vládlo bezvetrie a nevedela, kedy sa znovu plachetnica pohne. A najkrajšie? Vraj keď loď stretávali veľryby. Z času na čas tieto morské cicavce pred loďou vyskakovali ako delfíny.
Oboplávanie Veľkej Británie nemalo len charakter vytvorenia rekordu kvadruplegickou jachtárkou. Vďaka sponzorom a záujmu médií o túto výnimočnú plavbu mala celá akcia aj charitatívny rozmer. Hilary pre svoj projekt Hilaryˊs Dream podporujúci kvadruplegikov túžiacich po plachtení, vyzbierala vyše 30-tisíc libier (33 960 eur).
Hilary Listerová je vo voľnom čase najčastejšie na svojej jachte. Ak by si však niekto myslel, že je na mori každý deň, mýlil by sa. Je totiž pracovne značne vyťaženou ženou. Jej program tvoria motivačné prednášky, besedy a rozhovory nielen vo Veľkej Británii, ale aj v zahraničí. Väčšinou na tému žiadaného činorodého života ťažko zdravotne postihnutých ľudí. Veď inšpiratívnych rád z vlastného života má neúrekom. A je rada, keď jej životný príbeh podnieti iných začať žiť aktívnejšie a pohodovejšie.
Zdroj: Mirror
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/silke-naun-bates-stastna-zena-bez-noh/
https://www.vozickar.info/denis-kucera-prikladom-pre-zdravych/
https://www.vozickar.info/vozickar-herman-volf-vsetko-sa-da/
https://www.vozickar.info/aron-anderson-na-pole-nic-nie-je-nemozne/