Horolez pre tých, ktorí nechcú sedieť dole
Azda každý vozičkár pozná ten frustrujúci pocit, keď mu takých (hlúpych) päť centimetrov chýba, aby stisol zvonček. Nepríjemne je tiež sedieť pri vyššom stole, pretože komunikácia s ľuďmi sediacimi na vyšších stoličkách je tak trochu komická. A jedenie za takým stolom veľmi, veľmi komplikované. Na vozíku sa nepripojíte k partii pri barovom pulte. Na rozhovor z oči do očí tiež môžete zabudnúť. A z kuchynskej skrinky si nevyberiete tanier, ani pohár.
Posledne spomínaná situácia, ktorá dostáva vozičkára do „vývrtky“ z nemohúcnosti, je už v praxi vyriešená. Kuchyňu, ale vlastne každú nábytkovú zostavu pripevnenú na stene si (u dobrých firiem) môžete objednať v tzv. výťahovej úprave. Stlačením jedného gombíka sa linka (alebo jednotlivá skrinka) po lištách spustí dole. Vyberiete si z nej, čo potrebujete, dokonca v nej môžete urobiť aj poriadok. A potom ju druhým tlačidlom bez námahy „odlifrujete“ na pôvodné miesto.
-
Horolez je na univerzitnej pôde v štádiu výroby prototypu
Na dobré časy sa vozičkárom črtá aj pri riešení iných „krízových“ situácií. Na internete sme našli v rozličnom štádiu komerčnej využiteľnosti tri druhy vozíkov typu horolez (tento novotvar sme odvodili od slova schodolez – pozn. autora).
The State press, magazín Arizonskej štátnej univerzity (ASU) uverejnil zaujímavý príspevok o skupine PARC prihlásenej do programu Inovatívny priestor pre vývojové produkty ASU. Tvoria ju štyria čerství absolventi rozdielnych vysokoškolských odborov. Úlohou každého z nich bolo zo svojho odborného pohľadu vyriešiť výškový hendikep sediaceho vozičkára voči stojacemu človeku. A následne tieto štyri riešenia interaktívne preniesť až do vytvorenia nového produktu.
Úvodom sa členovia RARC navzájom zhodli na tom, že hľadanie riešenia s pomocou plošín, rámp a výťahov neumožní splnenie základnej podmienky. Tá bola daná požiadavkou, že diskriminácia vozičkára sa musí odstrániť bez ohľadu na priestor, v akom sa nachádza. A tak rozmýšľali, vytvárali rôzne, najprv teoretické a následne praktické, prieniky jednotlivých návrhov. Výsledkom ich inovatívneho postupu sa nakoniec stal horolez, sedadlo ktorého sa môže dvihnúť o 10 palcov (25,4 cm). Pohyb zaisťujú dve pneumatické pumpy ovládané spínačom pod bočnou opierkou.
Skupina PARC je v súčasnosti preradená do študentského podniku Arizonskej univerzity. Jej členovia pracujú na výrobe plne funkčného prototypu vozíka horolez. Ten bude následne v rámci ponukového systému ASU zaradený do zoznamu univerzitných výstupov vhodných na priemyselnú výrobu.
-
Horolez so zdvíhacím systémom nožnicového typu
Druhý horolez sme našli vo firme Bromac Assistive Technology. Ich invalidný vozík nie je sériovo vyrábaný, ale účelovo sa prispôsobuje každému klientovi na mieru. Horolez plní funkciu klasického invalidného vozíka, takže ho možno používať v exteriéri či interiéri. Jednoduchým stlačením príslušného gombíka sa sedačka dvihne až o 22,5 palcov (57,15 cm). Pohyb sedačky zabezpečuje pokročilý zdvíhací systém nožnicového typu. Napájaný je dvoma motocyklovými batériami (12 voltov) pripevnenými pod podvozkom. Na jedno nabitie batérie zaistia energiu na dva až tri dni bežnej prevádzky. Ich úplné znovunabitie trvá štyri hodiny. Zdvíhací systém je navrhnutý tak, aby zaistil bezpečnú stabilitu pri maximálnom zdvihu. Tiež, ak by to bolo nutné, systém umožní rýchle zníženie výšky sedačky.
Naklonenie sedadla, pokles na podnožku, rovnako ako pozícia zadných kolies a predných koliesok môžu byť individuálne nastavené. Tak, aby to dokonale vyhovovalo individuálnym potrebám každého užívateľa. Horolez môže byť vybavený aj bezpečnostným pásom. Aby pri zvýšenej polohe sedačky sa nedostali do problémov osoby s obmedzenou schopnosťou udržiavať rovnováhu.
Horolez od firmy Bromac Assistive Technology má ako modulárne systémy navrhnuté viaceré komponenty – madlá, opierky, kryty, stúpačky… Tie sú použité podľa individuálnych požiadaviek. Celková hmotnosť horolezu je 36 kilogramov. Jeho konečná cena je závislá aj od počtu modulárnych prvkov, ktoré si klient objedná. Pohybuje sa od úrovne 10-tisíc dolárov (8 976,66 eur) vyššie.
Firma garantuje, že pokročilý brzdový a stabilizačný systém vozíka je bezpečný aj pri najvyššej polohe sedačky. Samozrejme len v prípade, že vozík stojí na rovine, povrch ktorej nie je nerovnomerný, hrboľatý. Ale azda nikoho nenapadne sedačku dvíhať na šikmej či povrchovo nestabilnej ploche. Dôležitým bezpečnostným prvkom je systém, ktorý vozík automaticky zabrzdí, keď sa sedačka začne dvíhať.
-
Manuálny i elektrický systém dvíhania sedačky
Záujemcov o horolez určite potešíme informáciou, že tento druh invalidného vozíka má vo svojej ponuke firma Pro activ, Reha – technik. Predáva ho pod obchodnou značkou Lift s manuálnym i elektrickým systémom zdvihu sedačky. Individuálne ručné nastavenie sedačky až do výšky 30 cm umožňujú plynové pružiny ovládané pákami.
Horolez s manuálnym ovládaním stojí 5 960 eur, s elektrickým 8 940 eur. V prípade, že klient už vlastní vozík s manuálnym ovládaním, je možné prerobiť ho na elektrický systém zdvihu.
Využitie horolezu je skutočne široké. Okrem situácií, ktoré sme spomínali v úvode príspevku, je mimoriadne výhodný aj pri nakupovaní. Pohodlne si prezriete či zoberiete tovar z horných regálov a v knižnici nebudete potrebovať asistenta. Dokonca pri nastupovaní do auta môžete zabudnúť na zdvihák. A v domácnosti, čo už nemusí byť natoľko lákavé, si utriete prach aj na horných políčkach či umyjete okno. A na záver to najúžasnejšie – s horolezom bez problémov vojdete do sprchovacieho kúta či prejdete do vane.
-
Faktory výrazne obmedzujúce reálnu využiteľnosť
Niektorí odborníci venujúci sa mobilite hendikepovaných však nezdieľajú také nadšenie z vozíka horolez ako, otvorene priznávame, napríklad autor tohto príspevku. A to nielen z pohľadu technického riešenia takého produktu. Údajne objektívne sú pochybnosti o deklarovanej stopercentnej bezpečnosti vozičkára pri hornej polohe sedačky.
„Kedysi ma podobný vozík zaujal na výstave v Düsseldorfe. Neskôr niečo obdobné aj na českom trhu v ponuke firmy Erilens. Bohužiaľ som prišiel na to, že ide o tradičný problém tzv. cross-over produktov, teda zariadení na pomedzí dvoch kategórií. V tomto prípade klasického invalidného a vertikalizačného vozíka. Ani pre jednu kategóriu nie je taký druh vozíka dosť dobrý,“ uviedol Mirek Zeman zo spoločnosti Letmo.
Svoje odborné výhrady podoprel jasnými argumentami. Ako mechanický vozík je horolez kvôli mechanizmu polohovania príliš ťažký. Menej nastaviteľné je ťažisko/výška. „Sedačka takého typu vozíka väčšinou pracuje s princípom predpruženia, preto je potrebné pre návrat dole vyvinúť určitú mieru švihu/sily. A to sa dá veľmi ťažko docieliť, keď v rukách máte hrnček, pre ktorý ste vystúpili až k horným políčkam skrinky,“ zdôrazňoval M. Zeman. S poznámkou, že sa tým výrazne obmedzuje reálna využiteľnosť takého druhu vozíka.
Tento nedostatok odstraňuje elektrický systém zdvihu sedačky. Avšak v takom prípade, a to priznávajú aj zástancovia vozíka horolez, ide toto riešenie na úkor jeho hmotnosti a ceny. Skutočne, 35-kilogramový vozík za takmer 9–tisíc eur preklápa na dvojramennej váhe misku poriadne hlboko k negatívam.
„A ak by niekto očakával, že mu túto investíciu preplatí štát, nech na to rýchle zabudne. Úradnícky mozog prispeje na vozík alebo na vertikalizačný stojan. Nedaj bože, že mu to začnete kombinovať a komplikovať. To nepochopí, také financovanie sa ťažko rieši,“ vyslovil svoj názor majiteľ spoločnosti Letmo.
-
Quickie Smove sa v ponuke Letmo dlho neohrial
Zeman priznal, že v minulosti aj Letmo na chvíľu vstúpilo do prúdu, ktorý umožňoval vozičkárovi pozerať sa priamo do očí stojacemu človeku. Quickie Smove (od slov stand and move) bol v ponuke ako medzičlánok medzi klasickým vozíkom a jeho vertikalizačnou podobou.
„Avšak presne kvôli vyššie spomínaným nedostatkom sa tento druh vozíka v našej ponuke dlho neohrial. To len potvrdzuje, že moje výhrady sú podopreté reálnymi nedostatkami, kvôli ktorým našich klientov Smove jednoducho zásadne neoslovil,“ dôvodil M. Zeman.
V súčasnosti Letmo nemá v ponuke žiadne produktové medzičlánky. Buď prejavíte záujem povedzme o najľahší mechanický invalidný vozík na svete vo svojej kategórii – 6,64 kg vážiaci Quickie Helium s výrazným príspevkom od štátu. Alebo o vertikalizačný elektrický vozík – Quickie Jive. V tomto segmente proste nie je, podľa odborníkov, priestor na experimenty.
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/apple-watch-vozickar/
https://www.vozickar.info/voziky-quickie-su-najlahsie/
https://www.vozickar.info/zaciatku-kanoe-konci-vozik-papiera/
https://www.vozickar.info/pribeh-zrodeni-unikatneho-vozika-icon/
https://www.vozickar.info/segway-pre-sediacich-z-dvoch-koncin-sveta/