Hvezdáreň Ďáblice s ponukou pre vozičkárov
Česko pre vozičkárov sprístupnilo už aj vesmír. Zatiaľ síce iba na pozorovanie, ale aj tak je hvezdáreň Ďáblice v tomto smere prinajmenšom európskou jednotkou. Ako jediná totiž umožňuje postihnutým ľuďom na invalidnom vozíku priame astronomické pozorovanie veľkým ďalekohľadom.
Projekt bezbariérového astronomického pozorovania (BAP) je dôležitým krokom pri podpore výchovy k životnému prostrediu, vzdelávaniu a zvyšovaniu informovanosti. Uviedlo to vedenie Hvezdárne a planetáriá hlavného mesta Praha, pod ktoré Ďáblice patrí.
-
Hlavnou časťou systému pozorovania je zdvíhacia plošina
Pri realizácii tohto projektu hvezdáreň Ďáblice využila unikátne prvky tzv. Coudého teleskopického držiaka veľkého ďalekohľadu. Binokulárna montáž vo všeobecnosti zabezpečuje, že ďalekohľad môže byť zameraný na konkrétny objekt na oblohe aj počas časovo dlhšie neprerušovaného pozorovania. Montáž teda musí kompenzovať rotáciu Zeme okolo jej osi. Pri väčšine typov montáže sa okulár pohybuje v závislosti od veľkosti ďalekohľadu aj niekoľko metrov. Preto pozorovanie prebieha zo schodov alebo rebríkov. V prípade zostavy Coudé sa okulár nehýbe, takže stačí pozorovateľa dostať pod kupolu na vopred určené miesto.
Hlavnou časťou systému BAP je preto zdvíhacia plošina, ktorá „prenesie“ invalidný vozík s pozorovateľom k okuláru ďalekohľadu. Vzhľadom na to, že v kopule je pomerne málo priestoru, musela byť plošina navrhnutá tak, aby v žiadnom prípade neprekážala otáčaniu ďalekohľadu. Takisto sa musel okulár nastaviť tak, aby sa nemenilo zaostrenie, keď ho používa stojaci a po ňom sediaci pozorovateľ.
Paradoxne, najzložitejším problémom nebolo samotné BAP, ale zložitá uprava vonkajších priestorov, aby bolo možné dopraviť ľudí so zdravotným postihnutím do observatória. Kamenistý chodník, schody alebo trávnatá dlažba nie je vhodná pre invalidné vozíky. Musela sa upraviť prístupová cesta, vybudovať vhodné parkovacie miesta. Vstup do objektu je po ukončení debarierizačných prác umožnený horizontálnou plošinou.
-
Vozičkári chcú navštevovať hvezdáreň Ďáblice
Napriek všetkému úsiliu hvezdáreň Ďáblice nie je určená pre všetkých zdravotne postihnutých milovníkov nočnej oblohy. Nie je možné vytvoriť také zariadenie, ktoré by mohli využívať všetky osoby so zdravotným postihnutím. Existujú totiž určité limity pre bezbariérový astronomický pozorovací systém. Je napríklad nevyhnutné, aby osoby so zdravotným postihnutím dokázali používať štandardný mechanický vozík a vedeli manuálne zaostriť ďalekohľad. To znamená, že motorika rúk a prstov musí byť zachovaná.
Po vytvorení podmienok pre pozorovanie oblohy imobilnými hvezdáreň Ďáblice plní špecifické úlohy. Jej poslaním je predovšetkým zoznámiť s priamou astronómiou a súvisiacimi prírodnými a technickými vedami zdravotne znevýhodnené deti a mládež. V súčasnosti niektorí jedinci navštevujú hvezdáreň v pravidelných intervaloch a majú záujem o pozorovanie konkrétnych objektov či vesmírnych udalostí.
To však neznamená, že do vytvorenia podmienok pre bezbariérové astronomické pozorovanie Hvezdáreň a planetárium hlavného mesta, ktorá momentálne pôsobí v troch budovách (Štefánikovo observatórium v Petříne, Pražské planetárium a observatórium Ďáblice), nevenovala pozornosť dlhodobo znevýhodneným spoluobčanom. Planetárium Praha už v tom čase malo vytvorený systém bezbariérového pohybu vo verejných priestoroch a každoročne ho navštevuje viac ako 200 zdravotne postihnutých ľudí z radov jednotlivcov alebo v rámci organizovaných skupín. Na observatóriu Štefánik sa zase nachádzajú bezbariérové výstavné priestory a premietacia miestnosť.
Zdroj: Neposedime.cz
Ďalšie články z tejto kategórie:
https://www.vozickar.info/ustna-mys-pre-kvadruplegikov/
https://www.vozickar.info/hendikepovani-rybari-rybnikoch/
https://www.vozickar.info/vozickar-herman-volf-vsetko-sa-da/